Читати книгу - "Місце для дракона"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Капітан вийняв фотоапарат з футляра і зробив кілька знимків. Учитель стояв поруч, він не мав жодного бажання зав’язувати розмову з кагебістом і лише чемно відповідав на усі запитання. Погляд його упав на лінію електропередач, яка тяглася простісінько над могилою і – далі над гаражами. Як це він її раніше не помітив? Треба обов’язково зазначити на карті.
Відтак капітан рушив до будівлі. Всередині нічого не змінилося, хоча ні – під стіною валялося кілька пляшок пива. Раніше їх не було, отже учні і справді влаштували екскурсію. Капітан мовчки похитав головою і зітхнув. Вони поволі переходили з кімнати до кімнати, але всюди їх чекали лише купи битого брухту, аж поки погляд капітана не впав на дерев’яні сходи, що вели кудись нагору.
– Як ви гадаєте? Що там?
– Мабуть, стрих.
– Ви туди не зазирали?
– Ми ж шукали м’яча. Він не міг туди залетіти.
– Хтозна, – стенув плечима капітан і запалив цигарку. – А що як нам піднятися туди?
– Не знаю, в якому стані ці сходи… та й перекриття дерев’яне… може, протрухло…
– Нічого, ми обережно.
І він сміливо подався до сходів, а вчитель слухняно посунув за ним. Сходи рипіли і потріскували, капітан намагався ставити ноги на краї сходинок, учитель робив те саме, відчуваючи, як тривога усе наростає і наростає. Він навіть добув з кишені пігулку валідолу і поклав під язик. В голові стукали молоточки, тиск відчутно піднімався.
То й справді був стрих, доволі просторий, тут також лежали дошки, уламки меблів, а ще різне лахміття, в якому можна було упізнати старі чорні сутани, штани, пояси, черевики, траплялися і старі здуті м’ячі. Учитель підняв одного з них, то був такий самий м’яч, як і той, якого хтось викинув їм з-поза муру, тільки пробитий.
– Вони тут таки справді грали у футбол, – сказав капітан. – І м’яч такий самий. Хтось вирішив з вами пожартувати.
– Якби ж то тільки зі мною.
– А ото… гляньте… що там? – показав у куток, де щось чорніло.
Учитель поправив окуляри, хоча це мало допомогло, бо в кутку панувала темрява. Але капітан підготувався як належиться – вийняв маленького ліхтарика і спрямував світло у кут. Тепер можна було упізнати стару дерев’яну скриню, вкриту густим пилом. Підійшовши ближче, обоє змушені були зігнутися, бо у цьому місці дах знижувався, капітан уважно обстежив скриню і здивовано промовив:
– Тут така пилюка, що схоже до неї не торкалися роками.
– Чому це вас дивує?
– Людська цікавість не має меж. Невже ви думаєте, що сюди окрім нас більше ніхто не проникав? Спробуйте підняти віко, а я буду світити.
Така місія вчителеві не припала до смаку, але він не сперечався і потягнув віко догори, проте щось його не пускало, хоча жодного замка видно не було.
– Що там таке?
– Щось не пускає… таке враження… що… – Учитель випростався і вдарився головою в балку.
– Ану ви тепер світіть.
Капітан рішуче ухопив віко і смикнув, і відчув, мабуть, те саме, що й учитель, бо не стримався і вилаявся – віко спружинило так, мовби хтось його зсередини притримував. Капітан відступив на крок-два, щоб не стояти зігнутим, вийняв з-під пахви пістолета і скомандував:
– Ану вилазь!
– Ви що – думаєте… там хтось є? – здивувався вчитель, все ще не вірячи своїм власним відчуттям.
– А ви думаєте інакше? Певно, там і сидить той ваш дідок. Колишній сторож. Вилізай, бо стріляю! – Але зі скрині не видобулося ані звуку. – Рахую до трьох!
– Може, не треба? – торкнувся його плеча вчитель.
– То хай вилізе. Раз… – Тиша панувала така, що вчителеві аж задзвеніло у вухах і він струснув головою. – Два…
– Слухайте… – проказав учитель. – Він справді збирається стріляти! Він не жартує!
– Три!.. – сказав капітан, але не вистрілив. Хвильку ще зачекав, подивився на ошелешеного вчителя, мовби питаючи поради, і заховав пістолета. Відтак роззирнувся довкола, підняв якусь плескату залізяку і спробував підважити віко. Залізяка залізла під віко на кілька сантиметрів і, коли він почав другий її кінець тягнути догори, віко затріщало й подалося, але з таким жалібним стогоном, що аж за душу дерло. Капітан зігнувся і підставив під залізяку плече та наліг уже усім тілом, віко голосно тріснуло і розкололося. Учитель спрямував світло ліхтарика всередину скрині. Там нікого не було. Але й те, що вони побачили, неабияк їх ошелешило. Скриня була повна м’ячів, майок, бутсів, кедів та іншого причандалля, яке можна побачити на стадіоні. Але усе було сучасне, а не довоєнне.
– Ось вам усі ті крадіжки… – сказав капітан.
Учитель підступив ближче і, упізнавши шкільного м’яча, витяг його.
– Куди? – перепинив його капітан. – Речовий доказ.
– Вам мало цих? А я за цей м’яч відповідаю. Ось бачите: інвентарний номер… три, вісім…
– Та добре… Ану ще присвітіть.
Капітан попорався у скрині, але не виявив більше нічого понад те, що вони уже побачили.
– Напевно, той ваш дідок божевільний, – сказав учителеві. – Краде речі і зносить сюди. А натомість підкидає непотріб.
– Але ж ви самі бачили, що скриня вкрита багаторічним пилом.
– Не знаю, як це йому вдалося відкрити скриню, не торкаючись руками… Але факт є факт… Тепер світіть, куди я буду показувати, а я оце все сфотографую.
Фотоапарат клацав і клацав, зблискуючи спалахом, а вчитель відчував, як його починає морозити
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Місце для дракона», після закриття браузера.