Читати книгу - "Яр"

300
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 261 262 263 ... 291
Перейти на сторінку:
Я перегородив йому дорогу й сказав:

— Коли можна рушати.

Олега мої слова, здається, ніскільки не здивували. Він звернувся до свого товариша.

— Познайомтеся, пане Петренко. Це най Максим Нетреба, за якого я вам казав.

Сивий чоловік надзвичайно міцно потис мені руку, сказав «Дуже приємно» й, перепросивши, мовляв, має на хвильку зайти до цієї крамнички, пірнув у найближчі двері.

Ми з Олегом домовилися про зустріч увечері на тій самій лавці в парку Високого Замку й розійшлись.

А за тиждень я опинився по той бік фронту.


Я йшов ночами, переважно ночами. У кишені в мене були дуже правдоподібні документи, у яких мовилося, буцімто я, Нетреба Максим Архипович, повертаюсь після важкої контузії й нервового струсу додому, на два місяці, що я кореспондент газети «Радянська Україна» і т. д. І, не зважаючи на таку переконливість моїх документів, я всіляко уникав зустрічатися з людьми, ішов пішки й виключно ночами. Це дуже нагадувало мандри з посвідченням Якима Литовченка в кишені. Тепер мені теж здавалося, що все написано в мене на лобі й при першій же перевірці документів я або сам себе викажу, або ж мене просто хтось упізнає. Найбільше ж од усього боявся провалу. Я мусив будь-що дістатися Яру. Вирішив піти й розповісти там усю правду, нічого не втаївши, і віддати себе в руки людей, які мене уважно вислухають і розберуться в тій плутанині, у якій я заплутався не без їхньої допомоги й заплутуюся що день то дужче.

Ця думка з'явилася в мене ще тоді, коли я, кинувши Олегові «Робіть це без мене», лежав у своєму ліжку на квартирі в старого залізничника Перевери й марно силкувався заснути, до безтями нижучи намисто нескінченних чисел. Іншої такої нагоди в мене вже не буде, а якщо й з'явиться, то чи стачить сил і волі, і я поклав собі добутися до Яру, хоч би там що.

Я йшов ночами, на світанку знаходив пришиб де-небудь у копиці злежаного сіна чи в покинутій хаті. Лише вряди-годи заходив у село чи містечко, щоб поповнити запас харчів. Це доводилося робити не дуже часто, кілометри поволі намотувалися й намотувалися на крокву моїх добрячих солдатських кирзяків, і я часом порівнював цю подорож із тією, давнішою, що почалася в тундрі Колими.

Тринадцятого квітня на світанку я поминув Білу Церкву, п'ятнадцятого благополучно переправився на той бік Дніпра кілометрів за десять від Канева — рибальським плоскодонним човном. У Гельм'язеві побачив густі колони військ і вирішив звернути трохи південніше — на Золотоношу. Але, не дійшовши до міста, пошукав прихистку на день. Та хоч як старався, хоч скільки йшов, а докруж було поле й поле, рівне, мов долоня, тільки де-не-де поцятковане плескатими горбиками половецьких могил. Ні скирти, ні бодай поганенького хутірця. І неначе на зло мені пустився дощ, рясний і холодний, а вже розвиднилось.

Дорогою йти далі я не наважився, незабаром мав початися рух на дорогах, а рілля розгрузла, і ноги мої враз перетворились на пудові гирі. Сівши на межі двох колгоспних ланів, я подумав трохи й знову рушив. Просто мене, за кілометр або півтора, видніло село. Я не знав ні його назви, ні чи є в ньому солдати, але йшов і йшов. Я геть вимок і змерз, до того ж і торбина моя спорожніла й треба було купити чогось їстівного.

Давши гака, щоб не було видно, з якого боку йду, я постукав у крайню хату. Відчинила мені вже немолода жінка в латаній-перелатаній спідниці. Дощ лив і лив, і я попросився:

— Пустіть обсушитися.

— Уходте, — сказала жінка й пропустила мене в сіни.

Я ввійшов і скинув свого військового кашкета без кокарди. У чисто прибраній хаті сидів дядько років за п'ятдесят. На ньому був дублений кожух, теж латаний-перелатаний, як і господинина спідниця. Господар дуже скидався з лиця на мого батька, мене аж дрижаки побили, і я, певно, затремтів, бо почулося:

— Змерзли? Дро-остуйте вам.

— Дра-ас... — прошепелявив я, збентежений і дядьковою зовнішністю, і тим, як він вимовляє наголошений звук «а» — чисто так балакають і в нашому Ярі на Черкаському кутку.

— Здо-олеку? — спитав господар.

— Здалеку, — відповів я й скинув із себе заплічну торбину.

— А куди ж ідете, далеко?

— Та далеко, — відповів я знову й невизначено махнув рукою туди, де, за моїми підрахунками, мав бути схід.

Дядько, певно, зрозумів, що багато з мене не випитає, невдоволено поворушив сивими вусами, але примирливо сказав:

— То чо ж ви не роздяго-оєтеся? Скидо-ойте своє мано-оття, хай сохне.

Господиня внесла в хату якогось сміття й підкинула в ніч, де вже налилося.

— Зало-озьте на піч, — сказала вона. — Ви що ж так ро-оно в дорозі присто-оли? Уночі хіба йшли?

— Та вночі, — знехотя визнав я й поквапивсь одвернути її увагу: — Я й тут зігріюся, не турбуйтесь. — Тоді підсунув дядькові свого кисета й спитав: — Чи не можна купити в селі чогось їстівного? Я добре заплачу.

Грошей було в мене чимало — Попович подбав. Старі заходилися радитись, де б і в кого можна знайти сала, і розмова пішла безпечною для мене стежкою.

А надворі лило, і мені не лишалось нічого іншого, як сидіти й підтримувати глибокодумну розмову про сало, пильнуючи, щоб не схибити на щось більш слизьке. Так і смеркло. Баба десь купила для мене дві чверті сала, півшматка я віддав їй, вдячний за те, що прихистила мене й нагодувала. Стара дуже розчулилася й підморгнула чоловікові. Той буркнув:

— Та піди до Хвеськової...

Баба кинула собі на голову кухвайку,

1 ... 261 262 263 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"