Читати книгу - "Концерт пам’яті янгола, Ерік-Емманюель Шмітт"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Куди ми?
— Побачиш.
Кріса хвилював уміст торб, що стояли між ними на дні човна.
Що далі просувався човник, то більше заглиблювалися вони у туман. Посередині озера, серед страшенного холоду, де мла зовсім стерла з обрію гори і береги, Аксель вимкнув двигун.
— Наша подорож закінчується тут.
— Тут?
— Тут, посеред озера.
Кріс раптом збагнув задум свого сусіди по човну: темне альпійське озеро ніби повторювало блакитну бухту під спекотним тайським сонцем. Аксель хотів, щоби Кріс теж дізнався, як це — тонути. Він машинально підвівся, готовий стрибнути у воду, аби уникнути смерті.
— Не руш!
На нього був націлений револьвер. Аксель щойно дістав його із кишені.
— Я не жартую, — вів далі він. — Повернися на своє місце. Я стрілятиму, якщо ти не зробиш того, що скажу.
Кріс знову сів. Він хотів умовити Акселя, відкрив рот...
— Мовчи! Сьогодні слухати будеш мене.
Аксель хоч і намагався видаватися рішучим, та все ж тремтів. Що було тому причиною — холод, емоції, страх чи лють? Його позбавлене м’язів обличчя, закам’яніле внаслідок коми, не передавало нюансів. І лише міцно стиснуті вуста виказували внутрішню напругу.
— Колись ти перший приз поставив вище за мене. Звісно, ти міг не знати, що я можу померти, та у виборі між перемогою і допомогою мені ти не вагався. Цього разу тобі не виграти. Розгортай торби.
Сталь дула вилискувала відблисками у воді, нагадуючи блискавки.
Кріс дуже повільно схилився над клунками — вони виявилися надто важкими; він підтягнув їх до себе по дну. Коли Кріс їх розв’язав, то побачив з’єднані шматки свинцю, до яких кріпився пояс.
— Прив’яжи це на себе.
Кріс хотів заперечити. Та замість відповіді Аксель приставив дуло до його чола.
Тож Кріс, спохмурнівши, став прив’язувати до себе вантаж.
— Міцніше! Нехай вузли будуть складними! Щоб вибратися тобі не вдалося.
Аксель безжально тримав палець на гачку.
Десь понад ним різко і ніби жалісно крякнув крук.
Зненацька Кріс припинив баритися і взявся до справи. Він рішуче в’язав вузли. Аксель здивувався, помітивши це, але змовчав.
— Ну от, — вигукнув Кріс, — мене зв’язано! Що буде далі?
— Бач, який ти квапливий...
— Немає потреби відтягувати — кінець же відомий! То як — стрибати у воду чи ти пристрелиш мене?
— Спокійно. Таке враження, ніби тобі це подобається.
— Мені це здається просто необхідним.
— А я тобі кажу ще раз: спокійно! Діяти будемо у моєму ритмі. Усе це влаштував я. А не ти.
— Неправда. Я теж причетний. Я відповідальний за те, на кого ти перетворився.
— І на кого ж я перетворився? На мільярдера? — гмикнув Аксель.
— Ні, на вбивцю. Пам’ятаєш, як назвав нас Пол Браун — отой американець, який керував стажуванням? Братами-ворогами, Каїном і Авелем. Я був поганцем Каїном, а ти добродушним Авелем. Я був тим, кому судилося убити брата. Я так і зробив.
Аксель дивився на нього, не приховуючи ненависті.
— Тож провину ти таки відчуваєш?
— Ще й яку! А тепер поглянь, як все склалося: ти — Каїн, а Авель — я! Хіба це не дурня? Минуло двадцять років — і ми помінялися ролями. Ти тепер — гіркий клубок страждання, відчаю і ненависті. Тебе, який був справжнісіньким дивом, я перетворив на чудовисько! І мені соромно.
Аксель націлив на нього зброю, готовий розрядити револьвер.
— Замовкни.
А Кріс із запалом вів далі:
— Акселю, я спаплюжив тебе! Зіпсував не лише твоє життя, а тебе самого! Ти став протилежністю того, ким був. Я був знайомий із янголом, натомість сотворив демона...
— Ще раз кажу: замовкни! Я сам відповідаю за те, ким став. Я цього хотів. «Більше такого не буде», — ось що сказав я собі, коли вийшов із коми. «Більше такого не буде, я більше ніколи не стану жертвою».
— Дивно. «Більше такого не буде», — точнісінько те саме я пообіцяв собі, повернувшись до Парижа. «Більше такого не буде, я більше ніколи не стану вбивцею».
На мить обидва замислилися щодо іронії долі, яка, відштовхнувшись від нещасного випадку, трансформувала негідника в альтруїста, а святого — у покидька.
Рухливий густий і легкий білий туман огортав їх безшумно, ніби ховаючи під важкою звуконепроникною ковдрою.
Аксель замислено повів далі:
— Коли я побачив тебе у ресторані, ти розповідав одному зі своїх підлітків-відчайдухів про «покаяння». Багато років я не чув цього слова, давно вже не замислювався над тим, що воно означає. У твоїх словах було стільки впевненості, що я відчув — ти говорив про себе. Залишивши мене на дні, мов стару рибальську сіть, ти вирішив покаятися! І тоді я збагнув, що здійснив зворотній шлях; я спускався, поки ти піднімався. А яка протилежність каяттю? Декаданс? Падіння? Прокляття? Авжеж, напевно вічне прокляття... Коли я вимовляю це слово, то відчуваю біль, удруге почуваюся жертвою.
— Це неправильно. Якщо ти завжди будеш чиєюсь жертвою, то ніколи не станеш жертвою самого себе. Це тобі під силу. Це залежить тільки від тебе.
— У мене не лишилося сил, Крісе. Варто лише ступити в цинізм — і вже не вибратися; у тебе зникають ідеали, тебе не хвилює нічого, крім болю. Відколи ж я відшукав тебе, біль не відпускає мене, біль сильнішає... Бо ситуація змінилася... Раніше я відчував ненависть до тебе. А тепер я ненавиджу себе. Я бачу себе твоїми очима, пригадую, яким я був, порівнюю. Крісе, що залишилося від мене, що залишилося, га?
Якби Кріс міг зняти з Акселя темні окуляри, то побачив би сльози в його очах.
Кріс підвівся.
— Я можу дещо зробити для тебе.
— Ніхто і нічого для мене зробити не може.
— Неправда! Я можу. Можу допомогти тобі знову стати порядною людиною.
— Це неможливо. І передусім тому, що я цього не хочу.
— А я примушу тебе!
Мовивши це, Кріс схопив шматки свинцю, зирнув праворуч себе у туман і стрибнув у воду.
Це сталося так раптово, що Аксель збагнув, що сталося, лише тоді, коли тіло плюхнулося у хвилі.
Якусь мить голова Кріса трималася на поверхні — якусь мить, та не більше, він тримався на поверхні, лише мить його м’язи могли чинити опір тяжінню, і він міг дивитися на Акселя. Та потім вага потягнула його на дно.
Бульбашок не було. Певно, Кріс рефлекторно затримав дихання.
Аксель дивився на кола, що меншали, на озеро,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Концерт пам’яті янгола, Ерік-Емманюель Шмітт», після закриття браузера.