Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 209 210 211 ... 242
Перейти на сторінку:
Перепрошую пана генерального секретаря!

— Що там ще таке? — розгнівався Петлюра: він вершив державні справи тільки перший день, та вже навчився дратуватись, коли йому перебаранчали підлеглі.

— Визволені з криміналу бешкетники ся забарикадували за мурами в'язничного подвір'я і чинять збройний опір комендантським патрулям. Але анархіста — організатора погромлення криміналу полонив наш сотник барон Нольденко. Анархічний лідер повідомив, що мусить невідкладно зробити панові генеральному секретареві вельми важливу заяву державної ваги…

— Державну заяву? — очманіло подивився Петлюра. — Яку заяву?

— Не відаю, пане генеральний секретарю. Але сотник Нольденко приставив полоненого сюди і чекає у приймальні.

Петлюра хотів вже гукнути — женіть його під три чорти, та раптом почув сталевий голос Тютюнника позаду:

— Пане Симоне, — сказав Тютюнник, — нагнати під три чорти можна й пізніше. А заяву цікаво послухати. Коли я перешкоджаю, то можу тимчасом вийти…

— Ат! — Петлюра махнув рукою. — Що ви, пане Юрку! Ведіть анархіста сюди, панно хорунжий!

Тютюнник скромно відійшов до вікна.



4

Галечко відступилася набік, боязко озираючись, і на порозі з'явився здоровенний ґевал у вишиваній сорочці, киреї наопаш та чорному сомбреро, насунутому на брови. Позаду виступав барон Нольде, бавлячись браунінгом. Пропустивши всіх у кабінет, панна Галечко поквапилась зникнути і причинити двері.

Петлюра дивився мовчки і мовчазно полотнів.

Цю людину він бачив не вперше. Правда, дуже короткою була та, перша, зустріч, одначе — з тих, що запам'ятовуються на все життя. Петлюрі навіть здалося, що в нього почала боліти потилиця. Бо саме з потилиці і починалися спогади про ту першу зустріч… на Борщагівській перед будиночком номер одинадцять. Це був Наркис…

Наркис теж впізнав. І теж був вкрай ошелешений. Ніяк не подумав би він тоді, що накладає в потилицю — щоб не ходив на чужу вулицю — самому майбутньому генеральному секретареві військових справ Генерального секретаріату при Центральній Раді.

Хвилину генеральний секретар і анархіст стояли один проти одного. Кожний добирав способу, як найкраще вдати, що він — це не він, що колишнього ексцесу взагалі не було ніколи.

Але перше слово мало бути таки за Петлюрою, і він примусив себе вимовити:

— Т–так… Отже, ви погромили тюрму, випустили кримінальних в'язнів і маєте зробити мені якусь важливу заяву? Чому ви погромили тюрму?

Наркис тим часом трохи оговтався: на віку йому траплялося й не таке.

— Мать–анархія, — зарокотів він своїм басом–профундо, — не терпить жодного насильства! Нищити тюрми — обов'язок анархіста!

— А яку заяву ви хотіли зробити мені?

Наркис мовчав. Чи ж варто тепер робити заяву, коли виявилося, що той, кому він мав зробити заяву, дістав від нього потилишника три місяці тому? Адже цією заявою він розраховував на прихильність генерального секретаря, — чи ж сподіватися тепер на симпатію пана Петлюри?

— Ну? — підігнав Петлюра, і в голосі його забриніла владна нетерпеливість. Такий тон тепер він міг дозволити собі: барон Нольде стояв з браунінгом, біля пояса в самого Петлюри теж був револьвер, та й у Тютюнника випиналася права кишеня.

Тоді Наркис наважився. Просто тому, що не вмів довго роздумувати.

— Я з'явився, — зарокотів він, — щоб запропонувати з визволених з тюряги хлопців сформувати при Центральній Раді спеціальний загін ударників. Для якого завгодно спеціального призначення! — значущо підкреслив він. І додав ще, циркнувши крізь зуби на килим під ногами: — Будьте спокійні, мать–анархія не підведе!

Власне, це вирішення — сформувати загін при Центральній Раді — з'явилося в Наркиса вже аж після того, як йому скрутили руки контррозвідники барона Нольде. Натуралізуватися, як ударний батальйон — то ж був тепер єдиний спосіб не потрапити під військово–польовий суд за збройний напад. Польовий суд практикував тепер лише єдине покарання: три дні тому головнокомандуючий фронтом генерал Корнілов відновив смертну кару на фронті і в прифронтовій смузі. А Генеральний секретаріат міг оголосити загін з утікачів–арештантів ударниками смерті в ім'я війни до переможного кінця. А там… там вже буде видно, чи доїде Наркис до фронту, чи натрапить на якийсь інший шлях.

— Ви хочете під Центральну Раду? — з щирим здивуванням перепитав Петлюра. — А як же з анархією? Адже голова вашої партії товариш Барон…

Наркис перебив, заглушаючи Петлюру своїм могутнім басом:

— Я волію

1 ... 209 210 211 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"