Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 20 21 22 ... 58
Перейти на сторінку:
про­зо­ро чис­тою срiб­ною во­дою бi­ле ка­мiн­ня, а про­тив­на стi­на су­сiдньої го­ри, стрiм­ка й гус­то за­лiс­не­на, вiд­дi­ле­на вiд них яром, са­ме те­пер впи­ва­ла в се­бе струї за­хо­дя­чо­го сон­ця, що вид­нi­ли, ллю­чи­ся скiс­ним спа­дом зго­ри в зе­ле­ну гу­ща­ви­ну рiв­них сме­рек, нi­би про­ни­зу­ючи їх…

- А он справ­дi хи­жун, Мав­ро! - пе­ре­би­ває на­раз мно­гос­лов­нi роз­пи­ту­ван­ня Мав­ри дiв­чи­на i вка­зує на ве­ли­ко­го хи­жу­на, що на­вiть не над­то ви­со­ко круж­ляв над ни­ми, нi­би шу­кав мiж ко­ро­на­ми сме­рек най­кра­що­го мiс­ця для се­бе…


Мавра зирк­ну­ла пiд чис­те синє не­бо.



- Вiн над то­бою круж­ляє, доньцю, - ка­же во­на про­ро­чо. Ди­­вись, ни­нi не­дi­ля, та щоб вiд сьогод­нi за тиж­день не впа­­ла ти яко­му хи­жу­но­вi-хлоп­це­вi в очi, не за­мо­та­ла­ся в нiм на все, - ка­же i шкi­рить, як пер­ше, бi­лi зу­би.


Тетяна спа­ле­нi­ла.


- Я на тан­цi рiд­ко ко­ли ход­жу, Мав­ро. Ти знаєш, ма­ма не пу­с­кає нi­де, ко­ли не мо­же са­ма зо мною йти. В нас, як в мо­нас­ти­рi. В на­шiй ха­тi ти­хо, лиш свя­тi iко­ни i ми.


- Прийде час, вiд­даш­ся, - вiд­ка­зує Мав­ра, - то й чо­го то­бi хо­ди­ти? Не­хай хо­дять тiї, що нi­чо­го не ма­ють та по тан­цях до­лi шу­ка­ють. Але та­ким, як ти, лю­ди са­мi в ха­ту при­хо­дять. Твоя ма­ма доб­ре знає, що i як ро­би­ти. Дру­гої Iва­ни­хи Ду­би­хи в се­лi не­ма. А го­ря заз­на­ва­ти, бi­ди-злид­нiв шу­ка­ти - не та­ким, як ти, ди­тин­ко. Сеї осе­нi ви­жи­дай ста­рос­тiв. Ме­­нi ма­ти ка­за­ла, що знов якiсь там до­мов­ля­ються.


Тетяна не вiд­по­вi­да­ла. Во­на чу­ла се кiлька ра­зiв з уст Мав­ри, але що їй бай­ду­же про те, чи ста­рос­ти прий­дуть, чи нi, тож не об­зи­вається й сим ра­зом на сло­ва ста­рої при­я­­тельки.


- А он ска­жи по прав­дi, - за­пи­тує ста­ра, - не упо­до­ба­ла со­бi ще жод­но­го? Не лю­биш?


- Нi, Мав­ро, - вiд­по­вi­дає су­хо Те­тя­на i ка­же прав­ду. Во­на не лю­бить справ­дi жод­но­го. Не лю­бить i не жад­на нi од­но­го з тих, яких вже здав­на знає.


- Тiльки тво­го доб­ра, донько, й спо­кою, до­ки жод­но­го не лю­биш, - пiд­хоп­лює Мав­ра, - а роз­лю­бив­шись, всту­паєш од­­ною но­гою нi­би в доб­ро, а дру­гою в пек­ло.


- Не знаю, - ка­же сти­ха Те­тя­на i якось ши­ро­ко, цi­ка­во ди­виться, пiд­су­ває чор­нi бро­ви, а див­ля­чи­ся впе­ред се­бе, нi­чо­­го не ба­чить. Про­тив­на сто­ро­на го­ри од­на­ко, як i пер­ше, за­­лiс­не­на здо­лу до­го­ри сме­ре­ка­ми, про­ни­за­на скiс­ним про­­мiн­ням сон­ця, са­ме так, як i пер­ше, виг­ля­дає. А бiльш нi­чо­го.


- Не знаєш, сер­це, - впев­няє Мав­ра, - прав­да, що не знаєш. Але за­те я знаю. - При­тiм ус­мi­хається во­на та­ким ус­мi­хом, що йо­го нi­ко­ли не роз­бе­реш.


А Те­тя­на ди­виться на неї чис­ти­ми своїми зо­рi­ючи­ми очи­ма, цi­лим єством своїм, i не­на­че прип­рав­ляється вже заз­да­ле­гiдь до слу­ху, що має дiй­ти до неї вiд ста­рої ня­нi.


- Любов - то так, - ка­же на­раз Мав­ра i сi­дає рiв­но, пi­дiб­гав­ши но­ги пiд се­бе та схи­ля­ючись до Те­тя­ни, не­на­чеб ма­ла їй вiдк­ри­ти ве­ли­ку-пре­ве­ли­ку тай­ну.


- Так, - ка­же, - ти стрi­неш­ся з ним раз, i дру­гий, i тре­тiй, а мо­же, й бiльше, я не знаю. Се як що ко­му за який час суд­же­но. Вiд­так ко­лись нi з сього нi з то­го за­чуєш йо­го ко­ло се­бе, вiн збли­жається до те­бе, i ти чуєш, вiн вже й по­цi­лу­вав те­бе. Так раз, i дру­гий, i тре­тiй. Вiн, Те­тя­но, те­бе лю­бить. Ти, Те­тя­но, йо­го лю­биш… i чо­му б йо­му не вi­ри­ти, ко­ли вiн те­бе лю­бить? - i тут роз­ре­го­чується Мав­ра, що аж жах тi­лом iде.


Тетяна по­бi­лi­ла, не зро­зу­мiв­ши ста­рої.


- Але бу­ває й та­ке, що вiн те­бе по тiм всiм по­ки­не, - го­во­рить да­лi ци­ган­ка, приж­му­рю­ючи очi, - бо вiн має вже дру­гу або, мо­же, мав i двi пе­ред то­бою - тож…


- О, о, о! - пе­рер­ва­ла на­раз Те­тя­на бо­лiс­ним зой­ком i, за­тис­нув­ши ус­та, вiд­ди­хає важ­ко. Во­на ди­виться на ста­ру бла­га­ючи­ми очи­ма, скла­дає пе­ред нею ру­ки, мов до мо­лит­ви, нi­мiє i чо­мусь не ру­хається бiльше.


- Не жди. ми­ло­сер­дя, доньцю! - вiд­по­вi­дає їй, при­ка­зу­ючи твер­до, Мав­ра. - Ми­ло­сер­дя на свi­тi не­ма нi в ко­го, а най­мен­ше у тих, що так пос­ту­па­ють. Та й… на що во­но то­бi при­дасться? Хi­ба то­дi при­дасться, як ти по тiм всiм хо­диш по ми­лос­ти­ню, ти­няєшся вiд ха­ти до ха­ти, але зреш­тою - "ми­ло­сер­дя". Гос­по­ди бо­же! сох­ра­ни нас пе­ред тим, щоб ми йо­го пот­рi­бу­ва­ли. Так, доньцю.


Таке пе­ре­бу­ла Мав­ра.


Вона ма­ла за чо­ло­вi­ка ота­ма­на ци­га­нiв i роз­бiй­ни­кiв Лу­ка­ча Ра­ду, зло­го, як вовк, хит­ро­го, як лис, i гар­но­го, як бо­ярин. Так що з то­го? Од­но­го ра­зу гу­ля­ла в пус­тi не­да­ле­ко од­но­го ма­ло­го ма­дярсько­го мiс­теч­ка пе­ред яки­мись та­ки­ми, що поїха­ли зу­мис­не в пус­ту ог­ля­да­ти ци­ганськi шат­ра i ци­га­нiв, i за­ро­би­ла тим гро­шi.


- Ти гу­ля­ла, Мав­ро? - пи­тає зчу­до­ва­но дiв­чи­на, бо пер­ший раз чує се з уст ста­рої жiн­ки.


- Гуляла, донько. Ще й як гу­ля­ла, а все ок­ру­ги ог­ню, особ­ли­во як до нас за­хо­ди­ли па­ни та роз­вi­ду­ва­ли про на­ше жит­тя i зви­чаї. Та­то грав на скрип­цi, дру­гi на цим­ба­лах, а я гу­ля­ла. Бо­же, як грав ста­рий Анд­ро­на­тi! - i при тих сло­вах Мав­ра нi­би з по­ди­ву аж за­хи­та­ла го­ло­вою. - Вiд­так про­сив од­но­го ра­зу один з па­нiв, гар­ний i мо­ло­дий бо­ярин, щоб я й до мiс­теч­ка при­хо­ди­ла во­ро­жи­ти i гу­ля­ти, i я кiлька ра­зiв хо­ди­ла ту­ди, ча­сом з та­том, а ча­сом i з чо­ло­вi­ком. Там стрi­ти­ла я то­го гар­но­го мо­ло­до­го бо­яри­на вдру­ге. Вiн сип­нув Ра­ду грiш­ми за та­нець, а ме­нi за во­ро­жiн­ня, а Ра­ду, ла­ко­мий на зо­ло­то, да­вай i да­лi ме­не на та­кi за­рiб­ки по­си­ла­ти. Як iш­ла я з ним, то гу­ля­ла, а як са­ма, то лиш во­ро­жи­ла. I хо­ча я не все хо­тi­ла, та з бо­яз­нi пе­ред ним му­си­ла хо­ди­ти. Там стрi­ча­ла­ся я з тим пиш­ним бо­яри­ном вдру­ге, втретє, ба i вчет­вер­те, до­ки не став вiн по­тай­но цi­лу­ва­ти мої очi, ме­не го­лу­би­ти i на­зи­ва­ти Мав­ру своєю чор­ною звiз­дою - аж до­ки не збо­же­во­лi­ла во­на з лю­бо­вi за ним… Доньцю! - до­да­ла на­раз Мав­ра, ос­те­рi­га­ючи по­бi­лi­лу чо­мусь, як снiг, дiв­чи­ну, - я бу­ла мо­ло­да, гар­на i дур­на, вiн ба­гач, крас­ний, як мi­сяць, що но­сив­ся на ко­нi, як вi­тер, i - чо­му не ма­ла я йо­го лю­би­ти, ко­ли вiн, пан, не цу­рав­ся при­гор­та­ти до се­бе бiд­ну ци­ган­ку, на­зи­ва­ти її своєю звiз­дою, цi­лу­ва­ти i го­лу­би­ти?.. Доньцю! хто ба­чив та­ку лю­бов, прав­ди­ву, i щи­ру, i пал­ку, та­ку, як ба­чи­ла мо­ло­да Мав­ра в йо­го, той… гос­по­ди бо­же, зми­ло­сер­ди­ся над бiд­ною жiн­кою, що все-та­ки

1 ... 20 21 22 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"