Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Понеділок починається в суботу 📚 - Українською

Читати книгу - "Понеділок починається в суботу"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Понеділок починається в суботу" автора Аркадій Натанович Стругацький. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 59
Перейти на сторінку:
належала місцевкому, вірші були мої:

Розкопай своїх підвалів,

Шаф своїх перетруси,

Різних книжок і журналів

По можливості неси.

Я почервонів і пішов далі. Вступивши на шостий поверх, я відразу побачив, що двері Вітькової лабораторії привідчинені, і почув хрипкий спів. Я підкрався до дверей.

РОЗДІЛ ТРЕТІЙ

Хочу тебе прославити,

Тебе, що пробивається крізь хугу вечором зимовим.

Твоє сильне дихання та мірне биття твого серця…

В. Вітмен

Допіру Вітько сказав, що йде в одну компанію, а в лабораторії залишає працювати дубля. Дубль — це дуже цікава штука. Зазвичай, це досить точна копія свого творця. Бракує, скажімо, людині рук — він створює собі дубля, безмозкого, нечулого, котрий тільки і вміє, що паяти контакти, або тягати вантажі, або писати під диктовку, але вміє це робити досконало. Чи потрібна людині модель-антропоїд для якогось експерименту — і він створює собі дубля, безмозкого, нечулого, котрий тільки і вміє ходити по стелі чи приймати телепатеми, але вміє це добре. Чи найпростіший випадок. Збирається, скажімо, людина отримати зарплату, а часу марнувати їй не хочеться, і вона посилає замість себе свого дубля, котрий тільки і вміє, що нікого без черги не пропускати, розписуватись у відомості та порахувати гроші, не відходячи від каси. Звичайно, творити дублів уміють не всі. Я, наприклад, ще не вмів. Те, що в мене поки що виходило, нічого не вміло — навіть ходити. І от стоїш, бувало, в черзі, нібито тут і Вітько, і Роман, і Володя Почкін, а поговорити ні з ким. Стоять як кам’яні, не моргають, не дихають, з ноги на ногу не переминаються, і цигарку попрости ні в кого.

Справжні майстри можуть створювати дуже складних, багатопрограмних дублів, котрі самонавчаються. Такого от супера Роман відправив улітку замість мене на машині. І ніхто з моїх хлопців не здогадався, що це був не я. Дубль чудово вів мій «Москвич», лаявся, коли його кусали комарі, і з задоволенням співав хором. Повернувшись у Ленінград, він розвіз усіх по домівках, самостійно здав прокатний автомобіль, заплатив і зник тієї ж миті просто на очах ошелешеного директора прокату.

Якийсь час я думав, що А-Янус і У-Янус — це дубль і оригінал. Одначе це було зовсім не так. Насамперед, обидва директори мали паспорти, дипломи, перепустки та інші необхідні документи. Тоді як навіть найскладніші дублі не могли мати ніяких посвідчень особи. При вигляді казенної печатки на своїй фотографії вони впадали у лють і роздирали документи на шматки. Цю загадкову властивість дублів довго вивчав Магнус Редькін, але завдання виявилося йому не до снаги.

Далі, Януси були білковими істотами. З приводу ж дублів досі ще не вщухла суперечка між філософами та кібернетиками: вважати їх живими, чи ні. Більшість дублів являли собою кремнійорганічні структури, були дублі й на германієвій основі, а останнім часом увійшли в моду дублі на алюмополімерах.

І нарешті, найголовніше — ані А-Януса, ані У-Януса ніхто ніколи не створював штучно.

Вони не були копією та оригіналом, не були вони й братами-близнюками, вони були однією людиною — Янусом Полуектовичем Невструєвим. Ніхто в інституті цього не розумів, але всі знали це настільки твердо, що зрозуміти й не намагалися.

Вітьків дубль стояв, упершись долонями в лабораторний стіл, і незворушним поглядом стежив за роботою невеличкого гомеостата Ешбі. При цьому він вуркотів пісеньку на популярний колись мотив:

Ми не Декарти, не Ньютони ми,

Для нас наука — це прогрес

Чудес.

А ми нормальні, ми астрономи — так!

Зірки хапаємо з небес…

Я ніколи раніше не чув, щоб дублі співали. Але від Вітькового дубля можна було сподіватися всього. Я пам’ятаю одного Вітькового дубля, котрий наважувався сперечатися з приводу надмірної витрати психоенергії з самим Модестом Матвійовичем. А цього Модеста Матвійовича навіть створені мною опудала без рук-без ніг боялися до судом, вочевидь, інстинктивно.

Праворуч від дубля, в кутку, стояв під брезентовим чохлом двоходовий транслятор ТДХ-80Є, збитковий виріб Кітежградського заводу маготехніки. Поряд із лабораторним столом, у світлі трьох рефлекторів, блищав штопаною шкірою мій давній знайомий — диван. На диван була по

ставлена дитяча ванна з водою, у ванні черевом догори плавав дохлий окунь. Ще в лабораторії були стелажі, заставлені приладами, а біля самісіньких дверей стояв великий, із зеленого скла чвертковий бутель, вкритий пилом. У бутлі знаходився опечатаний джин, можна було бачити, як він там ворушиться, поблискуючи очицями.

Вітьків дубль перестав розглядати гомеостат, сів на диван поряд із ванною і, втупившись тим самим скам’янілим поглядом у дохлу рибину, проспівав наступний куплет:

В цілях природи приборкання ми,

В цілях розсіяти неуцтва

Тьму

В процесі світоспоглядання ми — так!

Шукаймо, що, коли, чому…

Аби природу нам приборкати

І подолати неосвіченості

Тьму

Вивчаєм всесвіту будову ми — так!

Шукаєм: що, коли, чому…

Окунь перебував без змін. Тоді дубль запхав руку глибоко в диван і заходився, сопучи, щось там прокручувати.

Диван був транслятором. Він створював довкола себе М-поле, яке, кажучи просто, перетворювало реальну дійсність на дійсність казкову. Я відчув це на собі тієї незабутньої ночі на хлібах у Найти Київни, і врятувало мене тоді тільки те, що диван працював на чверть сили, на темнових струмах, а інакше я прокинувся б яким-небудь хлопчиком-мізинчиком у чоботях. Для Магнуса Редькіна диван був можливим вмістилищем шуканої Білої Тези. Для Мод еста Матвійовича — музейним експонатом інвентарний номер 1123, до розбазарювання забороненим. Для Вітька це був інструмент номер один. Тому Вітько крав диван щоночі, Магнус Федорович із ревнощів доносив про це завкадрами товаришу Дьоміну, а діяльність Модеста Матвійовича зводилася до того, щоб усе це припинити. Вітько крав диван доти, поки не втрутився Янус Полуектович, котрому в тісній взаємодії з Федором Симеоновичем і при активній підтримці Жіана Жіакомо, спираючись на офіційний лист Президії Академії наук за особистими підписами чотирьох академіків, таки вдалося повністю нейтралізувати Редькіна і трохи потіснити позицію Модеста Матвійовича.

Модест Матвійович оголосив, що він, як особа матеріально відповідальна, не хоче ні про що чути і вимагає, щоби диван інвентарний номер 1123 знаходився у спеціально відведеному для нього, дивана, приміщенні. А якщо цього не буде, сказав Модест Матвійович грізно, то нехай усі, до академіків включно, нарікають самі на себе. ІІнус Полуектович погодився нарікати на себе, Федір Симеонович також, і Вітько швиденько перетягнув диван у свою лабораторію. Вітько був серйозним працівником, на відміну від шалапутів із відділу Абсолютного Знання, і планував перетворити усю морську та океанську

1 ... 26 27 28 ... 59
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Понеділок починається в суботу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Понеділок починається в суботу"