Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Чигиринський сотник 📚 - Українською

Читати книгу - "Чигиринський сотник"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чигиринський сотник" автора Леонід Григорович Кононович. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 179
Перейти на сторінку:
виважив руку і махнув, аж свиснуло у повітрі. Не жарти був той удар — якби свою шаблю не підставив Михась, то розчерепив би йому голову клятий Барабаш ураз. Брязнули клинки, аж іскри посипалися. Плигнув Михась назад і спинився, розкрившись геть і шаблю опустивши. Тут мордань ґав не ловив — рубонув із плеча, всю вагу свого тіла вкладаючи у той удар, та трапила його шабля у порожнечу. Не втримався він на ногах і заорав носом у землю.

— Га-га-га! — зареготалися козаки.

— Гарно ти вмієш битися… — каже Михась. — Ну вставай-бо!

Зіпнув мордань, а тоді на ноги схопився і знову до Михася. Схрестилися їхні шаблі, й пішов герць, що куди тобі. Та Барабаш лютує та піниться, а Михась на місці стоїть і тільки удари відбиває, та так легко, що замилуєшся. От рубалися вони, рубалися, коли ж Михась і каже:

— То, може, й доста, га?

— А що, злякався! Злякався?! — каже мордань.

— Я?! — питає Михась.

— А хто ж іще!

Нічого не сказав на теє малий козак, лише крутнув клинком, — і Барабашева шабля так і хуркнула над головами.

— Добре, сину! — каже хтось позаду. — Хто се тебе гишпанського виверту навчив?

Озирнувся Михась, аж там запорожець стоїть. У свиті простій та шароварах з валу, а вид перетятий шабельним ударом — так шпарко рубонули його колись, що лице стягнуло близною, мов старий шкурлат.

— Дід учив… — каже малий козак. — А ти хто?

— Обух мене прозивають, — каже запорожець. — А тебе?

— Михасем хрестили.

Тут мордань знайшов свою шаблю, що аж до обори відлетіла, та й біжить назад. А запорожець йому й каже:

— Годі, козаче, плигати… Якби у справдешньому герці, то давно вже зарубали б тебе.

— Та я йому зараз кров пущу, собачому синові! — каже Барабаш.

Коли ж тут хтось як крикне:

— А хто се дозволив шаблюки з куреня брати?!

Дивиться Михась, аж до гурту підходить чорнявий парубчак. Ув одежі добрячій і червоним поясом підперезаний — знати, що не простий чоловік.

— Кому се ти хочеш крови вточити, собачий сину? — питає в Барабаша. — Отсьому козакові?

— Не козак він, — одвітує мордань, — а заволока!

— Все одно, — каже парубчак, — у Січі перебуває і під захистом коша запорозького! А шаблюками заказано битися, бо вже такі, як ти, торік носи один одному поодтинали! — І до козаків: — А ви стоїте та й дивитеся? Всім по десять київ звелю всипати!

— Не винні ми, пане отамане, — кажуть козаки, — то Барабаш всю цюю бучу зняв!

Подумав отаман та й каже:

— Добре… шаблі давайте сюди, а ти, — глянув на морданя, — десять днів у кашоварів будеш дрова рубати та казани мити!

— Так черга ж не моя! — каже той.

— Хоч і не твоя, так се покара тобі буде, що хтів братню кров на Січі пролити! — Й до Михася: — Се тебе Бузьки в степу знайшли сьогодні?

— Угу, — каже Михась.

— Я курінний над хлопцями-недолітками, звуся Волошин. Катай бігом до канцелярії, тебе кошовий гукає! Як до куреня нашого запишуть, то зголошуйся до мене. А сього бенцвала,[29] — показав на Барабаша, — не слухай… він усім новим козакам каже, що старший, за що вже й київ заробив чимало!..

— А де тая канцелярія?

Тут старий запорожець кивнув Михасеві.

— Ходімо, — каже, — я одведу тебе, сину!

В канцелярії горіла одним-одна свічка. Зняв Михась шапку коло порога та й бачить: сидить за столом пан кошовий з люлькою в зубах, а коло нього той запорожець, которого Богуном прозивають.

— О, — каже Богун, — диви, пане отамане… се і є той хлопчак, що про нього я тобі казав! Так лепсько, собака такий, запоясником поціляє, аж дивитися любо! — Й до Михася: — Тільки чого ж ти в око того ляшка не лучив, га?

Михась і знітився.

— Як се, — каже, — живого чоловіка — та в око?..

— А що?

— Він же ним бачити нічого не буде!

Тут зареготалися козаки, аж свічка мало не погасла.

— Ох, сину, — каже кошовий, — щира в тебе душа! Та як надивишся ти, що вони коять із козаками та людом хрещеним, то другим духом будеш дихати…

— Не тільки запоясником уміє він орудувати, — каже Обух, — а й шаблею гарно ворочає… як бився із козаком з хлопчачого куріня, то

1 ... 22 23 24 ... 179
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чигиринський сотник», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чигиринський сотник"