Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 218 219 220 ... 291
Перейти на сторінку:
й досі дотримуєтеся думки, що Гітлер провадить неправильну національну політику? — спитав я й знову пошкодував за свій довгий язик. Але Газе відповів на диво дружелюбно:

— І досі. І що не день, то моя впевненість міцніє. Оті паралелі з Наполеоном здаються мені дуже ймовірними.

— Пане лейтенанте, — сказав я. — Ви й цю розмову колись використаєте проти мене ж?

Газе всміхнувся якось сумно й ніби знехотя:

— Не треба бути таким злопам'ятним, підпоручнику. Як ви гадаєте, хто міг додуматися до такого?

Він говорив про гороскоп, і тут я не втримавсь:

— Принаймні, не пані Ганна Базилевич.

Німцеві повіки ледь відчутно здригнулися:

— Це вона вам сказала?

— Я в цьому переконаний, — проказав я, цупко вп'явшись у німця очима.

— Ви, підпоручнику, відповіли не по суті.

— Якби я не пересвідчивсь у ваших дружніх до мене почуттях, міг би подумати, що допит і досі триває, — саркастично зауважив я, але німецького контррозвідника треба було заспокоїти, тож я докинув: — Пані Ганна нічого не казала мені про це... І я, власне, погано розумію, чого ви зі мною завжди такий одвертий.

Газе весело й сливень безтурботно засміявся:

— Я вже вам казав колись про це. Крім того, ви нагадуєте мені сфінкса, якому можна про все звірятися, бо він розмовляє тільки раз на дві тисячі років.

Я й цього разу прийняв гру такою, як її пропонував лейтенант:

— А бува від часу останньої розмови минуло саме дві тисячі років?

— Не думаю. Востаннє він говорив у день народження Ісуса Христа.

— Вивірите в легенди?

— Вони часом підтверждуються. Отой гороскоп таки дуже нагадує правду. Не може бути стільки випадкових збігів! «129» чи не є ота таємнича формула, якої домагався в Мефістофеля Фауст?..

— Я не вірю вам, пане лейтенант.

— Розумію. І не треба вірити. Я ніколи б не побажав поразки німецькій зброї, бо я таки німець. Але справа не в тому. Просто такі ото прогнози часом підтверджують у мені побоювання, що рано чи пізно все скінчиться, і ми муситимемо знову починати з нуля.

На цьому й скінчилася наша розмова. Я довго ще думав про Газе. Був майже певен, що німець не змінив своєї думки й при першій нагоді знову повернеться до неї. Але вдома, коли Оленка, заспокоєна мирно сплинулим днем, заснула, я по пам'яті відтворив усю таблицю «гороскопа» (згадати кілька відомих дат не становило труднощів), а вранці, йдучи на службу, віддав акуратно списаний аркушик Антонові, чим добре-таки здивував свого шуряка.


У неділю, тринадцятого червня, коли вся родина зібралася в садку, несподівано завітав Олег Попович. Максим із Антоном, роздягтись до пояса, вилежувались на моріжку під обрідною яблунею, діти гасали садком і за щось голосно сварилися, Паша ніяк не могла дати їм ради й одно покрикувала на старшого:

— Ти ж великий! Ану вступись малому!

— А як він малий, так нехо-ой мене б'є в писок? — обурювавсь Антось. — Знущо-оється з мене. Ко-оже, щоб йо траву їв...

Оленка перебирала у хвартусі щавель на борщ. Не зважаючи на прогнози лікаря, вона ще не нагадувала вагітну. Обличчя лишалося білим і чистим, живіт не випинався з-під хвартуха. Максим дививсь на молоду дружину й думав про те, що принесе їм осінь, коли на світ з'явиться маля. Від однієї згадки про це голова йшла обертом і він намагався розважити себе бодай чимось. Але настирлива думка не давала спокою.

У такому стані він і помітив Олега, який ішов сюди чомусь не вулицею, а городами.

— Драстуйте, люди добрі! — жваво, ще здалеку привітавсь Олег і зупинився на межі, та оскільки його ніхто не кликав до гурту, він сів на високий обніжок і випростав ноги. Максим зрозумів, що Попович ішов просто до нього, а не випадково проходив мимо.

— Як справи, Нетреба?

Максим усміхнувся. Його на прізвище в усьому Ярі називав тільки цей дивак Олег. Максим підвівся і запросив його:

— Будь ласка...

— Та мені нема коли, — завиправдовувався Попович, одначе було видно, що все то — лише слова й він зараз прийде. — Запалити є щось у тебе? Бо я вже витрусив останню крихту тютюну.

— Знайдемо, — відповів Максим.

Він дістав із кишені причандалля, і коли підійшов Олег, вони втрьох заходилися тулити самокрутки. Антін знову ліг, тільки голову прихилив до стовбура старої яблуні. Жінки займалися своїми справами, обоє ж хлопчиків поставали осторонь і втупились у незнайомого дядька, причому Антось робив це спідтишка, а Колько відверто.

Коли цигаркам підійшов край, Олег озвався:

— Якби оце кухлик води...

Максим сказав небожаті:

— Антосю, збігай.

Однак Попович заперечив:

— Не чіпай хлопця. Ходім, сам даси.

Максимові було смішно. Попович дуже невміло прикривав свої заміри.

Коли вони опинилися в прохолодній кімнаті з прихиленими від сонця віконницями, Олег спитав:

— Так партизани, радянські, знову, кажуть, нашуміли? Підпалили поїзд із цистернами.

Максим набрав мідною квартою води й поставив коло гостя:

— Будь здоровий пивши.

Олег подивився на нього й без особливого бажання сьорбнув із кварти:

— Дякую. Ти не знаєш, відки партизани Кривого беруть відомості про рух військових ешелонів?

1 ... 218 219 220 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"