Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 98
Перейти на сторінку:
дійшло!

Потім зітхнув і обер­нув­ся мит­тю ли­цем до землі. Пе­ред ним розс­те­лив­ся час якоїсь бу­дуч­ності, що, мов зем­ля, за­ва­жи­ла на йо­го душі й мов чор­ним смут­ком за­ли­ла­ся…


Робітниця в панських по­ко­ях не зна­ла, як во­но зчи­ни­ло­ся, що на­раз син Іво­на Фе­дор­чу­ка, Ми­хай­ло, опи­нив­ся пе­ред її ду­шею. Ду­ма­ла над тим тільки, чо­му вес­ною цвітуть де­ре­ва, зе­леніють ла­ни й ластівка гніздо ліпить. Во­но прий­шло бу­ло, а ко­ли бу­ло во­на йо­го зда­ле­ка або зблизька ба­чи­ла, за­хо­ди­ла з нею зміна, з якою не вміла собі зда­ти спра­ви.


Знала, був доб­рий для неї і не так, як інші. Він був ба­гат­ший, як інші ґаздівські си­ни, але про­те го­во­рив із нею, як із рівною собі. Як про­сив сірнич­ки, або во­ди, або ко­ли пи­тав, чи пан до­ма, то все був ду­же чем­ний. Не за­хо­див собі ніко­ли з нею в жар­ти й не плів пус­тих слів. Ту­га за ним зрос­та­ла в ній чим­раз сильніше, ста­ва­ла чим­раз більш до­куч­ли­ва. Во­на ж не бу­ла ди­ти­ною, їй бу­ло вже двад­цять років, не бу­ла ні глу­ха, ні сліпа. Зна­ла, що лю­би­ла йо­го.


Неначе зло­чинст­во, кри­ла се в своїй мо­лодій смутній душі, не зна­ючи, що з тим по­ча­ти, та ку­па­ла ту свою лю­бов но­ча­ми в своїх сльозах… До во­рож­ки бо­яла­ся йти, а хоч би й пішла, то що во­на їй ска­же?… Во­на ж бу­ла бідна най­мич­ка, а він син ба­га­тих ро­дичів.


Стала та­ка по­важ­на й пох­му­ра, що її ок­ру­жен­ня се май­же спос­терігло. Во­на са­ма не зап­риміти­ла сього.


А її ма­ти та брат усе гро­зи­ли їй від ча­су до ча­су, що ви­да­дуть її заміж за гор­ба­то­го сусіда. У нього бу­ла й ха­та, і по­ле, і ху­до­ба… і він був, як го­во­ри­ли, доб­рий чо­ловік…


Незамітно ук­ла­ла­ся лінія бо­лю ко­ло її мо­ло­дих не­вин­них уст…


Було се од­но­го ве­чо­ра в липні.


Анна хо­ди­ла до жінки ста­ро­го Онуфрія по гри­би й са­ме вер­та­ла домів, їх ха­ти­на сто­яла під панським ліском, і вузька сте­жеч­ка ве­ла від неї че­рез по­ля поп­ри бур­дей Івоніки, аж до сільської до­ро­ги. Бу­ло пізно. Чу­до­вий, яс­ний, ти­хий вечір. Не­бо із нез­ви­чай­но ви­пук­лою гли­би­ною бу­ло засіяне зо­ря­ми, а між ни­ми місяць жа­рис­тий і свідо­мий побіди. Да­ле­чи­на бу­ла лагідна й ви­ра­зис­та, а над по­ля­ми, на які спа­ла ряс­но ро­са, зда­ва­ло­ся, розп­рос­тер­та срібна сітка.


Нива з греч­кою прос­тя­га­ла­ся ніжним біли­вом ко­ло ви­со­ко­го й буй­но­го жи­та, а там далі краплі ро­си блистіли, мов ос­талі, на житі і пше­ниці зачіплені сльози про­ти місяч­но­го світла. Десь-не-десь зніма­ла­ся з мокріших місць лег­ка, про­зо­ра мря­ка. Гли­бо­ка ти­ши­на па­ну­ва­ла всю­ди, лиш сверщ­ки [57] пе­рек­ли­ку­ва­ли­ся чис­лен­но й ожив­ля­ли ши­ро­ко і да­ле­ко да­лечінь. Крім то­го - жод­но­го зву­ку. Все сто­яло не­по­во­руш­но, штив­но, пи­ло спокій ночі, що наб­ли­жа­ла­ся повільним кро­ком і гіпно­ти­зу­ва­ла все магічним місяч­ним світлом.


Анна йшла спішно ву­зенькою стеж­кою, що ви­ла­ся май­же не­ви­ди­мо скісно між гор­дим жи­том. Жи­то ся­га­ло їй май­же по гру­ди і бу­ло та­ке пиш­не й буй­не; та­ко­го вже здав­на на ни­вах сього се­ла не ба­чи­ли. Се бу­ло са­ме збіжжя Івоніки, че­рез яке йшла стеж­кою і яке від ча­су до ча­су гла­ди­ла вер­хи ру­кою, мов го­луб­ля­чи йо­го до се­бе.


Була по­важ­на, як зви­чай­но. А там, у ста­ро­го Онуфрія, чу­ла різні но­ви­ни. Він оповідав, що до нього за­хо­див оноді Івоніка, хотів від нього ку­пи­ти один шту­бей, [58] але Онуфрій не про­дав; він не про­дає, як ка­зав, ніко­му своїх бджіл, бо свої бджо­ли має він лиш для се­бе; йо­му оповідав Івоніка, що у нього всі такі згри­зені, що Ми­хай­ло вже в жовтні за­би­рається, і що він, Ми­хай­ло, ду­же за­жу­ре­ний.


Неустанно шу­кає собі ро­бо­ти. Ба сеє візьме в ру­ки, ба теє. Ба йде в по­ле, ба веш­тається ко­ло то­ва­ри­ни, ко­ло бджіл. То знов ла­го­дить щось ко­ло пло­та, аби йо­го завірю­ха і сніги не зва­ли­ли взимі до землі, то знов по­ко­пує шанці по по­лях, що­би в до­що­вих ча­сах не пе­ре­по­юва­ла­ся зем­ля надмірно во­дою, то знов бе­ре со­ки­ру в ру­ки… Все хо­че ли­ши­ти та­тові в по­ряд­ку, як піде, бо… мо­же, ніко­ли не по­вер­не! А Марія пла­че, що далі бу­де тре­ба кер­ни­цю для її сліз ко­па­ти… Але во­ни всі дурні, ска­зав до неї опісля Онуфрій. Він був в Італії, у Відні, й вер­нув за­те з го­но­ра­ми до­до­му. Але всі лю­ди в оцім селі - ос­танні дурні,- се ска­зав він Івоніці на всі йо­го жалі.


Вона роз­ду­му­ва­ла над тим, як то бу­де, ко­ли мо­ло­дий хло­пець піде. В її по­важній душі за­рив­ся вже здав­на біль роз­лу­ки і зрос­тав чим­раз більше. Во­на вже здав­на зна­ла, що він му­сив іти; зна­ла се скор­ше, як всі інші. У па­на, де ро­ди­ну Івоніки лю­би­ли і ша­ну­ва­ли, го­во­ри­ли не раз про се, що хло­пець не бу­де й не мо­же бу­ти увільне­ний і бу­де му­си­ти відслу­жи­ти у війську свій час. Але во­ни не віри­ли й усе про­бу­ва­ли на різні спо­со­би уря­ту­ва­ти си­на. Те­пер же пе­ресвідчи­ли­ся, що там прав­ду го­во­ри­ли. З ним са­мим не го­во­ри­ла во­на ніко­ли про се, що він піде. Він при­хо­див те­пер до­волі час­то на панське обійстя. Пе­ред дво­ма тиж­ня­ми приніс від сво­го батька ме­ду для пані в да­ру­нок. Пе­ре­дав їй, і во­на віднес­ла мед до по­коїв. Ко­ли хотіла відтак мис­ку ви­ми­ти і йо­му відда­ти чис­ту, ска­зав:


- Лиши се! (Ти­кав їй, по­ми­мо то­го, що бу­ла бідна най­мич­ка). Се вже до­ма зроб­лять! Що ти ро­биш, Ан­но, і як маєш ся? Я їду по­завт­ра з та­том на яр­ма­рок на Пет­ра в місто. Хо­че­мо од­ну ко­ро­ву про­да­ти й мо­лоді бич­ки ку­пи­ти. Що тобі звідти при­вез­ти?


При тім узяв її за ру­ку і шу­кав її пог­ля­ду. Жаріюча по­лумінь так і об­гор­ну­ла її, і во­на вир­ва­ла ру­ку на­зад. Він, оче­вид­но, жар­ту­вав. Так пи­та­ють зви­чай­но, ко­ли їдуть на яр­ма­рок. Ли­ше її ди­ка ду­ша не мог­ла увійти в той жарт, і во­на відповіла май­же жорс­то­ко:


- Що хо­че­те!


- Я тобі при­не­су фай­ний перстінь! - ска­зав він не­пев­но.


Відтак увійшов один із слуг у кух­ню, і він відда­лив­ся мовч­ки.


Тепер бу­ло вже по Пет­ровім яр­мар­ку. Во­на лиш чу­ла,- ста­рий Івоніка був май­же що дру­го­го дня у па­на, лю­бив усіх до­ма, мов батька й матір,- що спро­да­ли свою най­кра­щу й най­до­рож­чу ко­ро­ву і що Ми­хай­ло за нею пла­кав. Але її тре­ба бу­ло спро­да­ти,- оповідав він,- бо не міг за­пус­ка­ти­ся ба­га­то з то­ва­ром на зи­му. Все те потрібу­ва­ло над­зо­ру і праці, а він сам не змо­же всього як слід до­пильну­ва­ти. Зреш­тою, йо­му бу­де потрібно

1 ... 21 22 23 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"