Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 21 22 23 ... 58
Перейти на сторінку:
сог­рi­ши­ла на свi­тi, - зас­тог­на­ла Мав­ра i, ки­нув­шись ли­цем до зем­лi, вмовк­ла.

- Вiдтак, - до­да­ла по якiй­сь хви­лi зво­ру­шен­ня, - вiд­так, ко­ли я, пла­чу­чи та жа­лi­ючись пе­ред ним, дри­жа­ла з ост­ра­ху пе­ред тим, що нас­та­не, та бiльше ще пе­ред Ра­до­вою ка­рою, що му­си­ла ме­не до­сяг­ну­ти - бо ж я прог­рi­ши­ла­ся, - вiн здвиг­нув пле­чи­ма, ки­нув­ши ме­нi в ли­це, що са­ма я вин­на, i, свис­нув­ши на­раз, мов на со­ба­ку, вий­шов со­бi з ха­ти… Хоч я бiд­на ци­ган­ка, доньцю, - тяг­ну­ла ста­ра да­лi, - яку iно­дi й со­ба­ка­ми ля­ка­ють, а вiн був гор­дий пан, що цi­лу­вав i го­лу­бив ме­не, та хоч я ба­га­то за­бу­ла з то­го, що ме­не вiд­то­дi пос­тиг­ло, але то­го свис­ту, що дiс­тав­ся ме­нi вкiн­цi в на­го­ро­ду за лю­бов вiд йо­го, я нi­ко­ли не за­бу­ду. Нi­ко­ли!.. Я йо­го прок­ля­ла. Але що з то­го? - спи­та­ла гiр­ко. - Вiн ос­тав­ся па­ном, а я… зба­ви­ла свою до­лю… по сьогод­нiш­нiй день. До­нь­цю моя крас­на… - го­во­ри­ла дальше, знов ос­те­рi­га­ючи, - донько моя пиш­на, сте­ре­жи­ся лю­бо­вi! Я ка­жу то­бi ще раз. Га­даєш - ка­ра пос­тиг­ла йо­го? - пи­тає i прос­то нi­ве­чить дiв­чи­ну своїми ди­явольськи­ми очи­ма. - Йо­го ка­ра не пос­тиг­ла, а ли­ше ме­не од­ну. Ме­не Ра­ду че­рез ди­ти­ну ви­ки­нув з ци­га­на­ми вiд се­бе, ди­ти­ну вби­ли, а мо­же, i вкра­ли, ро­ди­чi опус­ти­ли [18] ме­не, i я, мов пiдст­рi­ле­на звi­ри­на, опи­ни­ла­ся в ва­шiм лi­сi. Свя­та де­ре­ви­на, от то­та, - до­да­ла з нез­ви­чай­ною по­бож­нiс­тю, ука­зу­ючи на сме­ре­ку, - охо­ро­ни­ла ме­не вiд смер­тi, спро­ва­ди­ла твою ма­тiр i ут­ри­ма­ла i до­сi при жит­тi. Як­би не те, з Мав­ри дав­но вже й слi­ду не бу­ло би. До та­ко­го до­во­дить лю­бов, ди­тин­ко, - звер­ну­ла­ся ци­ган­ка на­зад до пер­ших своїх слiв, - до та­ко­го. I ось то лю­бов! Але що то й го­во­ри­ти! - до­да­ла май­же з роз­пу­кою в го­ло­сi, - що то го­во­ри­ти. То всi зна­ють. Я та­кож зна­ла, що тре­ба ли­ха сте­рег­ти… бо ма­ла вже й Ра­ду за чо­ло­вi­ка, а про­те… - во­на ур­ва­ла, пог­ля­нув­ши да­ле­ко впе­ред се­бе та­ким нес­ка­зан­но смут­ним пог­ля­дом, що Те­тя­ну об­гор­ну­ло жа­лем. - Лю­би, Те­тян­ко, щи­ро, як лю­бов i то­бi суд­же­на, - обiз­ва­ла­ся вiд­так ос­те­рi­га­ючи, нi­би сха­ме­нув­ши­ся вiд своїх тяж­ких спо­ми­нiв, Мав­ра, - лиш не лю­би за пле­чи­ма ма­те­рi i не лю­би вiд­ра­зу двох. Ок­рiм то­го, сте­ре­жи­ся од­но­го, доньцю… од­но­го.


- Чого? - спи­та­ла лед­ве чут­но Те­тя­на i, як пер­ше, по­бi­лi­ла.


- Стережися… бе­ре­жи­ся… - го­во­ри­ла, - щоб не до­жи­ла сви­с­ту…


В очах Те­тя­ни заб­лис­тi­ло на­раз чи­мось та­ким гор­дим i сильним, та­ким га­ря­чим i не­дос­туп­ним, що Мав­ра за­нi­мi­ла. За­нi­мi­ла тим бiльше, що Те­тя­на, не ка­жу­чи нi сло­ва, вста­ла на­раз на рiв­нi но­ги i, вип­ря­мив­ши­ся, мов сме­ре­ка, ска­за­ла:


- Не свис­не, Мав­ро, не бiй­ся. З ме­не "не свис­не" нiх­то. - I пi­д­су­ва­ючи ви­со­ко чор­нi свої бро­ви, пов­то­ри­ла ще раз: - Не свис­не.


- Нехай гос­подь бо­ро­нить вiд то­го, - при­так­ну­ла Мав­ра, по­ба­чив­ши див­не зво­ру­шен­ня у дiв­чи­ни. - Не­хай те­бе бо­ро­нить. - Не­хай бо­ро­нить, - пов­то­ри­ла сим ра­зом i Те­тя­на i за­тис­ну­ла ус­та.


Мавра ус­мiх­ну­ла­ся i, пiд­няв­ши­ся на ко­лi­на та об­хоп­лю­ючи дi­во­чий стан, стяг­ну­ла її пест­ли­во на­зад ко­ло се­бе. - Не­хай бо­ро­нить.


Тетяна мов­ча­ла, мов­би їй щось мо­ву вi­дiб­ра­ло. Не мог­ла бiльше на сло­во здо­бу­ти­ся, їй кру­жи­ло в го­ло­вi. Спо­ми­ни з ос­танньої не­дi­лi вiд­жи­ли в її ду­шi, во­на не­на­че да­ви­ла їх в сiй хви­лi в со­бi не­чу­ва­ною си­лою гор­дос­тi. Мов­ча­ла i не хо­тi­ла про них го­во­ри­ти. Кра­ще з тою тай­ною в он ту про­пасть зсу­ну­ти­ся, нiж про неї пе­ред ки­мось хоч би й сло­вом зра­ди­ти­ся. Не хо­тi­ла - не мог­ла.


- А та­кий був крас­ний i пиш­ний, - по­ча­ла знов Мав­ра, на­вер­та­ючи до своєї ми­нув­ши­ни, - як сам мi­сяць на не­бi. Пан був, от що! Рос­том ви­со­кий, во­лос­ся тем­не, очi го­лу­бi, як не­бо, пиш­нi та щи­рi - гос­по­ди, якi вже щи­рi! - вус, як шовк, га-й, га-й!!


- Мавро! - крик­ну­ла на­раз дiв­чи­на, мов з дру­го­го свi­та вер­ну­ла. - Мав­ро! - i тут же змовк­ла…


Мавра по­ве­ла цi­ка­во очи­ма за дiв­чи­ною, од­на­че Те­тя­на мов­ча­ла. Бу­ла лиш блi­да, очi блис­тi­ли, як двi чор­нi зо­рi, ши­ро­ко ство­ре­нi, а чер­во­нi ма­ки ко­ло ли­ця дри­жа­ли злег­ка.


- А он твiй по­ло­вик, - обiз­ва­ла­ся ста­ра i ука­за­ла на хи­жу­на, що справ­дi, при­по­чив­ши на хви­лин­ку на якiй­сь вер­ши­нi, здiй­мав­ся са­ме вго­ру i по­ле­тiв.


- Вiн з там­тої сто­ро­ни, - вiд­ка­зує якось роз­сi­яно та за­дум­ли­во Те­тя­на i встає по­во­лi.


- З там­тої сто­ро­ни.


- Я вже пi­ду, Мав­ро, - ка­же дiв­чи­на. - Сон­це зай­шло. По­ки до­до­му зай­ду - по­тем­нiє.


- Iди - i при­ходь до Мав­ри, - про­сить ста­ра i здiй­мається i со­бi на но­ги, щоб про­вес­ти дiв­чи­ну хоч кiлька кро­кiв. - А дру­гим ра­зом, - до­дає, - роз­ка­жи вже ти що, i будь твоє кра­ще вiд мо­го.


Тетяна не вiд­по­вi­ла. Мов та спо­ло­ха­на сер­на, мет­ну­ла­ся з чуд­ним туж­ли­вим смут­ком в ду­шi че­рез лiс, скор­ше i ско­р­ше в до­ли­ну - аж опи­ни­ла­ся до­ма.



***



Настала дальша не­дi­ля, i Те­тя­на йде знов лi­сом, як зви­ча­й­но, пос­ту­пив­ши на ча­сок до Мав­ри. Роз­лу­чив­ши­ся з ма­тiр'ю, що й со­бi сим ра­зом зай­шла до ста­рої в спра­вун­ках, Те­тя­на пiш­ла стеж­кою са­ма дальше. Од­нак, не по­ди­бав­ши на нiй нi­ко­го, по­лiз­ла на Ча­ба­ни­цю i опи­ни­ла­ся аж не­да­ле­ко "Бi­ло­го ка­ме­ня"-ве­ле­та. При­по­чив­ши там доб­ре, розг­ля­да­ла­ся звiд­ти по се­лах в до­ли­нi i от по­чи­нає звiльна з Ча­ба­ни­цi спус­ка­ти­ся. Схо­дя­чи отак вниз, зог­ля­ну­ла на­раз на сiльськiй до­ро­зi, якою нiс ко­лись ста­рий Анд­ро­на­тi бi­ло­го вну­ка i яка ве­ла в се­ло Тре­тiв­ку та тяг­ла­ся i поп­ри Ча­ба­ни­цю з бi­лою стеж­кою - їздця, в якiм пiз­на­ла на пер­ший пог­ляд Гри­ця з угорської гра­ни­цi. Та чи лиш її очi дог­ля­ну­ли йо­го? Гриць так са­мо зо­ба­чив мо­ло­дим ост­рим оком сво­їм дi­во­чу пос­тать, як спус­ка­ла­ся жи­во лег­ким кро­ком го­рою вниз.


Вiн пус­тив ко­ня i ле­тiв, мов орел.


О, во­на доб­ре пiз­нає йо­го, але боїться з ним зди­ба­ти­ся. Хо­тi­ла б, але боїться чо­гось. Ква­питься злiз­ти з го­ри, збiг­ти до­до­лу до ма­те­рi, але вiд­чу­ває, що за­пiз­но. Вiн вже пiз­нав її своїм бист­рим оком. Пог­нав ко­ня що­си­ли i от вже на бi­лiй стеж­цi. В до­ли­нi, ви­ще стеж­ки, прив'язує ко­ня до де­ре­ви­ни, а сам спi­шить вго­ру до неї.


Що їй ро­би­ти? Збi­га­ти ще бор­ше вниз? - пи­тає її сер­це. Схо­ва­ти­ся де в лi­сi?.. Не вспiє. Зреш­тою лiс аж тро­хи ниж­че за­чи­нається, а во­на са­ме на ле­ва­дi, де лиш не­дав­но ско­ше­но сi­но, i вiн вже

1 ... 21 22 23 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"