Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло 📚 - Українською

Читати книгу - "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло"

1 981
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло" автора Філіп Джордж Зімбардо. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 207
Перейти на сторінку:
упродовж усього дослідження. Ми мусимо зробити так, щоб вони почувалися наче у в’язниці. Ми в жодному разі не можемо покликатися на це як на дослідження або експеримент. Після відповідей на різноманітні запитання від цих новоспечених охоронців я в загальних рисах описав спосіб, у який їх відповідно до побажань розподілять між трьома змінами — по троє в кожній. Я дав зрозуміти, що нічна зміна, вочевидь найменш приваблива, найімовірніше, виявиться найлегшою, оскільки ув’язнені спатимуть принаймні половину часу. «У вас буде порівняно небагато роботи, хоч ви і не зможете спати. Ви маєте бути там про всяк випадок, раптом вони затіватимуть щось». Попри моє припущення, що в нічної зміни буде зовсім мало роботи, наприкінці експерименту вона діяла найактивніше і найжорстокіше поводилася із в’язнями.

Я маю ще раз зазначити, що спершу мене більше цікавили ув’язнені та їхня адаптація у цій ситуації, схожій на життя у в’язниці. Охоронці були просто гравцями загальної дії, які мали б допомогти в’язням сформувати певний спосіб мислення — усвідомлення того, що їх позбавлено волі. Гадаю, що я мав таку перспективу, бо походив із неблагополучних районів, що змушувало мене більше ототожнювати себе з в’язнями, аніж з охоронцями. На це, безперечно, вплинули інтенсивні персональні контакти з Прескоттом та іншими колишніми в’язнями, з якими я нещодавно познайомився. Тому мою промову під час інструктажу було сформульовано так, аби викликати в охоронців «почуття єдності», за допомогою загального опису чільних ситуативних і психологічних процесів у функціонуванні типових в’язниць. Невдовзі для нас стало очевидним, що поведінка охоронців була так само цікавою, а іноді навіть цікавішою за поведінку ув’язнених. Чи був би таким самим результат без цього інструктажу, якби ми дозволили лише поведінковий контекст і відігравання ролей? Як ми згодом побачимо, попри нашу спонукальну довідку, охоронці спочатку не надто переймалися потрібними відносинами та поведінкою, щоб створити такі негативні умонастрої в ув’язнених. Пройшло трохи часу, перш ніж нові ролі та ситуативні сили змінили їх настільки, що вони почали зловживати поводженням з ув’язненими — Зло, за створення якого у цій «Стенфордській окружній в’язниці» зрештою відповідальний я.

З іншого боку, вони не проходили жодних формальних тренувань для охоронців — їм сказали перш за все підтримувати закон і порядок, не дозволяти ув’язненим утекти і в жодному разі не застосовувати проти них фізичну силу. Крім того, їх в загальних рисах проінструктували щодо негативних аспектів психології ув’язнення. Процедура схожа на більшість систем ознайомлення охоронців із виправною системою, в якій тренування обмежено. Там зазначають лише, що їм дозволено застосовувати будь-яку силу, необхідну в разі загрозливих обставин. Список правил, зачитаний і виданий ув’язненим начальником та охоронцями, і мої інструкції охоронцям відображають внесок Системи у створення початкових умов ситуації, що кидають виклик цінностям, ставленню й особистим схильностям, що їх учасники експерименту привнесли з собою. Невдовзі ми побачимо, як вирішується конфлікт між могутністю ситуації й могутнію людини.

Охоронці Ув’язнені

Денна зміна (10:00 — 18:00): Камера № 1:

Арнетт, Маркус, Лендрі (Джей) 3401 — Ґленн

5704 — Пол

Нічна зміна (18:00 — 2:00): 7258 — Габбі

Гельманн, Барден, Лендрі (Джефф) Камера № 2:

819 — Стюарт

Ранкова зміна (2:00 — 10:00): 1037 — Річ

Ворниш, Венді, Керос 8612 — Даґ

Камера № 3:

Охоронці в резерві: 2093 — Том «Сержант»

Морісон, Пітерс 4325 — Джим

5486 — Джеррі

РОЗДІЛ 4

Понеділок. Повстання в'язнів

Понеділок, понеділок — журба за журбою, туга за тугою для всіх нас після надто довгого першого дня і начебто безкінечної ночі. І знову пронизливе вищання свистків вириває ув’язнених зі сну рівно о шостій ранку. В’язні виходять зі своїх камер з помутнілим поглядом, поправляючи панчохи на голові, розгладжуючи сорочки і розплутуючи кайдани на щиколотках. Вони страшенно пригнічені. Згодом 5704-й сказав, що його гнітила думка про новий день, коли знову доведеться пережити «те саме лайно, а можливо, ще й гірше»[52].

Охоронець Керос силоміць підводить пониклі голови — особливо 1037-го, схожого на сновиду. Він штурхає ув’язнених у плечі, щоб випрямити їх, і насилу вирівнює поставу згорблених арештантів. Керос схожий на матір, що готує своїх сонних дітей до першого дня в школі, тільки значно грубіший. Настав час краще вивчити правила і провести вранішню зарядку перш, ніж подадуть сніданок. Венді перебирає на себе командування: «Тож ми навчатимемо вас правил, поки ви їх всі не завчите напам’ять»[53]. Його енергійність передається Керосу, і той проходжується вздовж шеренги ув’язнених, загрозливо вимахуючи кийком. Аж втративши терпіння, він уже кричить: «Ще! Ще!», коли в’язні не повторюють правила достатньо швидко. Керос поплескує кийком по відкритій долоні, лунає ляпання — звук стримуваної агресії.

Венді кілька хвилин у цілковитій тиші виголошує інструкції щодо вбиральні — коли і як нею дозволено користуватися — і змушує в’язнів багато разів їх повторювати, доки ті не задовольняють його вимог. «819- му здається це смішним. Треба вигадати щось особливе для 819-го!» Охоронець Ворниш стоїть осторонь і не втручається. Керос і Венді міняються ролями. В’язень 819 продовжує усміхатися і навіть реготати над абсурдністю ситуації. «Не смішно, номер 819».

Далі Венді з Маркусом увесь час змінюють один одного, зачитуючи правила.

Керос: «Повторюйте голосніше! Ув’язнені повинні повідомляти про всі порушення правил охоронцям». Арештантів змушують проспівувати правила, і після стількох повторень вони, вочевидь, їх всі вивчили. Далі йдуть інструкції, як належить, по-військовому доглядати за ліжками. «Відтепер ви мусите згортати ваші рушники й охайно складати їх у ногах на ваших ліжках. Охайно складати, а не розкидати довкола, ясно?» — каже Венді.

Ув’язнений 819 починає вередувати. Він відмовляється далі виконувати вправи. Решта також зупиняються, доки 819-й не приєднається до них. Охоронець наказує йому продовжувати, і той підпорюється заради своїх приятелів.

«Непогана спроба, номер 819, а тепер посидиш в Ямі», — наказує Венді. 819-й іде в карцер із зухвалим виглядом.

Систематично проходжаючи перед в’язнями у Дворі, високий охоронець Карл Венді починає насолоджуватися відчуттям домінування.

«Гаразд, який сьогодні день?» — Відповіді нерозбірливі.

«Голосніше. Чи всі щасливі?»

«Так, пане наглядачу».

Намагаючись приєднатися до розваги, аби бути крутим, Ворниш, запитує: «Чи всі тут справді щасливі? Щось я вас двох не чув».

«Так, пане наглядачу».

«Номер 4325, який сьогодні день?»

«Гарний день, пане нагля...»

«Ні. Сьогодні чудовий день!»

«Так, пане наглядачу!»

Вони починають хором співати: «Сьогодні чудовий день, пане наглядачу».

«4325, що за день сьогодні?»

«Гарний день».

Венді: «Неправильно! Сьогодні чудовий день!»

«Так,

1 ... 25 26 27 ... 207
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "ЕФЕКТ ЛЮЦИФЕРА. Чому хороші люди чинять зло"