Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » 1918. Місто надій 📚 - Українською

Читати книгу - "1918. Місто надій"

228
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1918. Місто надій" автора Максим Анатолійович Бутченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 70
Перейти на сторінку:
ходи! – хрипів Свирид.

Він справді дуже втомився. Хитаючись, сунув сніговим настом, послизався, але знову вперто вставав.

– Ні, діду. Ти ще не все зробив на цій землі, – відповідав Вітко.

– Так, трошки залишилось… От дійду до того горбика й завершу свій життєвий шлях, – казав дід.

– Краще не до цього, а он до того, трошки далі – ото й поживеш іще трохи, – пропонував Павло Гаврилович.

– Умієш ти, пане курінний, умовляти. Гаразд, нехай буде твоя воля, – лагідно погоджувався Свирид і крекотів, просуваючись до вказаного горбика.

Коли вони геть знесилились, то вирішили впасти просто посеред поля. А раптом хтось буде проїжджати й помітить утомлених мандрівників!

– Годі, Павле Гавриловичу! Годі, я кажу! – сопів Свирид.

– Що годі?

– Вмираю. Тут і зараз. І навіть не переконуй, – знову хрипів дід.

– А я й не переконую. Доброї дороги тобі, діду, перекажи там нашим найкращі побажання, – підігравав йому Вітко.

– Я ж говорити не звик. Доведеться тобі, курінний, записати все – а я перед небесним військом прочитаю твоє послання, – не вгамовувався Свирид.

– Гаразд. Пиши: пред’явник сього документа… Дим! – раптом заволав Павло Гаврилович.

– Дим!? Пред’явник… Навіть я б цього не вигадав… Стривай! Дим! – підхопив старий за курінним.

Неподалік від них, на горбі, виднілася хата. Понад нею тоненько завивався дим від розпаленої печі.

– Туди! – скомандував Павло Гаврилович, і вони попрямували до рятівної будівлі.

Кілька хвилин – і підійшли до плетеного тину, що заходив за ріг хати й обривався – там, де починалася велика земляна ділянка, що належала господарям будинку. Біля хвіртки мандрівники зупинилися. Забрехав пес, що сидів у кривій будці, не бажаючи виказувати навіть носа на такий мороз. Вітко зупинився. Його змерзлі руки наче закутав червоний шовк, пальці напухли, де-не-де побіліли. Не кращий вигляд мав і Свирид. На вусах старого повисли тоненькі бурульки, ніс-картоплина посинів, і від цього дядько скидався на лісового дідька, що виліз із хащів у пошуках харчів. Вигляд їх обох міг налякати будь-кого. Павло Гаврилович подивився на старого, що тримався за тин, не рухаючись, наче закляк. Тоді він зважився – пройшов у двір і, не звертаючи уваги на несамовитий гавкіт пса, гучно постукав у двері хати. Промерзле дерево тоскно одізвалося низьким звуком. Курінний постукав ще раз, зачекавши перед тим хвилину. І ще. І щойно хотів уже копнути двері, щоб вдертися до житла, як ті розчинилися, і перед Вітком постав хлопчик у накинутому на плечі сіряку, виразно не на хлопчачий зріст, що звисав мало не до підлоги. Легка сорочка тремтіла на вітрі, надуваючись на грудях. Малий був білявий, із блакитними очима й правильними, витонченими рисами обличчя. Павло Гаврилович, побачивши малого, аж відскочив – надто вже його вигляд був схожий на неземний, наче курінний із дідом потрапили на якийсь невідомий шлях, який привів їх на небеса, а хлопчик – зовсім не хлопчик, а янгол, що вийшов їх зустрічати.

– Е-е-е-е… Чи є хто вдома? – просипів Вітко.

– Є! – відповів хлопчик. – Я!

– Так. Бачу. Пусти нас, заради Бога. Не дай померти від голоду та холоду, – раптом висловився пишномовно Павло Гаврилович.

Хлопчик застиг, ніби намагаючись зрозуміти, що ці пани від нього хочуть, а тоді мовчки відійшов убік, розчинивши двері. Ранкове світло проникло в хату, показуючи прибульцям знаряддя для роботи в полі – вили, косу, лопати та інше.

Вони зайшли в кімнату. Дальній її куток весь займала піч із сирцю. На ній можна було роздивитися прикраси – клинчики, кола, хрестики й квіти, намальовані синькою. Між піччю й холодним кутом уздовж стіни лежало кілька дощок, призначених для спання. На стіні було прибито полицю для жіночих речей – веретен, голок, ниток, а також жердку для одягу. На покуті стояли старі ікони, фарби на них вицвіли й облізли.

Відтак Павло Гаврилович сидів біля печі, де потріскував вогонь, пожираючи дрова. Цей легкий хрускіт надавав кімнатці дивного затишку. Свирид попоїв і майже одразу заснув. Глухувате хропіння лунало з лавки, де він умостився. Хлопчик сидів за столом і щось стругав із довгої кривої деревинки. Одна рука його рухалася спритно, а друга – кукса – безвольно висіла.

– То кажеш, що тато з мамою поїхали корову продавати? – спитав Вітко.

– Так, іще тиждень тому, – відповів хлопчик.

– І звісток від них не було? – продовжував Павло Гаврилович.

– Не було, – сухо відповів маленький господар хати.

Небагатослівний малий раз по раз підіймав свої великі очі, щоб у момент запитання подивитися на непрошеного гостя, а тоді знову опускав погляд на деревинку і сумлінно повертався до праці.

– А як тебе звати, бо я ж не спитав? – Вітко знову звернуся до малого.

– Матвій я. Матвій, – сказав хлопчик і раптом завмер, дивлячись на Павла Гавриловича.

– А прізвище?

– Щасливцев.

– Як-як? Я не дочув.

– Тато й мама кажуть, що я Щасливцев.

Останню фразу Матвій проговорив тихо, так, що його вузькі, злегка шорсткі вуста, вкриті тоненькою плівкою, лише трошки відкрилися, наче мушля. Умить хлопчик закляк. Його гарне обличчя і застиглий погляд, здавалося, не пропускали жодного промінця світла, що могло б розтопити крижаний шар, який укрив його душу. Бо там, у глибині, плавилося каміння й тріщала земля від емоцій та думок. Хлопцеві так хотілося

1 ... 22 23 24 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1918. Місто надій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1918. Місто надій"