Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вересові меди 📚 - Українською

Читати книгу - "Вересові меди"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вересові меди" автора Надія Павлівна Гуменюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 95
Перейти на сторінку:
її грудях. – Давай поїдемо звідси, Дано. Ти розумниця, я тебе ще трохи підучу, вступиш до гімназії. З університетом у мене, мабуть, уже нічого не вийде, але гімназія дає право вчителювати. Будемо разом у школі дітей вчити.

– Ні, краще в театрі виступати. Як Ян Загурський і Тала.

– Тобі так подобається театр?

– Ой, ще й як! Дуже-дуже! Я б там так співала! Я б такою Наталкою Полтавкою була!

– Тоді можна і в театрі.

– Але цього ніколи не буде, – зітхнула Дана. – Тато з мамою нізащо не дозволять мені поїхати з Туричів. Ніколи! Та вони бояться навіть на сусідні села мене саму відпустити. Колись, всього тільки один раз, я їздила з мамою і татом у місто і там мене якась жінка ледь не вкрала. Я ще мала була, а вона взяла отак за руку і повела. І я пішла за нею. Уявляєш? Взяла й пішла, і навіть злякатися не встигла. А от мама з татом… Боже, як вони настрашилися! Мама після того тиждень з постелі не вставала, і мене навіть з хати надвір не випускали. З того часу вони й слухати не хочуть, щоб я з дому кудись поїхала.

– Так то ж коли ще було! – засміявся Юрко. – Тепер тебе ніяка тітка не вкраде. А от якийсь Федірко… О! Якийсь Теодор-Тореадор ще й як може умикнути. Тепер я маю боятися і пильнувати свою дівчинку. Але хай тільки хто спробує! Хай тільки хтось підступиться до моєї коханої Данусі!

Дана згадала раптом про поїздку до міста і про ту жінку, яка вела її за руку. Вона тоді й гадки не мала, чого так злякалися її батьки. Але той ярмарковий день закарбувався в пам’яті. Та ще вечір напередодні…

13

Осокір нарешті затих. Певне, вискрипів усі свої давні та нинішні жалі, потроху вгомонився, заспокоївся і заснув. А Дана й досі по хаті сновигає. Он місяць знову викотився з-за хмари, великий, круглий, із таємничими сріблястими латочками на блідому мовчазному писку. Всунув ту свою круглу мармизу у верхню шибку над фіранкою і не змигне. Від того його нахабного позирку чогось так лячно, так неспокійно, здається, десь у самій глибині її єства щось тривожно вібрує, щось таке крихке, непевне, тонесеньке, як самотня павутинка бабиного літа. У повню Дана завжди так почувається. А почалося це ще тоді, коли вперше побачила місяць ось таким.

Скільки ж це їй було? Здається, п’ять. Ні, шість. Точно – якраз на сьомий повернуло. Бо Оленка Машлаєва, на рік старша, тієї осені мала йти до школи. А Дана страшенно заздрила сусідці й усе вмовляла тата й маму, щоб і її відвели разом з Оленкою. Ну й що з того, що вона менша? Та вона буде ще краще вчитися, от побачите! Оленка навіть букви «а» у книжці не пізнає, а вона ж уже всі літери знає і навіть віршика напам’ять вивчила. Ось послухайте:

Ой вишеньки, черешеньки, Червоні та спілі. Ой чого ж ви так високо Виросли на гіллі?..

Вірш мав би переконати дорослих, що саме їй, Богданці Ясницькій, треба притьмом бігти до школи. Але тато тільки посміхався, гладив її по голові і заспокоював: ти ще маленька, підрости, нікуди твоя наука від тебе не втече. І зітхав:

– А літери тобі, доцю, доведеться инші вчити, і віршики теж. Бо то вірш український, а школа у нас теперка польська.

– А як ти вчився, то була українська? – допитувалася.

– Ні, як я вчився, то ми під царем були. І школа була русска, церковно-приходська називалася. Я три роки до неї ходив, на четвертий вже чобіт не вистачило. Тіко тоді аж у Підлісне тре’ було шпацирувати. А цю наші хлопці збудували, разом з усім селом. Отоді наші дітваки трохи й ухопили української науки. Зовсім трохи, але вхопили. Я вже дядьком був на той час, а ходив з дітьми слухати вчителя. Перший раз тоді почув вірші нашою мовою. Бо коли сам був школярем, то найперше, що нас заставили вивчити:

Боже, царя храни! Сильный державный, Царствуй на славу нам, Царствуй на страх врагам, Царь православный!

Не хотів би пам’ятати, але ж на все життя в пам’ять врізалося. Те, що дитині кожен день у голову вкладають, то вже до скону. А тепер що найперше вчать наші діти?

Кто ти єстем? Поляк малий. Якій знак твій? Ожел бялий…

Зновика не по-нашому.

– А чого ж не можна по-нашому? Це ж наше село! – допитується

1 ... 26 27 28 ... 95
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вересові меди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вересові меди"