Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 20 21 22 ... 30
Перейти на сторінку:
ча­гун­ка, бас­ту­ва­ли ро­бо­чi, скрiзь бу­ло глу­хо, ка­ла­мут­не, са­мотньо якось, i тiльки гра­ки чор­ним лан­цю­гом крил в'яза­ли з свi­том се­ло.

Щось дi­ялось навк­ру­ги. Мов наб­ли­жа­лась гра­до­ва хма­ра, а звiд­ки прий­де, де впа­де i що за­че­пить - нез­вiс­но. Важ­ко, три­вож­но ди­ха­лось всiм у тi пох­му­рi днi, i нес­по­кiй­но ми­на­ли дов­гi осiн­нi но­чi. Як­би хто крик­нув на про­бi, бовк­нув нес­по­дi­ва­но дзвiн або роз­рi­зав гус­те по­вiт­ря пост­рiл руш­ни­цi, лю­ди ви­бiг­ли б з ха­ти та ки­ну­лись ос­лiп од­нi на од­них.


Гафiйка не мог­ла спа­ти по но­чах. Як тiльки смер­ка­ло, Пi­д­па­ра за­су­вав две­рi у сi­нях, про­бу­вав дов­го, чи доб­ре замк­не­нi, i пер­ше, нiж об­ля­га­тись, здiй­мав руш­ни­цю, мос­тив бi­ля се­бе со­ки­ру. Га­си­ло­ся свiт­ло, але Га­фiй­ка зна­ла, що ха­зяїн не спить. Чу­ла, як вiн нес­по­кiй­но во­ру­шив­ся на ла­вi, важ­ко со­пів, сi­дав i нас­лу­хав. По­то­му зно­ву вкла­дав­ся i ле­жав при­чаївшись, але рап­том зри­вав­ся i ша­рив по до­лiв­цi ру­кою, по­ки не зна­хо­див со­ки­ри. То­дi ста­ва­ло знов ти­хо, пiд лав­ка­ми пи­ща­ли ми­шi, що вже пе­ре­би­ра­лись на зи­му до ха­ти, та тар­га­ни ша­ру­дi­ли у мис­ни­ку. Але Пiд­па­ра не спав, Га­фiй­цi зда­ва­лось, що во­на ба­чить йо­го розп­лю­ще­нi очi, втуп­ле­нi в пiтьму.


Нарештi, Пiд­па­ра вста­вав i ви­хо­див. В Га­фiй­ки ка­ла­та­ло сер­це, i в такт йо­го пе­ре­бо­ям гу­па­ли Пiд­пари­нi но­ги ко­ло сто­до­ли, бi­ля стiж­кiв або пiд стi­на­ми ха­ти.


Часом ха­зяїн ви­би­рав­ся на нiч на по­ле, пiд клу­нi. То­дi знов ха­зяй­ка товк­ла­ся цi­лi­сiньку нiч, бо­ялась, стог­на­ла, оха­ла i чов­га­ла шкар­бу­на­ми од вiк­на до вiк­на.


З най­ми­та­ми Пiд­па­ра по­во­див­ся кра­ще, не ла­явсь, не пi­д­га­няв, як пер­ше, але в спи­ну їм завж­ди ди­ви­лось пiд­зор­ли­ве око, або пiд час роз­мо­ви зне­нацька вста­ва­ла за ни­ми важ­ка, як дзвi­ни­ця, пос­тать Пiд­па­ри i ки­да­ла тiнь.


Гафiйцi ча­са­ми ста­ва­ло так важ­ко, що во­на про­ха­лась на нiч до­до­му.


Маланка об­ля­га­лась не­ра­но. Анд­рiй вiч­но був десь на лю­дях i по­вер­тав­ся пiз­но, а Ма­лан­ка весь ве­чiр сну­ва­ла мрiї. Щось бу­де. Прий­де щось гар­не i пе­ре­мi­нить жит­тя. Щось ста­неться рап­том не сьогод­нi, то завт­ра. Їй не хо­тi­лось нi­чо­го ро­би­ти i, склав­ши ру­ки, як у не­дi­лю, во­на гап­ту­ва­ла сло­ва­ми хит­рi ме­реж­ки. З Га­фiй­кою вдвох во­ни ста­ва­ли на по­ро­зi у сi­нях i дов­го ди­ви­лись, як свi­тяться вiк­на скрiзь по се­лi. Там, в кож­нiй ха­тi, чо­гось че­ка­ють, го­то­вi, як су­хий тру­сок, що жде пiд­па­лу. У кож­нiй ха­тi цвi­те на­дiя, рос­туть спо­дi­ван­ня.


I пев­но, нi­ко­ли ще стiльки не схо­ди­ло свiт­ла, як у сi дов­гi, три­вож­нi осiн­нi но­чi.



***



Вiтер ска­кав з роз­го­ну, рвав го­ло­си i дим, а блi­де сон­це, по­ка­зав­шись на мить, ви­си­па­ло з-за хмар на зем­лю своє ос­таннє ба­гатст­во.


Гафiйка ло­ви­ла хус­тя, що роз­ме­тав вi­тер по дво­рi, як ста­до бi­лих гу­сей. Ха­зяй­ська со­роч­ка на­ду­лась, ко­ти­ла­ся круг­ла, мов ва­гiт­на жiн­ка, ру­ка­ва­ми лов­ля­чи зем­лю. Вi­тер свис­тiв Га­фiй­цi у ву­ха, а їй зда­ва­лось, що її кли­чуть.


Нi, та­ки кли­чуть. Во­на озир­ну­лась.


Од во­рiт ма­хав на неї Про­кiп.


- Чого ти?


Вона не чу­ла.


- Що там та­ке?


- Неси твiй пра­пор.


За во­рiтьми бу­ло пов­но на­ро­ду. Тут i Ма­лан­ка з своїми су­хи­ми ру­ка­ми, важ­кий Па­нас Канд­зю­ба, i дi­ти, що ска­ка­ли пiд пло­том, як го­роб­цi.


- Швидше ви­нось?


Що ста­лось?


Гафiйка мет­ну­лась до ха­ти.


Кiлька рук прос­тяг­лись до Га­фiй­ки, але Про­кiп взяв сам.


Вiн в'язав вже чер­во­ну ки­тай­ку до дер­жа­ка.


Народ не­терп­ля­че гу­дiв. Та­ки дiж­да­лись. Прий­шов ма­нi­фест.


Пiдпара сто­яв на хат­нiм по­ро­зi, чор­ний, як тiнь, пiд­пер пле­чи­ма од­вi­рок i мовч­ки ди­вив­ся.


Нарештi пра­пор пiд­ня­ли. Чер­во­на ки­тай­ка за­ло­по­тi­ла на вiт­рi i зас­ка­ка­ли на нiй сло­ва, на­че жи­вi.


Земля i во­ля!


Всi зня­ли до­го­ри очi i щось прой­шло по юр­бi, не­мов зiт­хан­ня.


I ру­ши­ли да­лi. Га­фiй­ка за­бу­ла за своє хус­тя. Бо­на йшла в юр­мi, на­че у снi. Щось ста­лось. Спо­дi­ва­не, прав­да, ба­жа­не, але не­яс­не. Який­сь ма­нi­фест.


Бiля неї був Про­кiп, i їй зда­ва­ло­ся, що вiн од­ра­зу ви­рiс. Йо­го ве­ли­кi зап­рацьова­нi ру­ки спо­кiй­но ле­жа­ли на дер­жа­ку, но­ги сту­па­ли твер­до.


З сi­ро­го го­мо­ну ви­ри­ва­лись ок­ре­мi сло­ва.


- Хвалити бо­га, дiж­да­лись лю­ди…


- Всiм бу­де, всiм ста­не, - дзве­нi­ла Ма­лан­ка. Вi­тер рвав тi сло­ва i ки­дав на­зад:


- Всiм ста­не, на­ша зем­ля…


- Тепер, па­не доб­род­зею, одiл­лються вов­ко­вi ове­чi сльо­зи.


На чер­во­нiм об­лич­чi Анд­рiя мо­лоч­нi ву­си си­дi­ли, як два го­лу­би.


Панас Канд­зю­ба свi­тив­ся.


- Озуєм, Анд­рiю, па­на у пос­то­ли!


- Аякже!..


Пiд пло­та­ми чер­во­нi ди­тя­чi но­ги од­ки­да­ли бо­ло­то.


Дiти за­бi­га­ли впе­ред i писк­ли­во кри­ча­ли:


- Земля i во­ля! Зем­ля i во­ля!


Прапор мо­тав­ся, на­че во­гонь на вiт­рi…


З хат ви­си­па­ли лю­ди. Во­ни здiй­ма­ли шап­ки, хрес­ти­лись i прис­та­ва­ли. Стрiч­нi за­вер­та­ли на­зад.


- На збор­ню! Там ма­нi­фест.


Дорога нал­ля­лась на­ро­дом.


Було но­ве щось в лю­дях. Гли­бо­кi очi го­рi­ли на сi­рих об­лич­чях, на­че вос­ко­вi свi­чi по су­тiн­ках в церк­вi. Га­фiй­цi зда­ва­лось, що яс­на для неї кож­на ду­ша i кож­на дум­ка, як своя влас­на. Щось уро­чис­те бу­ло в тре­пе­тi ко­рог­ви, в ти­хо­му су­мi осiннього сон­ця, в три­вож­но-ясних об­лич­чях. На­че в тем­ну вес­ня­ну нiч па­ла­ли вос­ко­вi свi­чi в ру­ках i плив­ло аж пiд зо­рi "хрис­тос воск­рес".


Раптом пе­ред­нi спи­ни­лись.


З-за вуг­ла вип­лив дру­гий по­тiк i пе­ре­рi­зав до­ро­гу. I там теж чер­во­ний пра­пор був по­пе­ре­ду. Про­кiп ви­со­ко пiд­няв свою ко­рог­ву.


- Земля i во­ля!


- Земля i во­ля! Будьте здо­ро­вi з свя­том.


- Будьте i ви…


Усi змi­ша­лись.


Маланка обiй­ма­ла вже ко­ва­ли­ху.


- Кумочко, ку­мо…


Не мог­ла го­во­ри­ти.


Вони цi­лу­ва­лись. Су­хi Ма­лан­чи­нi ру­ки тряс­лись на глад­ких ко­ва­ли­ши­них бо­ках.


- Слава бо­го­вi, сла­ва..


Вiтер зiр­вав в ко­ва­ли­хи з кiн­чи­ка но­са сльозу.


Рушили да­лi. Те­пер двi ко­рог­ви, з'єднав­шись, поп­лив­ли ра­зом. Во­ни хви­лю­ва­ли i ви­ги­на­лись, як ок­ри­ле­нi вiт­ром вог­нi.


Народ об­лi­пив збор­ню так тiс­но, що сви­ти зли­лись в од­ну су­цiльну ла­ву i не бу­ло чим ди­хать. На рун­ду­цi чи­тав щось Гу­ща. Вiн вже вто­мив­ся, зах­рип, але тi, що на­дiй­шли, теж хтi­ли чу­ти. Дальнi по­ви­тя­га­ли шиї, прик­ла­ли до­ло­нi до вух. Пе­ред­нi не хо­тi­ли нi­ко­го пус­ка­ти, щоб ще раз по­чу­ти. А лю­ди все йшли i од­нi дру­гим на­ля­га­ли грудьми на пле­чi.


- Що вiн чи­тає? - во­ля, сво­бо­да, а де ж зем­ля?


- Хiба не чуєш? Вiн тiльки про зем­лю й чи­тає.


Низьку Ма­лан­ку зов­сiм за­тер­ли. В теп­лi людсько­го тi­ла, в ви­па­рах по­ту - їй зов­сiм доб­ре. Во­на не слу­ха. Що там! I так вi­до­мо. Се вже всi зна­ють, що зем­лю од­да­ли лю­дям. Кра­ще б, нiж тут сто­яти, пi­ти гур­том на панське по­ле, пус­тить по ньому плуг. По­ба­чи­ти швид­ше, як вiн крає нез­мi­ря­нi ни­ви, од­вер­та ски­бу, дi­лить лю­дей. Оце твоє, а це моє… Щоб по­рiв­ну всiм. Ди­вiться! На­вiть Анд­рiй зняв пе­ред ми­ром ска­лi­че­ну ру­ку, щоб не за­бу­ли

1 ... 20 21 22 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"