Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 30
Перейти на сторінку:
а Про­кiп бу­див най­ми­тiв, дзво­нив клю­ча­ми.

В ру­ках у нього вiч­но бi­лi­ла книж­ка. Вiн за­во­див у неї кож­ну на­род­ну ко­пiй­ку, кож­не стеб­ло. З се­ла при­хо­ди­ли лю­ди.


- Ну, як там еко­но­мiя на­ша?


Всiм бу­ло цi­ка­во, як ве­деться ха­зяй­ст­во, що уп­ра­ви­те­лi роб­лять. Що кра­ще - чи по­дi­ли­ти зем­лю мiж лю­ди, чи, мо­же, гур­том об­роб­лять по­ле i то­дi вже дi­ли­ти хлiб. Ма­лан­ка ма­ло не про­бi кри­ча­ла, щоб швид­ше дi­ли­ли. Всiм по­яс­ня­ли, во­ди­ли на тiк, на обо­ри, ра­ди­лись, на що ужи­ти бу­дин­ки.


- Тут би вар­то шко­лу зро­би­ти, - го­во­рив Про­кiп.


Але Гу­ща йшов да­лi.


- Школу маємо вже, зро­бiм кра­ще на­род­ний унi­вер­си­тет.


Люди прис­та­ва­ли на все, на шко­лу й на унi­вер­си­тет. Не­хай нав­ча­ються лю­ди, не все ж па­нам.


Панас Канд­зю­ба ди­вивсь на по­ле, що прос­тяг­лось од во­рiт i упи­ра­ло­ся в не­бо, i все зiт­хав. Йо­му бу­ло до­сад­но, що пан утiк, що вiн не по­ба­чить "па­на у пос­то­лах".


А по по­лю вiч­но блу­ка­ли якiсь фi­гу­ри i чор­нi­ли на сi­ро­му не­бi. То не­терп­ля­чi мi­ря­ли по­ле, щоб дiз­на­тись, скiльки прий­деться на ду­шу.


Маланка, за­ка­сав­ши спiд­ни­цю та вся зiг­нув­шись, мов чап­ля, пе­рес­тав­ля­ла но­ги по гле­юва­тiй рiл­лi.



***



Хома смi­яв­ся i по­га­но смi­яв­ся.


- Стережете панське доб­ро? Ха-ха! Пильнуй­те, пильнуй­те, щоб не про­па­ло. По­дя­кує пан, як по­вер­не на­зад. Аяк­же…


Зеленкуватi очi ска­ка­ли в нього, як жа­би по­над бо­ло­том.


- Вiн ду­ма один iз дру­гим, що як пан втiк, то вже й про­пав. Як­раз! Та­кий не зги­не. На­же­не ко­за­кiв пов­не се­ло та й шусть у теп­лу ха­ту. Спа­си­бi вам, лю­ди, що збе­рег­ли. На твоїй спи­нi за­пи­ше по­дя­ку. Нi, ко­ли хо­чеш ро­би­ти, то ро­би так, щоб вiн не мав охо­ти вер­та­ти, щоб йо­му пуст­ка смер­дi­ла. Ви­ку­ри ди­мом i вог­нем… Зрiв­няй усе з зем­лею, щоб бу­ло го­ле на­че до­ло­ня…


Хома ти­цяв гру­бим пальцем в до­ло­ню.


- О!.. Як до­ло­ня.


Тi, що їм сни­лись панськi ко­ро­ви, за­вiдськi гу­си та iн­ше доб­ро, ло­ви­ли Хо­ми­не сло­во.


Бо та­ки прав­да. Ко­ли б не ви­га­ду­вав Гу­ща, в них усе бу­ло б так са­мо, як у лю­дей. Ще чи дi­ли­ти­муть зем­лю, чи нi, хто йо­го знає, а тим­ча­сом яка ко­ристь лю­дям?


Андрiй здiй­мав ска­лi­че­ну ру­ку.


- Де ж прав­да? Нам та­ке роб­лять, а ми ж що їм за те?


I пог­ля­дав на гу­ральню. Йо­го дра­ту­ва­ло, що во­на ще сто­їть, гор­до пi­дiй­ма ко­мин i бур­ха без­жур­но ди­мом, на­че смi­ється.


- Пан втiк, а па­ни­ча Льольо на на­сiн­ня ли­ши­ли. Не­хай ку­рить, па­не доб­род­зею, го­рiл­ку. Хе-хе!


Хома сер­ди­то са­пав.


- Атож. Так i бу­де сто­яти, що з нею зро­биш?


Ну, Хо­ма знав, що зро­би­ти. В нього спра­ва ко­рот­ка:


- Спалити.


I те "спа­ли­ти" як вi­тер свис­тi­ло у нього в зу­бах. Бу­ло чу­до, що гу­ральня до­сi сто­яла. Тiльки му­ли­ла очi. Скрiзь по се­лах по­кiн­чи­ли з па­на­ми, скрiзь ди­ми­лись руїни, а тут - гу­ральня. Ку­ди не гля­неш - во­на. То ко­мин упа­де в око, то дим, як чор­ний куд­ла­тий змiй, трi­по­че в по­вiт­рi. По но­чах гу­де свис­ток та го­рять вiк­на, як вов­чi очi, i все так са­мо, як до­сi, на­че нi­чо­го не ста­лось. Що за ма­ра? Те­пер му­жи­че пра­во, не панське. Скрiзь пог­ро­ми­ли па­нiв, та й так ми­ну­лось. На­вiть сто­рон­нi смi­ються. Ко­ли б не Про­кiп, не Гу­ща - дав­но зро­би­ли б кi­нець. А па­нич Льольо? Яка ко­ристь од нього? Як ссав на­род­ну кров, так бу­де i да­лi сса­ти. Анд­рiя скрив­див, нев­же че­ка­ти, по­ки i дру­гим так са­мо бу­де?


Андрiй усiм жа­лiв­ся, але те­пер йо­го ру­ка зро­би­лась гас­лом.


- Дивiться, що роб­лять з на­ми в гу­ральнi!


Його бра­ли за ру­ку i уваж­но роз­див­ля­лись без­пальчий цу­р­па­лок, на­че ба­чи­ли впер­ше.


Панський пас­тух веш­тав­ся скрiзь, i скрiзь, де вiн з'являв­ся, йо­го зе­ле­нi очi во­ру­ши­ли на­род.


Навiть при­хильни­кiв Гу­щi.


- Хiба ми гiр­шi за дру­гих?



***



В се­ре­ду зна­ли, що се бу­де в чет­вер. Хо­ма хо­див од ха­ти до ха­ти…


- Як вда­рять у дзво­ни - ви­ходь. Хто не вий­де, бу­ду па­ли­ти.


Вiн був рi­шу­чий; вид­ко бу­ло, що вiн не жар­тує.


Пiзно свi­ти­лось про­ти п'ятни­цi свiт­ло, як в ве­ли­код­ну нiч. Лю­ди мовч­ки го­ту­ва­ли со­ки­ри, кiл­ки, за­лiз­нi ло­па­ти. Ди­тя­чi очi сте­жи­ли з пе­чi за кож­ним ру­хом стар­ших.


Часом, ко­ли ло­па­та задз­ве­нi­ла, за­чеп­ле­на кимсь, або впав лом, усi жа­ха­лись. Що, вже? Се­ред нап­ру­жен­ня й ти­шi ча­сом рап­том здри­га­лось по­вiт­ря, не­мов од дзво­нiв.


- Тс! Ти­хо!!


Прислухались i, не вi­ря­чи са­мi со­бi, од­хи­ля­ли сi­неш­нi две­рi або ви­су­ва­ли го­ло­ви за по­рiг. Хо­лод­на дрiб­ненька мря­ка сi­ялась з не­ба. Бу­ло вог­ко, неп­ри­вiт­но i ти­хо. Зда­ва­лось - кiн­ця сьому не бу­де. Не­хай би вже вреш­тi по­да­ли знак, ко­ли се не­ми­ну­че. А мо­же, Хо­ма збре­хав, на­ля­кав­ся i нi­чо­го не бу­де? Вер­та­ли­ся в ха­ти, блу­ка­ли з кут­ка в ку­ток i ще раз об­див­ля­лись на­го­тов­ле­ну зброю.


Однак дзво­ни нес­по­дi­ва­но впа­ли. Мiдь струс­ну­ла осiн­ню мря­ку i роз­си­па­лась по всiх кут­ках. На­реш­тi! Всiм ста­ло лег­ше. Ви­хо­ди­ли з хат, зби­ва­лись в ку­пи i пос­пi­ша­ли. Збуд­же­нi рап­том з хо­лод­но­го сну, дзво­ни хрип­ло кри­ча­ли i гна­ли впе­ред вуз­лу­ва­тi фi­гу­ри, пок­ру­че­нi не­по­мiр­ною пра­цею, сю в од­но зли­ту з пiтьмою ма­су важ­ких лан­ту­ху­ва­тих тiл, скрив­ле­них нiг, твер­дих, як довб­нi, рук.


Перед гу­ральнею юр­ба спи­ни­лась. Ве­ли­кий му­ро­ва­ний дiм, де жив па­нич Льольо та мiс­ти­лась кон­то­ра, важ­ко сi­рiв на чор­но­му не­бi, хо­лод­ний, по­гас­лий, i тiльки од­но вiк­но тьмя­но свi­ти­лось, як око на­пi­водк­ри­те. За­те гу­ральня на­хаб­но смi­ялась ря­дом чер­во­них вi­кон i гор­до пах­ка­ла ди­мом.


Хома хо­див мiж людьми, ще не­рi­шу­чий, на­че не знав, з чо­го по­ча­ти. А бi­ля до­му був уже рух. Хтось бiг пiд стi­ною, зла­зив на схо­ди, i чут­но бу­ло, як грим­ну­ли две­рi. По­то­му вiк­но по­гас­ло i знов зас­вi­ти­лось. Дзво­ни хи­ли­та­ли дрiб­неньку мря­ку, би­лись i роз­ри­ва­лись, а в пiтьмi драг­лi­ла юр­ма. Рап­том од­чи­ни­ли­ся две­рi i звiд­ти по­чу­лось три­вож­не.


- Хто там? Чо­го вам тре­ба?


Се па­нич Льольо… се Льольо…


- Чого вам тре­ба?


Хома од­дi­лив­ся од юр­ми.


- Ага! Се ти? Нам те­бе й тре­ба. Хо­ди сю­ди! - i по­га­но на­ла­яв.


Маленька, са­мот­ня на сi­рiй стi­нi фi­гу­ра Льольо по­да­лась на­зад.


- Не пiд­ходь. Бу­ду стрi­ля­ти.


I за­раз пiд бу­дин­ком блис­нув на­че сiр­ник во­гонь, су­хо трiс­ну­ло щось i роз­ко­ло­ло важ­ким роз­ко­том нiч.


Юрма зав­мер­ла й осi­ла. Спо­ло­ха­ний.дух за­ко­ло­тив­ся на мент в по­рож­нiх гру­дях. Але Хо­ма йо­го пiд­няв.


- Го-го! вiн ще стрi­ляє! Бий йо­го… бий!.


Те "бий" опек­ло тi­ло, як пу­га, пiд­ня­ло но­ги i пог­на­ло без тя­ми впе­ред, в ру­хо­вi тiл, у вiд­ди­ху гру­дей, в на­тис­ку си­ли, що рап­том збу­ди­лась з дрi­мо­ти, як пiд кри­гою бу­диться рiч­ка.


Темнi сi­ни зас­тог­на­ли

1 ... 23 24 25 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"