Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Точка обману 📚 - Українською

Читати книгу - "Точка обману"

412
0
21.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Точка обману" автора Ден Браун. Жанр книги: 💙 Детективи / 💙 Фантастика / 💙 Сучасна проза / 💙 Бойовики. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 24 25 26 ... 33
Перейти на сторінку:
близько не здатна відтворити той жар, який відчуває метеорит, входячи в атмосферу Землі. Вони спопеляються!

Толланд із розумінням посміхнувся Рейчел.

– Це позитивний момент. Інакше б вони сипалися нам на голови.

– Візьмімо ось це, – сказав Коркі, беручи у Рейчел зразок метеорита. – Уявімо, що цей прибулець має розмір завбільшки з будинок. – З цими словами він підняв метеорит над головою. – Ось він пливе у космосі, мандруючи Сонячною системою, увесь просякнутий космічним холодом – мінус сто градусів за Цельсієм.

Толланд тихенько посміювався, вочевидь, він уже не раз був свідком театральної постановки «Прибуття метеорита на острів Елсмір» у виконанні Коркі.

Марлінсон почав поволі опускати зразок.

– Наш метеорит рухається до Землі. І коли він підлітає надто близько, сила земного тяжіння захоплює його, він прискорюється, прискорюється…

Рейчел спостерігала, як Коркі відтворює траєкторію метеорита, зображуючи його прискорення під дією сили тяжіння.

– І ось він уже мчить із шаленою швидкістю! – вигукнув Марлінсон. – Понад десять миль за секунду – це тридцять шість тисяч миль за годину! На висоті ста тридцяти п’яти кілометрів над поверхнею Землі він починає зазнавати дії атмосферного тертя. – Коркі несамовито затряс камінець, наближаючи його до крижаної долівки. – Впавши нижче ста кілометрів, він починає світитися! А тим часом щільність атмосфери зростає і тертя стає неймовірно сильним! Повітря довкола метеорита теж розжарюється, і матеріал на його поверхні плавиться від високої температури. – Коркі зашипів і забулькав, додаючи звукових ефектів до своєї розповіді. – Ось він швидко промайнув позначку вісімдесят кілометрів, і його поверхня нагрівається до восьмисот градусів за Цельсієм!

Рейчел спостерігала, не вірячи своїм очам, як лауреат премії з астрофізики з хлопчачим ентузіазмом стрясає метеорит, булькає і сичить.

– Шістдесят кілометрів! – вигукнув Марлінсон. – Наш метеорит наштовхується на стіну повітря. Воно надзвичайно щільне! Воно протидіє падінню з силою, що у триста разів перевищує силу тяжіння! – Коркі видав скреготливий звук автомобільних гальм і різко уповільнив рух космічного прибульця. – Метеорит враз охолоджується і припиняє світитися. Його політ стає невидимим. А розплавлена поверхня миттєво охолоджується до стану обвугленої кірки.

Рейчел почула, як Толланд засмучено простогнав, коли Коркі став навколішки, щоб зобразити фінальний акт – удар метеорита об землю.

– І ось, – сказав Коркі, – наш величезний метеорит проноситься в нижніх шарах земної атмосфери. – Стоячи навколішки, він зобразив, як камінь наближається до землі скісною траєкторією. – Він рухається в напрямку Північного Льодовитого океану під гострим кутом… падає… падає… схоже, що він зараз відскочить від поверхні океану, як плаский камінець… і нарешті… – З цими словами науковець доторкнувся зразком до крижаної долівки. – Геп!

Рейчел аж підскочила.

– Удар просто страшний! Метеорит вибухає! Його уламки розлітаються, кружляючи і підстрибуючи поверхнею океану. – І Коркі, як в уповільненому кіно, почав котити і перекидати зразок по уявній поверхні океану, наближаючи його до ніг Рейчел. – Один шматок метеорита скаче, перевертаючись, до острова Елсмір. – І Коркі притиснув камінець до великого пальця на нозі Рейчел. – Підскочивши на поверхні океану, він вистрибує на суходіл… – Камінь перемістився по язику черевика Рейчел і зупинився біля кісточки її ноги. – …і нарешті зупиняється аж на льодовику Мілна, де його швидко вкривають сніг та лід, захищаючи від атмосферної корозії. – Коркі підвівся і усміхнувся.

Рейчел аж рота роззявила від подиву, надзвичайно вражена розповіддю. А потім розсміялася і сказала:

– Що ж, докторе Марлінсон, ваше пояснення вийшло винятково…

– Наочним? – підказав Коркі.

– Десь так, – посміхнулася Рейчел.

Науковець знову подав їй зразок.

– Ось погляньте на поперечний перетин.

Рейчел подивилася, але нічого особливого не помітила.

– Поверніть його на світло, – підказав Толланд приязно. – І придивіться ретельніше.

Рейчел піднесла камінь до очей і повернула його на світло сліпучих галогенних ламп. І нарешті побачила – малесенькі блискучі металеві вкраплення. Десятки їх було розпорошено по всій поверхні перетину, наче малесенькі краплини ртуті, кожна приблизно міліметр завбільшки.

– Ці маленькі краплинки називаються хондри, – пояснив Коркі. – І вони трапляються лише в метеоритах.

Рейчел примружилася і поглянула на краплинки.

– А й справді, я ніколи не бачила нічого подібного.

– І не побачите! – з упевненістю заявив Коркі. – Хондри – це така геологічна структура, якої на Землі просто не існує. Деякі з них є надзвичайно древніми; вочевидь, вони складаються з первісних матеріалів Усесвіту. Інші – набагато молодші, на кшталт тих, що ви тримаєте у себе в руці. Хондрам у цьому метеориті всього-на-всього сто дев’яносто мільйонів років.

– Сто дев’яносто мільйонів років – це молодий вік?

– Аякже, чорт забирай! Для космосу це все одно, що вчора. Утім, найголовніше в камінці те, що він містить хондри, що є беззаперечною ознакою метеорита.

– Гаразд, – погодилася Рейчел. – Хондри – це переконливо. Зрозуміла.

– І насамкінець, – важко зітхнув Коркі, – якщо кора плавлення та хондри вас не переконали, то ми, астрономи, маємо стовідсотково надійний метод підтвердження метеоритного походження, здатний переконати останнього бовдура.

– Що це за метод?

Науковець невимушено знизав плечима.

– Ми просто використовуємо петрографічний поляризаційний мікроскоп, рентгенівський флуоресцентний спектрометр, аналізатор нейтронної активації або індукційний спектрометр для вимірювання феромагнітних коефіцієнтів.

Толланд аж застогнав.

– А тепер він просто викаблучується. Насправді Коркі хоче сказати, що метеоритне походження каменя можна довести, визначивши його хімічний склад.

– Гей, моряче! – скипів Марлінсон. – Залиш науку науковцям, добре? – Й одразу ж додав, обернувшись до Рейчел: – У породах земного походження нікель трапляється або у високих концентраціях, або в надзвичайно низьких – середини тут немає. Однак у метеоритах така середина існує. Тому коли ми, аналізуючи склад зразка, виявляємо, що концентрація нікелю перебуває в середньому діапазоні величин, то можемо без найменшого сумніву гарантувати, що цей зразок має метеоритне походження.

Рейчел урвався терпець.

– Добре, панове: кора плавлення, хондри, середній діапазон вмісту нікелю – все це докази космічного походження. Загалом я зрозуміла, що до чого. – Вона поклала зразок на стіл Коркі. – Але навіщо тут я?

Коркі зловісно зітхнув.

– Хочете побачити зразок метеорита, який знайшла НАСА в товщі льоду під нашими ногами?

«Поки я не луснула з досади – будь ласка», – подумала Рейчел.

Цього разу Коркі не став нишпорити в коробці з-під взуття. Він засунув руку до нагрудної кишені й видобув звідти шматочок каменю. Він мав форму CD-диска, був приблизно дюйм завтовшки, а своїм складом скидався на кам’яний метеорит, який вона щойно бачила.

– Це шматочок зразка, який ми висвердлили вчора. –

1 ... 24 25 26 ... 33
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Точка обману», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Точка обману"