Книги Українською Мовою » 💛 Гумор » Гумор та сатира 📚 - Українською

Читати книгу - "Гумор та сатира"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Гумор та сатира" автора Ян Ілліч Таксюр. Жанр книги: 💛 Гумор / 💛 Поезія. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 113
Перейти на сторінку:
мій лєпший кореш Геббель і понині Не ходить у героях в Україні?» І стільки у словах його Було печалю та докору, Що я від жалю За вусики його посмикав і сказав: «Тримайся, Адіку, вже скоро».

Как уже говорилось, из-за трудного почерка автора пока не удалось прочесть всю героическую поэму «Роман Гудима». И всё же общий замысел постепенно вырисовывается. В центре произведения — эпический герой. Своего рода львовский Робин Гуд. В его поведении и характере причудливо переплелись разбойники Шиллера, народные герои вроде Олексы Довбуша и «Неуловимые мстители» из нашего пионерского детства. Вот, как в описании поэта, его любимый атаман Гудыма обходится с теми, кто неправедно разбогател за счёт украинского народа:

Нечесні пики! Товсті карки! З мішками народного добра Стоять понурені донецькі олігархи. Між ними походжає пан Роман, Уславлений Гудима-отаман! В донецьких він мішечки відбира, Та ще й по пиці їх лупцює хвацько, І віддає увесь той скарб, Усе народне те багатство Чарівним олігархам прикарпатським!

В рукописи последнее слово написано с исправлениями. Возможно, там было «закарпатським». Но по-моему, это не существенно.

А вот, и снова знакомая тема. Любимая женщина должна быть близка идеологически и национально. И партия имеет право отслеживать расовую чистоту в личной жизни своих членов. Эта глава в поэме «Роман Гудима» названа «Нічний патруль». Вначале я подумал о влиянии Блока и его «Двенадцати» (там ведь тоже в основе сюжета ночное патрулирование), но потом отказался от этой версии — не мог Степан Галь вдохновляться стихами человека, написавшего: «О, Русь моя! Жена моя!». В общем, ночь, улица, украинский Пьемонт…

Ідуть орли Гудими! Нічний патруль. Тремтять у темряві меншини — «Ванюша», «Міша», «Сруль»… Аж тут назустріч Побратим і жінка. — Стій хлопче! Не ховайсь! Нехай нам краля покаже аусвайс! Все перевірили. — Кохайтесь! Українка.

Для поэта и среды, его сформировавшей, национальная тема не просто болезненная. Она мучительна, а подчас, и разрушительна. Присутствие в мире людей определённых наций буквально на экзистенциальном (да что там!) на молекулярном уровне делает существование автора и его однопартийцев невиносимым.

КОЛИСКОВА Я взяв на руки якось немовля. І раптом це дитя Так глянуло неначе промовля: «Скажи-ка, дядя, В чому сенс життя?». І я, стискаючи у памперсі дитя, Сказав схвильовано: «Ти знаєш, немовля, Лише тоді є сенс в життя, (Природи, всесвіту, буття) Коли у ньому не існує Москаля.

Заканчивая представление читателям нового явления в нашей культуре, хочу предложить ещё два знаковых стихотворения.

Первое из них в очередной раз подтверждает — поэт всегда шире партийных схем и догм. Казалось бы, мечта быть допущенными в Европу для соратников поэта давно стала навязчивой идеей. И вдруг Степан Галь в нескольких строках ставит эту самую вожделенную Европу на положенное ей место.

МОЯ ІСТОРІЯ В глибинах стародавніх літ, Коли в Італії ще був палеоліт, Коли Венеція не знала ще Гондол та маврів, І тільки поховали динозаврів, Коли серед теперішніх європ Гуляв пітекантроп, Коли на пальмах ще гойдались Курти, Фріци, Ганси, У Львові квітла вже Епоха Ренесансу!

И всё же, как и всякого художника (пусть и специфической направленности) Степана Галя тоже посещают сомнения. И тогда он мучится, сомневаясь, то в линии партии, то в собственной творческой и человеческой состоятельности. В такие страшные минуты поэт мечется повторяя: «Невже?! Невже?!». Последнее стихотворение так и называется…

НЕВЖЕ? Вночі, немов змія, Зайшла у серце дума: Невже і я, І однодумці-куми, І члени «Партії Народу», Невже ми всі — Нікчеми та уроди? Що можуть тільки Заздріть москалям Та проклинать Москву. Невже скубати землю і траву, Горлать несамовито Неначе хворі діти, Це все, що ми, убогі, можем? Невже в нас, Боже, Немає здатності любити Чи творити? А тільки лаятись, багном усе залити. І наша злість від того, що в душі Про себе знаєм: неміч та бездари. А може взагалі примара І плани Партії, і наша боротьба? І правда
1 ... 23 24 25 ... 113
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Гумор та сатира», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Гумор та сатира"