Читати книгу - "Найкращий сищик імперії на службі приватного капіталу"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Іване Карповичу, вам же це сподобалося.
— Гроші? Мені вистачає того, що я маю.
— Не гроші. Влада. Я ж бачив вас у Паленій Буді, коли ви вели тих мужиків. Вони слухалися вас, виконували всі накази, підкорялися. Ви вже скуштували влади і тепер без цього не зможете жити. Хіба ні?
— Не розумію, про що ви.
— Розумієте. Це варто спробувати хоча б раз, і вже ніколи не забудеш. Ви керували забитими мужиками дикого села. А що таке отримати владу у всій імперії? Коли міста зустрічатимуть вас велелюдними натовпами, коли кожен ваш наказ будуть виконувати тисячі, десятки тисяч людей! Оці гроші — велика, звісно, сума, але це дріб’язок порівняно з тою владою, яку ви можете отримати від нас.
Я підводжуся. Лікар здивовано дивиться на мене.
— Геть звідси, — кажу йому.
— Чому, Іване Карповичу, чому?
Наставляю на нього револьвер, він підхоплюється.
— Рахую до трьох. Якщо не втечете, пристрелю як собаку.
— Іване Карповичу! — він розгублений.
— Раз.
— Це безглуздя! — він у паніці.
— Два.
— Іване Карповичу! — він у відчаї.
— Три.
Я б’ю його в обличчя, лікар падає. Підхоплюю його, тягну через двір.
— Хто це такий? — питає граф, який вийшов у двір позайматися з гантелями.
— Шахрай, — я тягну далі.
— Вони чи зовсім подуріли? — дивується Маєвський. Раніше б він почав розпитувати, що до чого, але тепер захоплений підготовкою до війни.
Я витягаю лікаря на вулицю, кидаю до брички. Візник здивовано дивиться.
— До Ромен, швидко! — наказую я.
Візник наганяє двійко коней, і ось уже котимося по дорозі. Лікар ще не отямився. Я думаю, що скажу в поліції. Без особливих деталей розповім, що цей негідник хотів мене завербувати до лав бунтівників, а я відмовився.
— Поспішай! До поліцейського відділку! — кричу я візнику і звертаюся до ще непритомного лікаря. — Я тобі покажу, як пропонувати зрадити государя! На каторгу підеш!
Візник усе чує і перелякано озирається.
— Давай, давай! — кричу йому.
Ми несемося дорогою від хутора, ось вискакуємо на великий шлях, коли бачу два авто. Спочатку думаю, що бунтівники підготувалися на всі випадки.
— Стій! — кричу візникові. Той зупиняє коней.
З машин виходять якісь чоловіки. Роздивляємося. Я впізнаю одного. Полковник Штейнер зі столичного охоронного відділення, знайомий за одеськими пригодами.
— Іване Карповичу, впізнаєте мене? — кричить Штейнер, який побачив мене у бричці.
— Так, полковнику! — наказую візнику під’їхати. Потім випихаю з брички скривавленого лікаря, який уже очі розплющив, але ще не може триматися на ногах. —. Ось цей негідник спробував мене завербувати до лав бунтівників! Я віз його в поліцію у Ромни, та ви, мабуть, займетеся ним самі.
Я бачу, як обличчя Штейнера спотворює судома ненависті. І мені стає зрозуміло, що цей лікар був посланий не від якихось бунтівників. Грубо зліплена провокація.
— Ось його брудні тридцять срібняків, — викидаю з брички валізу лікаря, вона розкривається, і на землю випадають пачки грошей. — Це ж треба мати таке нахабство, щоб спробувати купити мене, ветерана охоронного відділення! — я аж ногою тупаю від обурення і бачу, що Штейнер біліє від злості. — Ці бунтівники зовсім берега пустилися, полковнику!
— Генерале, — шипить Штейнер, наче отруйна гадюка.
— Що?
— Генерале! Я вже два роки як генерал!
— О вітаю, пане генерале. То ви заберете цю наволоч чи мені відвезти її до поліції самому?
— Заберіть його! — командує Штейнер своїм підлеглим. Міцним чоловікам при зброї. Вони, як і Штейнер, у цивільному, але видно, що більше звикли до мундирів. Тягнуть лікаря до одної з машин.
— А ми з вами, Іване Карповичу, пройдемося.
— Якщо треба, — я киваю головою і витримую його важкий мстивий погляд.
— Треба.
Ми йдемо від шляху доріжкою до мого хутора. Лише я та Штейнер. Він мовчить і я мовчу.
Генерал кахикає.
— Я думаю, ви розумієте, Іване Карповичу, що це була перевірка, — нарешті каже він.
— Що? — я вдаю, наче здивований.
— Цього лікарчука послав я, щоб перевірити вашу відданість правлячому дому.
— Перевірити? Для чого? Хіба я давав хоч один привід у цьому сумніватися? Хіба я не ризикував життям, рятуючи честь і гідність государя та його родини під час відомих вам подій?
Штейнер кусає собі губи, він у люті, але тримається.
— Я б не став перебільшувати вашу роль у тій операції.
— Проте я виконав усе, що мені доручалося, і зберіг усе в таємниці. А тепер мене починають перевіряти! Чому?
— Тому що готується нова операція.
— Що? — тут уже я справді дивуюся.
— Дуже важлива операція.
— Яка ще операція?
— Наше відомство курує процес створення партії для робітників та селян.
— Партії?
— Так. Як ви знаєте, ось-ось почнеться війна. І внутрішні вороги нашого Отечества намагатимуться скористатися тимчасовими труднощами, що можуть виникнути. Наше завдання — виграти в них боротьбу за душі нижніх верств населення. Для цього буде створена партія, куди увійдуть досить відомі в колі робітників та селян люди. А очолите її ви, Іван Карпович Підіпригора, найкращий сищик імперії і улюбленець мільйонів. Ви будете триматися на відстані від влади, вам дозволено буде виступати з критикою окремих її представників, головне ж — ви мусите утримувати простих людей від впадання у революційну оману.
— Ви пропонуєте те саме, що й той лікар.
— Так, те саме, але це пропонує влада у моїй особі.
— Цікаво, сума залишається тією самою?
— Ні. Але партія матиме свій бюджет, до того ж, ми розраховуємо на велике поширення її в народі, тож членські внески забезпечать вас грошима у ще більшому обсязі.
— Але ж я хохол, як я можу очолити всеросійську партію?
— Ви добре розмовляєте російською і популярні у великоруських губерніях, так само, як і в інших. До того ж, вас краще сприйматимуть національні меншини, ті самі поляки, жителі Кавказу чи Туркестану.
— Я все одно не розумію, для чого...
— Іване Карповичу, це пуста розмова. Не важливо, розумієте ви чи ні. Важливо, що ви мусите очолити цю партію. Наступного тижня починається інформаційна робота, у газетах з’являться статті про нову силу, а за місяць у
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Найкращий сищик імперії на службі приватного капіталу», після закриття браузера.