Читати книгу - "Яр"

300
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26 27 ... 291
Перейти на сторінку:
певно... — жінка вийшла з-за столу.

Максим розгублено простяг папірчину, де було написано оте «Г. Базилевич», яке збило його з пантелику. Жінка всміхнулася:

— Дуже приємно. Можете звати мене просто пані Ганна.

У кімнаті було задушно й пахло слабким незвичного аромату тютюном. Хлопець подумав, що то німецькі сигарети й що їх, певно, палить оця жінка, вбрана в чорну спідницю з білою блузкою. Він не зразу збагнув, що пильно роздивляється її стрункі ноги, взуті в такі самі скромні, проте досить елегантні чорні черевички та обтягнені шовковими панчохами тілесного кольору. А коли зловив себе на цьому, раптом відчув, що починає шалено червоніти. Його охопило роздратування на себе й на неї, і він сказав якомога грубіше, аби заглушити в собі ніяковість:

— Якщо кликали по ділу, то кажіть, бо ніколи мені!

І відчув усю безглуздість такого тону. Зрештою, чемність в усі часи вважалась обов'язковим правилом поведінки, спокійно можна розмовляти навіть із табірним наглядачем, якщо людина взагалі вміє триматись у руках. Але такі вмовляння ні до чого не призводили, і Максим швидко це усвідомив. Він не мав сили одірвати погляду від надзвичайно вродливого обличчя молодої жінки з великими й вузькими очима невловного кольору й довго підрізаним хвилястим волоссям, що відливало проти вікна темною міддю.

— Я ожид... Я чекала на пана довше, і коли б...

Вона раз по раз прохоплювалась російськими словами, це, певно, бентежило її, і при тому на вустах з'являлася швидка прохальна усмішка. І Максим не без роздратування відзначив, що та миттєва усмішка подобається йому і він хотів би бачити її ще й ще. Тоді знову помічав, що дивиться на її високі груди, які випиналися з-під непрозорого полотна блузки.

— Я бачив, як виселяють євреїв, — холодно й зверхньо відповів Максим. — Думав, нова влада гуманніша!

Він знав, що це не буде приємно їй слухати, але навмисне сказав у такий спосіб. І вже по тому невідомо чому захотілося, щоб вона відповіла на цю його репліку.

— Бачте... — Пані Ганна якусь мить добирала слова. — Німці вважають, що євреї не долж... — миттєва усмішка, — не повинні жити разом із усіма.

Максим про себе відзначив оте «німці вважають», проте й далі безцеремонно розглядав струнку поставу жінки. Цікаво, скільки їй років? Із двадцять п'ять? А своєї думки не висловлює. «Німці вважають».

— А що про це думаєте ви?

Вона блимнула на нього й не зразу відповіла, коли ж по хвилі озвалася, Максим був страшенно здивований:

— Ми з вами гуманітарії, учились в одному університеті...

Власне, здивувало його не те, що вона про нього знає, бо коли викликала, то, напевно, довідалась, а оте її слово «ми».

— ...Але я вчилася трохи раніше...

Вона невдоволено нахмурилась, а Максим запитав себе — чому? Невже через те, що не змогла пригадати свого віку? То скільки ж їй усе-таки?

— Ви закінчили Київський університет?

Він думав про те, чи вловить вона його думку.

— Т-так...

Але вона несподівано для нього новела думку в іншому напрямку.

— Ви, напевно, вже не читали праць Михайла Грушевського?

Максим стенув плечима:

— Грушевського вилучили з бібліотеки, ще коли я був на першому курсі.

Вона рішучим кроком ступила до свого столу в кутку. Максим тільки тепер усвідомив, що вони й досі розмовляли, стоячи посеред кімнати. Хода в неї була легка й граційна й стегна не вигравали жорнами, як у ледачих дівчат.

— Я приглас... я запросила вас, аби поговорити не про мене, а про пана.

У голосі їй забриніла сталева нотка, і це вже було щось нове, Максим відчув дистанцію, що пролягала між ним і цією незнайомою жінкою. Нарешті доведеться послухати, навіщо вона запросила його сюди. Максим, умостившись біля столу навпроти, мовчки розглядав її вузькі кисті з довгими пальцями. Такими руками, певно, не сапу тримати, невже вона ще й на роялі грає?

Пані Ганна помітила його погляд і нервово засовала руками по столі, тоді й зовсім поклала їх у пелену.

— Я счит... я вважаю, що нам треба поговорити про вашу роботу.

Це вже Максима починало дратувати. Якщо ця жінка раз по раз отак заїкатиметься, він не витримає й зробить їй зауваження. Але пані Ганна говорила гладенько й довго, жодного разу не збившись на русизм. Він людина освічена й молода, новій владі, новій Україні такі сили вкрай необхідні, бо росіяни й так оголили нашу землю, погнавши всіх молодих чоловіків битися за свої великодержавні інтереси, отже, кожна людина дорога, тим більше — інтелігентна.

Максим слухав неуважно, але зміст усе-таки вхоплював.

— Незабаром почнеться новий навчальний рік. Власне перший навчальний рік у новій Україні. Тому...

Він перебив її:

— Ви ще жодного разу не вжили слова «самостійна». Випадково чи зумисне?

Пані Ганна дістала з шухляди барвисту коробочку сигарет, витягла собі, підсунула гостеві й припалила. І лише, затягайсь і випустивши з рота прозору цівку диму, сказала:

— Моя слабина. Відколи батька мого... — тоді роздумала й подивилась Максимові просто у вічі: — Ви, пробачте, мабуть-таки трохи зловживаєте. Я й мусила б давно вже подчеркнуть... наголосити на цьому, але чомусь... І сама не знаю. Моє службове становище не дозволяє... Але годі про це. Росіяни ніколи б не дали Україні самостійності, вам, політкаторжанинові, цього не треба й доводити.

Потім запала пауза, і Максим подумав, що й справді поводився зухвало з чужою людиною в чужому домі.

1 ... 25 26 27 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"