Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Драгомирецький. Ординатор Олександрівської лікарні. Я буду скаржитись! Ви вдираєтесь, ви…
Раптом все затихло, наче урвалось. Боженкові почулося, як два десятки підошов шаркнули, притупнули, ще й клацнули закаблуки. І тоді зразу гаркнуло в десять голосів:
— Здравія желаем, господин капітан! Якесь чортовиння!
— В чому справа? — почувся різкий, гордовитий і, побий сила божа, вже чуваний, знайомий голос. — Що таке? Доповідайте, поручик! Перед вами штабс–капітан Боголєпов–Южин! — Господи, ну, так і є, старий знайомець! — Старший офіцер для особливо важливих доручень при командуючому округом. Що трапилося?
Ситуація була страшна, але вона склалася так несподівано, що смішливий зроду Василь Назарович не міг не хмикнути собі в бороду.
Посміхаючись собі в бороду, Боженко слухав, як штабс–капітан обурено виговорював поручикові за ротозійство та неуважність, а поручик перепрошував: «Виноват! Прошу пробачити. Зопалу оманулися. Здалося, що біг саме сюди!» Після того ще почув наказ до юнкерів — рушити по сусідніх квартирах і там перешукати. Чув, як гримнули двері й клацнув англійський замок. Чув, як з малиновим дзвоном пройшли остроги через передпокій, ще рипнули двері десь углибині — і не стало нічого чути.
Двері до кухні відчинились, і на порозі став знову доктор.
Доктор Драгомирецький прийшов, очевидно, по анамнез, але був не в собі. Гнів і обурення шугали з його обличчя. Мало того, що він вимушений день у день спостерігати з свого балкона дикунське життя навкруги — з співами, танцями, сімейними сценами ще й хуліганськими екзекуціями серед білого дня, вони, простолюди, дозволяють собі ще й дзвонити, стукати, штовхати його в його власну квартиру, вдиратися до нього і ще — подумати тільки! Доктор Драгомирецький ніколи такого не похваляв! — за ними женуться і їх треба ховати!
— Хто ви такий? — не заговорив, а зашипів доктор. — І чого вам треба?
— За мною вганялись, — сказав Боженко, — розумієте, така халепа…
Доктор Драгомирецький придивлявся пильно до людини перед ним, нишпорив очима по обличчю — неначе хотів проглянути крізь бороду і ще далі. Притому він навмання казав:
— Розумієте, у мене в квартирі зараз сам штабс–капітан Боголєпов–Южин, для особливих доручень, розумієте, прийшов до мого сина, теж для доручень, і, розумієте, такі сукини сини…
В очах доктора поперемінно світилися — непевність, подив, страх, навіть жах; сумнів, радість, навіть зачарування — ціла гама впізнавання, невпізнання і впізнання.
— Не може бути… — прошепотів, аж задихнувся, доктор Драгомирецький, і обличчя його враз зробилось якесь розгублене, неначе безхарактерне, зовсім дитяче. — Не може цього бути! Невже? Васильок! Це ти?
7
Старший офіцер для особливо важливих доручень при командуючому округом штабс–капітан Боголєпов–Южин зовсім не був частим гостем у квартирі Драгомирецьких. Власне, він потрапив сюди вперше. Поручик Олександр Драгомирецький був молодший офіцер — тільки його помічник, і штабс–капітан не вважав достойним відвідувати своїх підлеглих: це було порушенням субординації.
Але сьогодні справа була надто важлива — такі ж події в Петрограді — і з Олександром Драгомирецьким треба було поговорити серйозно. Цього не можна було зробити ні в штабі, серед різних людей, — поміж офіцерів, знаєте, теж були і есери, і навіть українці! — ні в автомобілі: шофер же, і цей поручик Петров — особа, знаєте, зовсім непевна, якийсь індиферентний до всього, не те що поручик Драгомирецький. Драгомирецький, звичайно, — кокаїніст, гульвіса, але — службіст, патріот, Анна, Станіслав, Георгій четвертого ступеня, і зневажає всіх цих хохлів і більшовиків. Словом, штабс–капітан сам запропонував Олексаші заїхати до нього на хвилинку. Поручика Петрова вони залишили почекати в автомобілі. Старий доктор, на жаль, був вдома, але вони зачинилися в кімнаті у Олександра.
— Так от, поручик, — сказав штабс–капітан, тільки вони пересвідчилися, що в суміжній кімнаті нема нікого. — Вам буде доручення особливої ваги, і мусите виконати його невідкладно.
— Ну, ну! Шквар! — Олександр Драгомирецький розсівся в своєму кріслі й запалив цигарку. — По чарочці шустовського хильнемо? У мене, брат, є.
Але Боголєпов–Южин говорив далі так само значущо:
— Мушу попередити вас, поручик, що від виконання цього завдання залежать судьби держави Російської!
Це сказано так, що Олександр залишив фіглярський тон і мимоволі випростався в кріслі.
Боголєпов–Южин додав:
— Хоча, попереджаю, завдання це не від начальника округи, а… від мене особисто як від… представника корпорації патріотів, готових на все.
Олександр звівся. Тепер вони стояли один перед одним, майже виструнчившись, як перед штандартом. Малиновим дзвоном брязнули остроги.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.