Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Справжня історія Стародавнього часу, Олексій Мустафін 📚 - Українською

Читати книгу - "Справжня історія Стародавнього часу, Олексій Мустафін"

695
0
18.07.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Справжня історія Стародавнього часу" автора Олексій Мустафін. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 23 24 25 ... 86
Перейти на сторінку:
в Пілосі

Шукаючи кращої долі, «народи моря» і ті, хто рятувався від їхніх нападів, розселилися по всьому Середземному морю — від Сирії до Італії й острова Сардинія.

Розділ III. Розмаїття стародавніх цивілізацій

Перші держави Давньої Америки

1. По той бік океану — Америка та її мешканці. Найдавніші держави світу виникли в країнах, доволі близьких між собою, а тому їхні мешканці мали змогу спілкуватися й обмінюватися досвідом, запозичуючи винаходи і досягнення, що дозволяли краще обробляти землю й отримувати вищі врожаї, пристосовуватися до природних умов і захищатися від ворогів. Мешканцям віддалених країн і континентів було значно важче, бо їм доводилося досягати всього власним розумом, шляхом спроб і помилок. Однак і вони зробили свій внесок у загальну історію людства, створивши самобутні культури, розбудувавши величні міста і заснувавши славетні держави. Хай і сталося це не так швидко, як у Месопотамії, Єгипті чи Індії.

Головні напрямки розселення давніх людей і вогнища перших цивілізацій

Найвіддаленішою частиною Стародавнього світу була Америка. Від Азії цей континент відділений Тихим, а від Європи й Африки — Атлантичним океаном. Перші люди переселилися до Америки лише 30—40 тисяч років тому, і багато тисячоліть пішло на заселення всього континенту. За зовнішнім виглядом давні мешканці Америки нагадують народи Східної Азії — мають жовтуватий колір шкіри, ніс із високим переніссям, рівне чорне волосся — тому вчені вважають, що переселення відбувалося саме звідти. Коли європейці вперше познайомилися з американськими тубільцями, вони вважали їх мешканцями Індії, відтоді їх називають індіанцями (тож треба не плутати їх з індійцями, мешканцями власне Індії).

Кукурудза, вирощена в Перу

Індіанці самостійно винайшли землеробство і вирощували багато рослин, з якими були не знайомі в інших частинах світу, — кукурудзу, картоплю, помідори, соняшник, стручковий перець, какао, ананаси, авокадо, ваніль. Натомість вони не знали ані пшениці, ані ячменю, ані рису. Індіанці розводили курей, індичок, кіз і овець. Але в них не було ані коней, ані биків. Тому вони не могли використовувати плуг, та й вантажі переносили вручну. Не знали мешканці Америки про бронзу і залізо, тож більшість їхніх знарядь були кам’яними.

2. Давні перуанці та храми долини Супе. Майже в центрі Південної Америки розташована країна Перу. Тихий океан біля її узбережжя багатий на рибу та молюсків. Тому спочатку серед давніх мешканців цієї країни переважали рибалки та збирачі. Але з часом зміна морських течій позбавила їх багатої здобичі та змусила шукати інших способів виживання.

Більша частина Перу вкрита високими горами, вершини яких і влітку стоять під снігом. Високо в горах беруть початок річки. Найбільша з них — Амазонка та її численні притоки — течуть на північ та схід, а, інші, коротші, такі як Супе, вже невдовзі впадають до Тихого океану. В горах часто йдуть дощі, під час яких навіть маленькі струмки перетворюються на бурхливі потоки, що руйнують все на своєму шляху. Але водночас вони несуть із собою мул, завдяки чому земля у гірських долинах стає надзвичайно родючою. Саме до цих долин і перебиралися давні рибалки, коли навчилися вирощувати культурні рослини.

Караль і Чавін — найдавніші міста Перу

Майже в той самий час, коли давні єгиптяни почали будувати піраміди, схожі на них храми почали зводити і мешканці долини Супе. Можна, звісно, дивуватися з того, що такі далекі один від одного народи створювали схожі між собою будівлі, проте й ті, й інші, вочевидь, мали за приклад природні гори, які на всіх континентах майже однакові з вигляду. Та й призначення перуанських пірамід було ближчим до месопотамських храмів (що їх також будували як східчасті вежі) — це були святилища. Найвідоміші та найбільші — піраміди, залишки яких знайдені біля сучасного міста Караль. Навколо них були збудовані ще кілька десятків споруд — не лише храми, а й зерносховища, житла та будинки для зборів.

Руїни Каралю (сучасний вигляд)

Каральські будівлі видаються ще величнішими, якщо згадати, що мешканці долини Супе не лише не знали металічних знарядь, а й не вміли робити глиняний посуд. Та й вироби місцевих ремісників не вирізнялися розмаїттям і вишуканістю. Проте вчені вважають, що це були найдавніші перуанські міста, життям яких керували жерці.

Вклонялися давні перуанці сонцю та вогню — про це свідчать залишки священних багать. Навколо жодного з міст не було оборонних мурів. Не знайдено й залишків зброї та слідів воєнних сутичок — вочевидь, громади мирно співіснували між собою та з сусідами. Занепали та зникли перші міста Перу близько 1600 року до нашої ери — не внаслідок збройних нападів, а через виснаження земель та зміну природних умов.

3. Місто-держава Чавін. Принаймні деякі мешканці Каралю та інших поселень перебралися ще вище до гір. Землі у тамтешніх вузьких ущелинах було зовсім мало, проте вправні перуанці навчилися влаштовувати поля на гірських схилах — такі ділянки, які здалеку нагадують сходи, називають терасами. Орали мотиками. Вирощували кукурудзу, а також квасолю, боби, перець, гарбузи, кабачки, бавовник. Із тварин приручили собаку та ламу — далекого родича верблюда. З бавовни і вовни виготовляли одяг. Навчилися обробляти золото і срібло, проте використовували їх лише для прикрас.

Жрець. Теракотова фігурка з Чавіну (Колекція Лігабуе)

Близько 900 року до нашої ери високо в горах біля одного з витоків Амазонки виникло місто Чавін. Однією з перуанських мов його назва перекладається як «місто синів ягуара». Зображеннями цього хижака, а також пуми і гірського орла — кондора, чавінці й справді із задоволенням прикрашали свої будівлі. У центрі міста височіли кілька великих пірамід із тесаного каміння, храми і стели на честь богів. Мешкало у місті близько трьох тисяч людей, і до кожного будинку був підведений водогін. Щоправда, самі оселі відрізнялися між собою — заможніші, швидше за все, належали жерцям, які не лише «спілкувалися із богами», а й керували складним міським господарством.

Руїни Чавіна (сучасний вигляд)

На відміну від міст долини Супе, Чавін силою зброї встановлював

1 ... 23 24 25 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Справжня історія Стародавнього часу, Олексій Мустафін», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Справжня історія Стародавнього часу, Олексій Мустафін"