Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Я — шестикласник, Ткач Дмитро 📚 - Українською

Читати книгу - "Я — шестикласник, Ткач Дмитро"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Я — шестикласник" автора Ткач Дмитро. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 25 26
Перейти на сторінку:

Обидва ми сиділи на лівій половині парти, нас розділяла Маринка та прохід. Не знаю, що в цю мить подумав він, а я подумав: "Якщо у нас однакова задача, то це вже добре. Далебі, можна буде щось зробити..."

Заскрипіли пера. Хтось голосно зітхнув. Прошелестів шепіт, але одразу ж і затих, бо Євграф Євграфович пішов поміж рядами парт, заклавши руки за спину. Представник від райвно сидів цілком байдужий до того, що діється в класі, хоч було видно, що він бачить усіх і все.

Задача справді виявилась неважкою. Тільки була на багато дій.

Я взяв аркушик паперу і почав швидко розв'язувати задачу. На Ілька вирішив поки що не дивитись. Хай одразу ж переконається, що допомоги чекати нема звідки, і покладається тільки на себе.

Не знаю, скільки минуло часу, але ось я вже одержав відповідь. Чи вірна вона? Чи не поквапився я?

Але, раніше ніж перевірити, глянув на Ілька. Ждав, що зустрінуся з ним очима і в них прочитаю, що в нього. Але, на моє велике здивування, Ілько не піднімав голови. Він схилився низько над партою і швидко писав, писав...

Підвів руку Павка:

— Роботу можна здавати?

— Клади на стіл,— сказала Ксенія Петрівна.

Ну ясно, кому ж і здати роботу першому, як не Павці!

Під поглядом багатьох пар заздрісних очей він підійшов до столу, поклав свій аркуш і так собі спокійнісінько вийшов з класу. Ні краплини хвилювання в його обличчі, в рухах, в ході.

Павка ніби розбудив усіх.

Почали здавати один за одним. Ось підійшов до столу Федя Ромащенко. За ним — товстий, ведмедкуватий Семен Гаркуша. Цей поклав папірець на стіл, подивився на нього довгим сердитим поглядом, як на особистого ворога, витер з обличчя гарячий піт і тільки тоді пішов до дверей.

— Як у тебе?..— ледь чутно шепнула мені Маринка, скориставшись з того, що в класі вже не було попередньої тиші.

— Закінчив.

— І я вже.— Вона встала з-за парти.

Перевіривши задачу ще раз, я переконався, що розв'язав її вірно. Можна було здавати.

Але я сидів і тепер уже вперто, безвідривно дивився на Ілька, намагаючись привернути до себе його увагу.

Чому ж він не гляне в мій бік? Коли що, то я зміг би підсунути йому чорновик, коли проходитиму повз нього. Тим більше, що Євграф Євграфович про щось розмовляє з представником райвно, а Ксенія Петрівна заглядає в роботи. В класі вже немає того гнітючого напруження, що було напочатку.

А можна й зараз, не ждучи Ількового сигналу про допомогу, покласти йому чернетку. Я так і зроблю...

Ось я вже склав аркушик учетверо, і він заховався в моїй долоні. Роблю рух, щоб устати...

Нараз Ілько повернувся до мене, косить очима на вчителів, пише пальцем на парті цифру. Спершу я не зрозумів, що він пише. Очима попросив повторити. Він знову виводить пальцем, повільно і чітко.

І тут я мало не скрикнув на радощах. Та це ж відповідь! Та сама цифра, що і в мене. Вірна цифра!

Забувши про обережність, я радісно киваю йому головою.

Моя чернетка більше не потрібна. Я охоче рву її на дрібненькі шматочки і залишаю в парті.

Ілько самотужки розв'язав екзаменаційну задачу!

Самотужки!..

Отже, недарма ми щодня сиділи над задачником.

У мене в грудях ніби грає музика. Під цю музику я йду до столу й кажу:

— Дозвольте здати роботу.

— Ну як, Левко?..— тихо й тривожно питає Ксенія Петрівна.
Дорога Ксеніє Петрівно, сувора і вимоглива вчителько! Я бачу велику турботу у ваших очах. Вам же так хочеться, щоб і в мене, і в Ілька, і в усіх були добрі оцінки!.. Мені так і проситься на язик сказати, що не тільки у мене, а і в Ілька все гаразд.

Але я стримуюсь і відповідаю тільки за себе:

— Розв'язав задачу.

Вона глянула на відповідь, ледь помітно всміхнулася. Але як же гарно вона всміхнулась! Я ще ніколи не бачив у неї такої доброї усмішки.

— Ну, йди відпочивай... Та зачекай Ілька в коридорі... У нього теж усе гаразд, я вже знаю... Від мене не заховаєтесь...

Не знаю, чому я сказав:

— Спасибі вам, Ксеніє Петрівно...


38. ЩАСЛИВОГО ПЛАВАННЯ

На обкладинці мого щоденника виведено заголовок: "Я — шестикласник". Але тепер цей зошит уже непридатний для дальших записів, бо я став семикласником!

Так, так, і я, й Ілько, і Маринка, і Павка, і Сашко В'юн, і Семен Гаркуша — всі ми перейшли у сьомий клас. І хоч навчання, як завжди, почнеться восени, першого вересня, в табелі кожного чітко написано: "Переведений до сьомого класу". І стоїть підпис директора школи Євграфа Євграфовича, завірений круглою шкільною печаткою.

З такої радісної нагоди ми знову провели у школі вечір художньої самодіяльності, на якому особливо успішно виступила Маринка з своїм баяном. Татко знову зібрав гостей, і вони гуртом добре випили за мої успіхи. А мама дала грошей на новий футбольний м'яч.

Тим часом настав день, коли було вирішено спускати бот на воду.

Дядя Влас ще зранку побіг, щоб привести машину з причепом. А ми зібралися у майстерні, готували дерев'яні котки, різні підпірки. А ще — борюкалися.

Прийшов Євграф Євграфович, і ми вгамувалися трохи: незручно ж нам, семикласникам, поводитися так, ніби ми якісь там шестикласні малюки!

А коли з'явився й Захар Павлович, то ми знову почали пусту-— вати. Та він наказав витягти бота з майстерні у двір. Ми, як мурашня, обліпили своє суденце з усіх боків і почали тягти його, підкладаючи дерев'яні котки.

— Ей, взяли!.. Ей, натиснули!..— лунали дружні голоси.

Євграф Євграфович спершу тільки дивився на нашу роботу, а потім не втримався та й сам підійшов до бота.

— Ану, дайте й мені місце. Попрацюю разом з вами, може, помолодшаю.

Він протиснувся між мною і Маринкою і почав вигукувати разом з нами, налягаючи на борт бота:

— Ей, взяли!.. Ей, натиснули!..

Прийшла машина з причепом. Тепер треба було стягти на неї бота.

— Обережно, хлопці,— попередив дядя Влас,— щоб ніде й не шкрябнули.

— Ану, берись! По-моряцькому, р-р-аз, взяли!..

Бот майже на руках висадили на автомашину. Упріли всі добре. Суденце хоч і невелике, але важке. Та ще й сонце припікає з неба.

До порту недалеко. Біля причалу вже стояв напоготові плавучий кран. Під бот підвели троса, і потужний кран легко підняв його в повітря.

Всі ми — і Ілько, і Маринка, і Сашко В'юн, і я — кинулися наввипередки до берега. Тільки Павка солідно йшов з директором школи та Захаром Павловичем, як начальство. Ми вже знали, що в море він з нами не ходитиме не тільки тому, що короткозорий, а тому, що поїде на/все літо до свого дядька в Ленінград. Але не жалкували. Хай їде. Далебі, поміж собою вже таємно домовились на наступний рік обрати головою загону Маринку Онищук.

Настала найурочистіша хвилина.

Кран поволі опускає бота на воду. Живі і теплі хвилі гойдаються під ним, ніби море підставляє свої ласкаві долоні.

На березі не тільки учні та вчителі, а й багато портових робітників та рибалок. Сивочубі, обвітрені, засмаглі, вони стоять і дивляться, як наше судно, вилискуючи свіжою фарбою, все нижче й нижче опускається до води. Та ось уже перша хвиля лизнула його, і бот загойдався.

— Ура-а-а! — закричали ми.— Ура нашому "Піонерові"!

Ми підкидали вгору картузи, хапали одне одного за руки і підстрибували, Ілько кинувся до бота, щоб першим скочити у нього. Але Маринка сильним і дзвінким голосом зупинила його:

— Постривай, Ілько! Перший ступить на борт нашого судна наш почесний піонер дядя Влас!

— Як, почесний піонер?.. Що це ти?..— аж зіщулився Павка.

— Авжеж! — так само голосно промовила Маринка.— Тут увесь наш загін. Я пропоную провести найкоротший збір і обрати Власа Микитовича Приходька, нашого дядю Власа, почесним піонером та вручити йому піонерський галстук! Хто — за?..

Руки підняли не тільки піонери, а всі, хто тут був.

Павка теж підняв руку, але обличчя у нього було розгублене.

Як же, мовляв, так? Ні столу, ні офіційності, ні протоколу!.. А замість цього — залитий сонцем берег з платанами та кипарисами, гомінке й хвилясте море, крикливі, веселі чайки над головою.

— А... галстук де ж? — розгублено запитав Павка.

— Галстук?..— перепитала Маринка.— Ось галстук!.. Маринка зняла з своїх грудей червоний галстук і зав'язала його дяді Власу на грудях.

— Спасибі вам, рідні мої і дорогі!..— сказав дядя Влас зворушено і обняв Маринку.

Він зайшов у бот. Став, широко, по-морському розставив ноги і, як у себе на шхуні, скомандував:

— По місцях стояти! Зі швартових зніматись!

Кожен з нас добре знав, що йому робити, бо ще до цього ми не раз тренувалися на нерухомому боті, коли він стояв на стапелях.

— Віддати кінці! — наказав дядя Влас.

Цю команду швидко і вправно виконав я. І доповів:

— За кормою чисто!

— Повний вперед!..

— Щасливого вам плавання! — почули ми з берега схвильований голос Євграфа Євграфовича. І тоді багато голосів пролунало з берега:

— Щасливого плавання!.. Щасливого плавання!..
І ось наш "Піонер" вирушив у свій перший рейс.
Даленіє берег.

За кормою буруниться і піниться прозора зелено-синювата вода. Попереду грає хвилями і гомонить море.

А з високого прозоро-блакитного неба нас вітають одвічні супутники моряка — швидкі білокрилі чайки.

1 ... 25 26
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Я — шестикласник, Ткач Дмитро», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Я — шестикласник, Ткач Дмитро"