Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

314
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 220 221 222 ... 242
Перейти на сторінку:
class="book">З кущів виринуло кілька юнкерів з карабінами. Після провалу наступу Керенського і наближення фронту в місті заведено надзвичайний стан, і такі військові заводи, як «Арсенал», охоронялися особливо пильно.

— Пане поручику! — загукали юнкери. — Німецького шпигуна піймали!

З чагарника з'явився офіцер. Та Боженка надто добре знали у Києві: він виступав на мітингах мало не щодня.

— О! — впізнали юнкери. — Таж то — Боженко! Більшовицький агітатор!

Поручик підійшов, посміхаючися:

— Більшовицький агітатор тишком–нишком скрадається до мурів військового арсеналу! Надзвичайна картина! Айвазовський! От вам і доказ, панове, що більшовики — німецькі шпигуни! До комендатури його негайно! Дуже слушно, що в фронтових умовах відновлено смертну кару: теліпатиметеся на шибениці, «товаришу» Боженко!

Ні! Ані теліпатися на шибениці, ані потрапляти до комендатури, та й взагалі запізнюватися Боженкові було не з руки: доки встановлюватимуть, що й до чого, погром більшовицьких установ пошириться з центру на ціле місто. Боженко був людиною характеру рішучого і діяв зразу, тільки блисне думка в мозку. Він стусонув ногою найближчого в живіт і кинувся геть. Величезними стрибками він побіг понад муром праворуч. Це була знову помилка — тепер вже йому не відкрутитися, раз тікає. Але помилку зроблено — що поробиш?

— Стій! Держи! Переймай! — Юнкери кинулись навздогін. — Стрілятимемо!

— А раніше ви стріляли? — кричав Боженко на бігу. — В німців йдіть стріляти до переможного кінця! Він на вас чекає.

В цю мить над головою дзизнуло, і позаду гримнув випал. Вони таки й справді стріляли! Постріл гримнув ще раз, — і Боженко припустив дужче, пригнувшися та петляючи, — як колись на фронті під Перемишлем. Гримнув і третій постріл, — Боженко метнувся вбік, до Рибальської. Доки гримнули ще три–чотири постріли, Боженко був вже зверху, на урвищі.

Він пристанув тільки на мить — щоб набрати повітря, поки юнкери з–під урвища нездатні стріляти, але ту ж мить почув звуки згори: від Московської чулися багатоголосий лемент, висвисти, ґвалт, — точнісінько як допіру довкола підпаленого кіоска на Думській. І Боженко збагнув. Сумніву не було: громлять більшовицький газетний кіоск на Печерську проти «Арсеналу». Що ж роблять хлопці–червоногвардійці? Мерщій туди!

Боженко кинувся до Московської, але враз спинився і крутнувся назад: з Московської на Рибальську марширував взвод юнкерів — цим шляхом, очевидно, юнкерів П'ятої школи водили зміняти караул попід арсенальською «задньою лінією». Але й позаду, над урвищем, вже з'явилися голови його переслідувачів: тепер він опинився між двох огнів! Ось коли Василеві Назаровичеві буде кришка!

— Ось він! Тримайте його! Держіть!

Боженко навмання шарпнувся вбік. Хотів стрибнути через паркан, але паркан трапився надто високий. Кинувся в тісний завулочок — мерщій на сусідню вулицю, але зразу за рогом височів чотириповерховий будинок у мавританському стилі, і перед ним стояв автомобіль. В автомобілі нудьгуючи сидів офіцер. Зараз він почує вигуки юнкерів, побачить втікача, — вихопить револьвер і — «будь здоров!»

Боженко шмигнув перед автомобілем — у під'їзд будинку.

Без дихання, бо від швидкого бігу зовсім затамувало дух, Боженко пострибав маршами вгору. Коли він добіг до четвертого поверху, голоси вже чулися внизу, в під'їзді. Ще три хвилини — і будуть тут. Але, чорт забирай, далі ходу на горище не було: були двері в чиюсь квартиру. Боженко натис кнопку дзвоника і миттю встиг прочитати табличку: «Доктор Гервазій Оникійович Драгомирецький». От тобі й на! Чорт! Тільки не сюди! Але ж куди? Гупання чобіт вже чулося з другого поверху.

Двері розчинилися. На порозі стояв власною персоною сам доктор Драгомирецький Гервазій Оникійович.

Очевидно, доктор хотів щось спитати — принаймні він звів брови й розкрив рота. Очевидно, і Боженко хотів щось сказати. Але часу не було: він штовхнув доктора назад і скочив за ним у передпокій, грюкнувши за собою дверима.

Далі вже діяв доктор. Випадок був явно нещасний, і діагноз треба ставити блискавично. Перед доктором були вирячені очі, бліде обличчя, дихання переривчасте, ще й вигуки та гупання чобіт поверхом нижче — симптоми виразні, статус кво — зрозумілий. Людина тікає, за людиною женуться, є небезпека для людського життя — час для анамнезу прийде згодом, а зараз треба вживати невідкладних заходів для врятування. Доктор відхилив двері праворуч, штовхнув туди пацієнта — то була кухня, і зразу двері щільно причинив. Саме в цю хвилину задзвонив дзвоник на ґвалт, затарабанили ногами в двері, й почулися з площадки збуджені голоси юнкерів.

Боженко ще не віддихався — в грудях стисло й щеміло, серце калатало, він захитувався від страшного напруження, але мерщій припав вухом до дверей.

Розмова в передпокої була така:

— Папаша! До вас тут заскочив втікач. Ану, пропустіть!

Гуркіт, тупіт, ввалився добрий десяток пар ніг.

— Та ви збожеволіли? Та як ви смієте?!.

Голос поручика:

— Прошу пробачити. Здається, доктор Др… Др…?

1 ... 220 221 222 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"