Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 24 25 26 ... 30
Перейти на сторінку:
од ту­по­ту нiг, i пiд ва­гою тi­ла, зби­то­го в ку­пу, двиг­тi­ли схо­ди.

Де Льольо? Нiх­то не знав. Чи вiн ще тут, чи, мо­же, втiк, чи йо­го б'ють, чи тiльки лов­лять. Тi­ло на­ля­га­ло на тi­ло i зза­ду чу­ло на со­бi га­ря­чий вiд­дих, що гнав на­пе­ред. Пе­ред две­ри­ма зро­бив­ся тиск, а зни­зу все на­пи­ра­ли. Две­рi бу­ли замк­не­нi. Хо­ма бив в них пле­чем, i в гус­тiй пiтьмi, де не вид­ко бу­ло ли­ця су­сi­да, глу­хо гу­па­ли пле­чi, трi­ща­ли су­хi дош­ки. Рап­том две­рi по­да­лись, i щось вiй­ну­ло звiд­ти, як iз бе­зод­нi. Лю­ди хит­ну­лись впе­ред, у чор­ну пуст­ку.


- Постiйте, за­раз! - крик­нув Хо­ма.


Минула хви­ли­на.


I ста­лось чу­до, ко­рот­кий сон, од яко­го усi пос­лiп­ли. Еле­к­т­рич­не свiт­ло рап­том зал­ля­ло ве­ли­ку свiт­ли­цю, на­че мах­ну­ло срiб­ним кри­лом, i вiд­би­лось в по­мос­тi, в ря­дi ве­ли­ких дзер­кал, в зо­ло­тi рам. Бi­лi сер­пан­ки, як хма­ри на вес­ня­но­му не­бi, злег­ка гой­да­лись на вiк­нах, зе­ле­нi де­ре­ва схи­ля­лись над шов­ком меб­лiв, ета­жер­ки з цяцька­ми бли­ща­ли, як царськi вра­та, а три­но­гий ро­яль, мов чор­ний каз­ко­вий звiр, одк­рив ши­ро­ку па­щу i ска­лив до свiт­ла бi­лi здо­ро­вi зу­би. Ся змi­на бу­ла та­ка рап­тов­на, що схвильова­на юр­ма зас­тиг­ла i ли­ця зал­ля­ли усi дзер­ка­ла, лед­ве мiс­тя­чись в ра­мах.


Але Хо­ма од­ним ма­хом за­ма­зав кар­ти­ну.


Вiн вхо­пив кiл, за­мах­нувсь i спус­тив на ро­яль. А-ах!..


Триногий звiр хряс­нув i ди­кою га­мою струн, од жа­лiб­них до грiз­них, рев­нув пiд сте­лю. А ви­со­кi кiм­на­ти пiд­хо­пи­ли той рик i роз­нес­ли по всьому до­му. Лю­ди збу­ди­лись зi сну, ожи­ли, за­во­ру­ши­лись. Хви­ля бух­ну­ла че­рез две­рi у ха­ту i вда­ри­ла в стi­ни. То­дi рап­том впа­ли ко­ли на ти­хi во­ди дзер­кал i бриз­ну­ли з дзво­ном на по­мiст скал­ка­ми об­лич­чя, що там мiс­ти­лись.


А дiм все спов­няв­ся но­ви­ми. Ос­лiп­ле­нi свiт­лом, заг­лу­ше­нi дзво­ном би­то­го скла, во­ни на­ла­зи­ли з сi­ней, як оси з гнiзд, i на­ки­да­лись ос­лiп на все, що по­па­да­ло пiд ру­ки.


Бий все!


I на­ки­да­лись на все. На­ма­га­лись роз­дер­ти стiльцi за но­ги, а ко­ли не вда­ва­лось, би­ли ни­ми об зем­лю i на­сi­да­ли гру­дьми, як на жи­ву iс­то­ту. Мовч­ки, зцi­пив­ши зу­би. Кiл­ки змi­та­ли скло з ета­же­рок до­щем че­реп­кiв, шиб­ки пiд мо­лот­ка­ми оси­па­ли­ся з вi­кон, як з де­ре­ва цвiт. П'янi­ли. Хо­тi­ло­ся чу­ти лиш брязк, стук, трiск, пе­редс­мерт­не хри­пiн­ня кож­ної ре­чi, яка так са­мо тяж­ко ко­на­ла, як i жи­ва iс­то­та.


Про Льольо за­бу­ли.


А ро­яль не да­вавсь Хо­мi. Чор­нi блис­ку­чi бо­ки йо­го ко­ло­лись i за­па­да­лись за кож­ним ма­хом кiл­ка, але вiа все ще три­мавсь на но­гах, тiльки вив ди­ко, як звiр, стi­ка­ючий кров'ю.


Потривожений пил, що до­сi ти­хо спо­чи­вав в меб­лях, те­пер ку­рив­ся ди­мом та кру­тив­ся в по­вiт­рi, роб­ля­чи свiт­ло жов­тим i ка­ла­мут­ним. Все зли­лось в од­нiм бо­же­вiл­лi. Лю­ди пи­ли йо­го один в од­но­го з очей, з пе­редс­мерт­но­го жа­ху ска­лi­че­них ре­чей, з кри­кiв скла i ме­та­лу, з стог­нан­ня струн. Всi тi од­ла­ма­нi нiж­ки, пок­ру­че­нi спин­ки, че­реп­ки пiд но­га­ми, шмат­ки па­пе­ру, пуст­ка руїни - бу­ди­ли ще бi­ль­шу жа­до­бу ни­щить, ла­ма­ти, би­ти, i но­ги без тя­ми топ­та­ли зни­ще­не вже, а ру­ки шу­ка­ли но­во­го.


Андрiй од­ною ру­кою ла­мав га­луз­ки жи­вих рос­лин, роз­си­пав зем­лю з ва­зо­нiв. Ага! ти рос­теш! i упи­вав­ся хрус­тiн­ням горш­кiв пiд каб­лу­ка­ми.


Хома з пе­рек­рив­ле­ним ро­том, весь мок­рий, бли­щав од по­ту.


- Гуляйте, дi­ти! Прий­шов наш день.


Панас Канд­зю­ба сил­ку­вавсь до на­ту­ги пiд­ня­ти ве­ли­ку ша­фу, але не зва­жив сил. Во­на на­ва­ли­лась на нього i при­ду­ши­ла. Вiн кру­тив­ся пiд нею, крек­тав, во­лiк до вiк­на, йо­му по­мог­ли дру­гi. Ша­фа ляг­ла на вiк­но, за­дер­ла нiж­ки й бi­лий спiд, хит­ну­лась i щез­ла. Па­нас ви­су­нувсь у вiк­но, щоб чу­ти, як во­на хряс­не грудьми об зем­лю.


На под­вiр'ї, в осiн­нiй мря­цi, ки­шi­ли лю­ди, як гу­сiнь.


- Чого стоїте? Йдiть по­ма­га­ти. Те­пер нам во­ля.


Свiтлиця за­роїлась но­ви­ми людьми, що на­си­лу про­би­ра­лись че­рез ку­пи улам­кiв. Во­ни роз­си­па­лись скрiзь, по всьо­му до­мi i кож­ну кiм­на­ту спов­ни­ли гвал­том. Гу­па­ли кiл­ля i мо­лот­ки, на­че в ве­ли­кiй куз­нi, трi­ща­ли меб­лi i две­рi, скре­го­та­ло за­лi­зо, а скло дзве­лi­ло й дзве­нi­ло без­пе­рес­тан­ку i си­па­лось до­лi, як гру­шi з де­ре­ва в бу­рю.


Весь дiм тряс­ся од зой­ку, кри­чав на про­бi в по­рож­нi от­во­ри вi­кон до чор­ної мря­ки, що йо­го ото­ча­ла.


Одсувались ко­мо­ди i звiд­ти ви­ки­да­лись тон­кi со­роч­ки, та­кi чуд­нi i лег­кi, на­че пу­шин­ки, з свис­том дер­ли­ся ряд­на, лi­та­ли, мов па­ву­тин­ня, ме­реж­ки.


В ко­ва­ли­хи очi го­рi­ли, во­на тряс­ла глад­ки­ми бо­ка­ми, пор­па­лась в ку­пах i все кри­ча­ла:


- Не де­рiть всього! Ли­шiть ме­нi…


I зди­ра­ла з по­ла­ма­них меб­лiв шовк жов­тий, чер­во­ний, бли­с­ку­чий.


Панас Канд­зю­ба бi­гав по ха­тах, як на­вi­же­ний. З-за па­зу­хи виг­ля­да­ла у нього тон­ка жi­но­ча со­роч­ка без ру­ка­вiв, а ру­ки обе­реж­но три­ма­ли i при­тис­ка­ли до гру­дей ко­роб­ку з ста­рим iр­жа­вим за­лi­зом. Вiн сам не знав, ку­ди її дi­ти.


Олекса Бе­зик сяв. Вiн вря­ту­вав од пог­ро­му слоїк з со­лод­ким i при­ту­лив до сер­ця, на­че ди­ти­ну.


Хати вже бу­ли об­дер­тi, роз­би­тi, пе­ре­пов­не­нi пи­лом, як ди­мом, що прос­тя­гав ру­ки за вiк­на на хо­лод. На вiк­нах хи­ли­та­лись од вiт­ру по­дер­тi бi­лi за­вi­си, як пе­ре­би­тi гу­ся­чi кри­ла. Тiльки лам­пи та кан­де­ляб­ри ли­ши­лись цi­ли­ми i за­в­зя­то за­ли­ва­ли цi­лу руїну свi­том, до нес­тер­пу­чос­тi яс­ним.


Бруднi, на­че на лах­мiт­тя по­дер­тi лю­ди спи­ни­лись i ди­ви­лись, що б зни­щи­ти ще. Але нi­чо­го не бу­ло. Го­лi стi­ни ко­на­ли ос­тан­нiм ди­хан­ням од­дер­тих шпа­ле­рів.


В кут­ку Хо­ма ста­ран­но тро­щив ще прос­тий кух­ня­ний ос­лон­чик, бруд­ний, у по­ми­ях, на­по­ло­ви­ну згни­лий.


Андрiй торк­нув Хо­му за пле­че.


- Ну, а гу­ральня?


Хома пiд­няв на нього без­тям­нi очi.


- Як би­ти, то би­ти все.


I да­лi тро­щив не­до­би­тий ос­лон­чик.


- Годi, по­киньте, - кри­чав Анд­рiй. - По­ра па­ли­ти.


Хома оп­ри­том­нiв. Па­ли­ти? йо­го очi на мить спи­ни­лись i в них миг­нув на­че да­ле­кий вiдб­лиск по­же­жi.


- Палити? Да­вай.


Вони скла­ли на ку­пу пiд схо­ди улам­ки меб­лiв, нiж­ки стiльцiв, шмат­ки па­пе­ру i пiд­па­ли­ли.


- Тiкайте з до­му, го­рить! - кри­чав Анд­рiй.


Люди, як ми­шi, по­ки­да­ли по­кої i се­ред ди­му ска­ка­ли по схо­дах.


Андрiй зняв з кан­де­ляб­ра свiч­ку i пiд­па­лив за­вi­си. Во­гонь охо­че по­лiз по сер­пан­ках, i чор­нi от­во­ри вi­кон ще глиб­ши­ми ста­ли в чер­во­них рух­ли­вих ра­мах. Двi Анд­рiєвi тi­нi за­ме­та­лись на про­щан­ня по стi­нах i ра­зом з ним зник­ли.


Андрiй шу­кав Хо­му.


- Тепер гу­ральня. Чуєте, Хо­мо? гу­ральня, ка­жу.


Вони ос­тан­нi ви­бiг­ли з до­му.


Нiч сто­яла глу­ха, ще чор­нi­ша по свiт­лi. Але спо­дом во­на во­ру­ши­лась, жи­ла, двиг­тi­ла i хви­лю­ва­лась хви­ля­ми чор­но­го лю­ду, не­ви­ди­мим прип­ли­вом тiл.


Тiльки гу­ральня бли­ща­ла ря­дом ос­вiт­ле­них вi­кон та тре­м­тi­ла од ру­ху ма­шин, не­мов у ве­ли­ких кам'яних гру­дях, жду­чи чо­гось, три­вож­но ка­ла­та­ло сер­це.


Робочi по­ки­ну­ли пра­цю

1 ... 24 25 26 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"