Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 149
Перейти на сторінку:
та заявляв про свою окремішність і про окремішність всього народу нашого, про вольності дідівські та нашу незалежну у власній хаті віру...

Не проти поляків ми йдемо на смерть, а проти панства, що втратило в жадобі до насилу людську гідність і забуло Бога у розбещеному чванстві своєму...» — розносилися над юрмищами голоси спудеїв, скрибів і всіляких читців, несучи в народ гетьманове слово. І вже вкотре Сірко із сумом і досадою пошкодував, що він неосвічений і не вміє отак говорити з людом...

— Я тебе, полковнику, вже третій день жду. Виїжджав і в Крилі в, і в Боровицю, і в Бужин,— радо зустрів Сірка Тиміш Хмель.— Ще на тогобіччі впізнав тебе на Велесі. Казка не румак кінь у тебе! — почоломкався він з Іваном Сірком, його джурою Остапком та з рештою прибульців.— Тато на тебе вельми чекають, Виговський і Капуста уповають і сподіваються, що матимуть поміч чималу, як прибудеш... Полк поки що неповний, жде тебе,— поставив Тиміш свого баского скакуна поряд з Велєсом, аж той захріп.

— Дякую тобі і старшині та гетьманові за увагу до мене і за зустріч, а не поспішав я, бо так домовлялися з паном гетьманом ще восени.

— Вони все про теє відають і пам'ятають. Події в Польщі трохи поміняли їхні давніші рішенці, та мислю я, що отець і тепер зволікатимуть з наступом, шукаючи всіляких оправдів. Досі ж немає домовлених донців, татари повідомили, що ждуть, поки наросте паша, вкрай мало возів та дараб, зброї і ядер, обозні не підвезли досі провізію, січовики мовчать, хоч аж два гінці послано до них. Біда, та й годі, полковнику!..

— Ні донців, ні січовиків немає?!— перепитав Сірко.— Що б те значило? Адже надійно та твердо домовився із донцями та калмиками.

— Старшина і тато також губляться в тривозі...— притишив голос Тиміш.— Щось неладне коїться в Коші і навкіллі, а донців бояри підбивають не оголювати степу для ногаїв...

Сірко вибачився перед Тимошем, оглянув понадсотенний загін вершників, що згодилися бути при ньому ще на тогобічні, звелів їхати за ним не відстаючи і пустив коня ступою вперед.

— То заїдемо, думаю, спершу до полку? — чи то спитав дозволу, чи то наказав Сірко Тимошеві, уже клопочучись усім почутим.— Веди нас, лицарю, на спочинок і пристанище, бо направувалися ми сюди понікуди! Не дороги, а розтоптана та розмелена квашня! Та й сонце вже он як підбилося, слід поспішати. В дорозі, вважай, і перепочити не було де. Весь край зрушив і посунув до Чигирина неспинно. Вперше бачу таке!..

— Нечай і Богун навідувалися,— стишив мову Тиміш, приблизнішім геть свого коня до Велеса.— Шарпали їх ляхи, вважай, всю зиму, але розбили їх наголову і відігнали геть обидва полковники. Там у них не полки, а ціла армія! Ото лицарі!.. Вимагали від тата не чекати татар, а вже зараз іти на ляхів, доки ті не зготувалися. Аж посварилися вкрай, а пана писаря Іван Богун у запалі обізвав покручем, то заварилося було тут таке, що ледь тато вгамували їх накриком. Та й потім все пішло не ліпше. Малу ж раду чигиринську тато — може, чув? — вчинили потай і від світського, і від козацького поспільства, не зваживши на бажання всієї людності і пастви бути тільки в незалежі своїй,— якось аж святотатно поінформував Сірка Тиміш.— А на ній, про всякий випадок-трапунок, як умовляли всіх тато,— порішили при поганій чи невдалій вікторії з ляхами передатися в дружбу з московитами та дискретно від сіромної людності сповістити про те царя і деяких його бояр та воєвод.

— До московитів? До царя? — аж спинив Сірко Велеса.— І всі старшини згодилися з тим?!

— Та де ж там усі?! Кажу ж, Богун, і Нечай, та ще екзарх Йосип, мій духівник, Іван Золотаренко і слухати тата не схотіли! Вони були і проти чутки такої, кинувши виклично раду.

А Богун який? Вінницький чи новгород-сіверський? — був поглинутий уразливою новиною Сірко.

— Який же ще? Певно, що вінницький! Новгород-сіверський пан Іван Богун продався цареві і боярам з тельбухами. Він руками й ногами був за підданство, за боярські та воєводські чини, щоб, як казав, «затягнуть царя і бояр та воєвод до помочі нам замість підступів, злоумислів і лиходійств усіляких»...

— Ну, а генеральний писар — що на те?

— Виговський — столиций крутій, він був і проти, і за. Правда, вкінці об'явив себе прибічником тих, що не погоджувалися з татом,— додав Тиміш, помовчавши.

«Недарма, видно, і в королівських хоромах понюхав парфумів, і в колегіумі попробував кулеші, і в ханськім палаці побував ясирником»,— подумав Сірко про Тимоша, пустивши в ходу Велеса.

— Не любиш пана Івана? — спитав у Тимоша згодом, зробивши для себе і такий висновок.

— Не те що не люблю, а цілком осуджую і його, і тата за все торішнє, бо ж досі ніхто не може зрозуміло пояснити, чого б то було не йти від Замостя скачем на Варшаву, замість того, щоб нестися до Києва, який нікуди не втік би і по Варшаві?! А все те пан Виговський порадив татові: і сам, і через оту Гелену з її фіглями-міглями. Ех, коли б то була моя воля, гойдалися б вони, крім хіба тата, на бантині або ссали жаб'ячу цицьку в Тясмині,— безсило змовк Тиміш.

Сірко невпоміт зміряв палкого супутника мовчазним поглядом, і — дивно — дотеперішню упередженість до Тимоша, що була в його душі, як рукою зняло.

— У всіх нас ганджі є, Тимоше,— не знав, як зреагувати на ту палкість гетьманича.— В одних більші, в інших — менші.

1 ... 22 23 24 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"