Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 30
Перейти на сторінку:
за нього. А дав­но прок­ли­нав зем­лю? Ну, та ми­ну­лось. Те­пер во­на доб­ра, не­пам'ятли­ва, те­пер у неї не­має сер­ця про­ти Анд­рiя. Са­ма зем­ля смiється до неї, по­дає го­лос. Он! як грає про­ти сон­ця ру­дою стер­нею.

Бiля збор­нi зiб­рав­ся весь мир.


Село спус­тi­ло. Са­мо­тою повз­ли мiж ха­та­ми бруд­нi до­ро­ги, на­че пла­зу­ва­ли чор­нi га­дю­ки, вi­тер скуб со­ло­му по стрi­хах, а на роз­ри­тi го­ро­ди спус­ка­лись хма­ри во­рон.


Якась ба­ба, ви­лiз­ши з ха­ти, три­ма­лась за стi­ни i сер­ди­то кри­ча­ла в пуст­ку:


- Де лю­ди? Го­рить що? Га!


Нiхто не обiз­вав­ся до неї. Тiльки вi­тер сту­кав две­ри­ма по по­ки­ну­тих ха­тах, ко­ро­ви блу­ка­ли по дво­рах та гриз­лись со­ба­ки по­мiж ро­ями су­хо­го лис­ту.


Помалу на­род вер­тав­ся з збор­нi.


Двоє iдуть.


- Чув? Сво­бо­да, во­ля, а яка во­ля?


- Хiба я не знаю? Би­ти па­нiв.


- Я ро­зiб­рав од­ра­зу. Да­де­но во­лю, щоб чор­ний на­род стре­бив па­нiв. Кот­рий, зна­чить, жи­ве з людської пра­цi.


Баби:


- Як бу­дуть роз­би­ра­ти еко­но­мiю в па­на, я вiзьму тiльки ру­ду ко­ро­ву.


- А ме­нi ко­ли б па­ру гу­сей на розп­лiд. Та­кi хо­ро­шi гу­си…


- Буде що взя­ти. Не за­бе­ре­мо ми, вiзьмуть чу­жi, а пан та­ки ж наш…


- Звiсно. Не да­вай­мо нi­ко­му сво­го.


Парубки рап­том спов­ни­ли ву­ли­цю спi­вом.


Пiд ха­та­ми ба­га­тих во­ни спи­ня­лись, пi­дiй­ма­ли до­го­ри ко­рог­ву i на весь го­лос гу­ка­ли:


- Земля i во­ля!


Коли по­хо­ва­лись, не­хай хоч чу­ють. Це їм, як пе­рець со­ба­цi…


Гущу та Про­ко­па ма­ло не роз­ри­ва­ли. - Як во­но бу­де? Чи ско­ро дi­ли­ти­муть зем­лю? А куп­ле­ну зем­лю - чи за­бе­руть?


Марко хри­пiв на всi бо­ки, лед­ве всти­гав од­по­вiс­ти, а Про­кiп спо­кiй­ний, як завж­ди.


Маланка ло­ви­ла йо­го за по­ли.


- Прокопе, слу­хай ме­не… се я, Ма­лан­ка. По­че­кай­те ж бо, лю­ди, дай­те ска­за­ти. Чуєш-но, Про­ко­пе, щоб ме­нi од­рi­за­ли ближ­че, там, де пше­ни­ця ро­дить… Гля­ди, щоб не за­був… Чуєш, Про­ко­пе, га?


Вона зiг­ну­лась, су­ха i ма­ленька, за­хоп­ле­на вся од­ним не­пе­ре­мож­ним ба­жан­ням.



***



Кожний день нiс якусь но­ви­ну. Там еко­но­мiю ро­зiб­ра­ли до­щен­ту, там спа­ли­ли гу­ральню або са­хар­ню, в iн­шо­му мi­с­цi ру­ба­ли панськi лi­си, ора­ли зем­лю. I нi­чо­го за се не бу­ло. Па­ни тi­ка­ли, ник­ли пе­ред ли­цем на­ро­ду, як со­ло­ма в ог­нi. Щод­ня вi­тер при­но­сив свi­жi ди­ми, а лю­ди свi­жi опо­вi­дан­ня, i нiх­то бiльше не ди­ву­вав­ся. Вчо­ра се бу­ла каз­ка, сьо­го­д­нi дiй­снiсть, що ж див­но­го тут? Прав­да, гу­ральня па­ни­ча Льольо, еко­но­мiя па­на - му­ли­ли очi. Чо­го ще ждуть?


- Хiба ми за лю­дей гiр­шi? Уже ж рi­ши­ли.


Невдоволенi бу­ли, але верх бра­ли Гу­ща та Про­кiп.


Проте ве­чо­ра­ми дех­то зап­ря­гав ко­нi i по­рож­нем ви­ми­ка­в­ся на нiч з се­ла. Хо­ди­ли i пi­шi. Заст­ром­ля­ли со­ки­ру за по­яс, мi­шок пiд пле­че i тяг­ли че­рез по­ле в су­сiд­нi се­ла по па­н­ське доб­ро. Но­ча­ми по розг­руз­лих до­ро­гах без­пе­рес­тан­ку ко­ти­лись на­лад­но­ва­нi ху­ри мiш­ка­ми зер­на, кар­топ­лi, цук­ру. Тi, що ви­хо­ди­ли пi­шi, вер­та­лись кiн­но, на бас­ких ко­нях, або гна­ли пе­ред се­бе ко­ро­ву. На дру­гий день ви­сип­ля­лись до пiвд­ня, i лиш по ко­ле­сах, ума­за­них в кал, су­сi­ди зна­ли, що той чи iн­ший їздив вно­чi на здо­бич. Ча­сом дi­ти гра­лись но­ви­ми цяцька­ми, улам­ка­ми пля­ше­чок, руч­ка­ми од две­рей, або мо­ло­ди­ця ши­ла, на зазд­рiсть дру­гим, роз­кiш­ний очi­пок з шма­ти­ни, якою па­ни об­би­ва­ють стiльцi. Хо­ди­ла й Ма­лан­ка.


Вона лед­ве при­пер­ла мi­ше­чок му­ки, за­са­па­лась i стог­на­ла.


Андрiй уми­нав смач­нi па­ля­ни­цi та все хва­лив, але Ма­лан­ка не їла.


- Чому не їси? - ди­ву­вав­ся Анд­рiй.


- Не мо­жу. Чу­же во­но.


- Нащо ж ти бра­ла?


- Всi бра­ли, взя­ла i я.



Мука за­ва­жа­ла Ма­лан­цi, як мрець у ха­тi, во­на не зна­ла, ку­ди її дi­ти.


Багачi при­чаїлись, їх на­че не бу­ло в се­лi.


- Щось на­ших вер­хо­во­дiв не чу­ти, по­ля­ка­лись, си­дять по ха­тах, - смi­ялись лю­ди.


Але там, де їх бу­ло ба­га­то, во­ни не мов­ча­ли.


Панас Канд­зю­ба, вер­нув­шись од сест­ри з Пi­сок, опо­вi­дав:


- Приходжу в се­ло, день буд­нiй, а лю­ди до церк­ви. Спи­ни­ли й пи­та­ють - хто i чо­го, за чим прий­шов, до ко­го. Ог­ля­да­ють, на­че я зло­дiй. Ну, доб­ре. Шва­гер теж в церк­вi. Сест­ра лед­ве на но­гах встоїть, iде i за­то­читься, а очi чер­во­нi та ка­ла­мут­нi. Ах, бо­же… Що то­бi, ка­жу, сла­ба? А во­на в плач. - Не сла­ба, ка­же, бо­юся. Од без­сон­ня зве­лась. П'яту нiч не спи­мо, не га­си­мо свiт­ла, пильнуєм, щоб не здрi­ма­ти. Жде­мо, ко­ли прий­дуть. - Ко­го ж ви жде­те? - Го­ло­ти. Пе­ре­ка­за­ли, ждiть нас, бу­дем па­ли­ти. Щоб не бу­ло нi бiд­них, анi ба­га­тих, са­мi се­ред­нi. Страх бо­ре лю­дей. Ще вдень - нi­чо­го, вид­ко, хто йде, хто їде, а прий­де нiч - сте­ре­жем­ся. Вчо­ра вий­шов мiй на се­ло, вже сон­це сi­да­ло, ко­ли ска­че щось вер­хи. Вiн на дзвi­ни­цю за­раз, уда­рив в дзво­ни. У ме­не так сер­це i впа­ло. Се ж па­лiї. Збiг­ли­ся лю­ди, пос­тя­га­ли тих з ко­ней, зв'яза­ли i по­ве­ли на збор­ню. - Па­ли­ти хо­че­те нас? Бий їх! - Тi в крик. - Ми са­мi їде­мо, ка­жуть, за па­лi­ями, що пов­тi­ка­ли. - Нiх­то не вi­рить. Та вже цер­ков­ний ста­рос­та уря­ту­вав. Ко­ли б не пiз­нав, за­би­ли б на смерть. Роз­по­вi­дає сест­ра, а са­ма аж тря­сеться. Ах, бо­же…


А тут шва­гер прий­шов iз церк­ви. Кру­ги пiд очи­ма, вид­ко, змо­рив­ся. Ну, доб­ре. - Яке у вас свя­то сьогод­нi? - пи­таю.


- Свята не­ма, а лю­ди мо­ле­бень най­ня­ли, щоб од­вер­нув бог од ли­ха. Од­на на­дiя на бо­га…


Ну, си­ди­мо ми, роз­мов­ляєм про се, про те, а шва­гер й ки­в­не го­ло­вою, ку­няє. Сест­ра теж лед­ве про­де­ре очi, щоб ки­ну­ти до ме­не сло­во. Вже смерк­ло, - який те­пер день - по­ве­че­ря­ли ми, свiт­ло го­рить. По­ра б i спа­ти - не сплять. Вий­шов я з ха­ти - на се­лi свi­титься скрiзь, нiх­то не ля­гає… Ах, бо­же… Так якось мо­то­рош­но, страш­но ме­нi. А на­шi си­дять. Ше­берх­не пiд лав­кою ми­ша, а во­ни вже нас­тав­лять ву­ха. Не­ра­но, вже й пiз­нi ля­ги ми­ну­ли, не сплять. Чуємо - пiв­нi спi­ва­ють, а в вiк­но вид­ко, як се­ред но­чi бли­має свiт­ло скрiзь по се­лi. Ко­ли рап­том щось - лусь! Стрельнув хтось з руш­ни­цi. Так по се­лу й по­ко­ти­лось. Ну, доб­ре. Сест­ра при­ки­пi­ла до мiс­ця, тiльки ру­ка­ми вхо­пи­лась за гру­ди, а шва­гер зiр­вав­ся - i в сi­ни. Вхо­пив за­лiз­нi ви­ла i да­лi. А я за ним. Бi­жу i ба­чу, як з хат ви­бi­гає на­род, хто со­ки­ру три­має на­по­го­то­вi, хто ви­ла, а iн­ший руш­ни­цю. Ах, бо­же… Ку­ди бiг­ти? де? хто стрi­ляв? Ви­бiг­ли за се­ло, якiсь лю­ди сто­ять. Не пи­та­ли, а ки­ну­лись би­ти. Би­ли на смерть, ку­ди по­па­ло, аж по­ки не одiг­на­ли. До са­мо­го свi­ту нiх­то вже не спав, а

1 ... 21 22 23 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"