Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 30
Перейти на сторінку:
да­лi, в по­рож­ня­ву по­ля, ру­дих горб­кiв.

Андрiй пi­шов ог­ля­да­ти руїни. На по­жа­ри­щi, яке ще ку­ри­лось, по­па­да­лись цi­ка­вi. Бi­лий ди­мок лi­ни­во здiй­мав­ся над гру­зом за­ва­ле­них стiн, на­че па­ра у хо­лод з нiзд­рiв ху­до­би. В ши­ро­ких от­во­рах вi­кон бi­лi­ли кахльовi пе­чi, не­мов зу­би в ще­ле­пах кiс­тя­ка. Куп­ки бо­сих дi­тей пор­па­лись в теп­лiй зем­лi, зна­хо­дя­чи вся­кi улам­ки та дрiб­нi ре­чi, на­пiв­зот­лi­лi. Во­ни сва­ри­лись i би­лись, як го­роб­цi.


Андрiй ввiй­шов у гу­ральню. В тьмя­но­му свiт­лi сi­ро­го дня, що ли­лось крiзь дi­ри вi­кон та че­рез сте­лю, все зда­ва­лось чу­жим, чуд­ним, не по­дiб­ним до то­го, що бу­ло вчо­ра. Вчо­ра тут бу­ли ма­ши­ни, теп­лi, жи­вi, мiц­нi апа­ра­ти, що упи­ра­лись i не да­ва­лись, ко­ли їх би­ли. Сьогод­нi - во­ни ле­жа­ли ху­дi, спо­рож­нi­лi, скор­че­нi вдвоє, з про­би­тим бо­ком, ру­дi й об­лiз­лi. Мi­дя­нi тру­би прос­тя­га­ли безв­лад­но пок­ру­че­нi кiн­цi, сплю­ще­нi, зм'яклi, на­че здоп­та­нi киш­ки, i чер­во­на iр­жа од вог­ню вис­ту­па­ла на них кри­ва­вим по­том.


Андрiй ди­ву­вав­ся. Нев­же це вiн од­ною ру­кою мав си­лу за­в­да­ти за­лi­зу та­кi гли­бо­кi ра­ни? Вiн пе­ре­во­див очi од сво­їх рук на ма­ши­ни i тiльки здви­гав пле­чи­ма. Нев­же це вiн? Не чув уже злос­тi, як до­сi, во­на десь щез­ла за од­ну нiч. Йо­му на­вiть жаль ста­ло тих апа­ра­тiв, вiн так дов­го хо­див ко­ло них, на­че нянька бi­ля ди­ти­ни.


Андрiй сти­ха зiтх­нув i по­чув за­раз, що ко­ло нього щось во­ру­шиться.


Панас Канд­зю­ба сто­яв се­ред гру­зу, важ­кий i сi­рий, як ку­па пе­рет­лi­лої цег­ли.


- Геть все сплюнд­ру­ва­ли, обiз­вав­ся Анд­рiй.


- Хiба то ми?


Андрiй зди­ву­вав­ся.


- Як то не ми? А хто ж?


- Нечиста си­ла.


В очах Канд­зю­би бу­ла та­ка впев­не­нiсть i та­кий жах, що Анд­рiя мо­роз об­няв.


- Нiхто, тiльки не­чис­та си­ла. До гу­ральнi пiд'їзди­ли пiд­во­ди i вiд'їзди­ли пов­нi за­лi­за, цег­ли, обс­ма­ле­них ба­лок.


- Розберiм все, зрiв­няй­мо з зем­лею, го­во­ри­ли один од­но­му лю­ди, але вже ог­ля­да­лись, якiсь не­пев­нi, i в за­не­се­них пу­гах над кiньми, i в пос­пiш­нiм гур­ко­тан­нi ко­лiс чу­лась три­во­га.


Пiд ве­чiр по се­лу ро­зiй­шло­ся, що йдуть ко­за­ки. Хто пус­тив по­го­лос­ку, звiд­ки во­на узя­лась, нiх­то доб­ре не знав. Опо­вi­да­ли тiльки, що бу­дуть тру­си­ти, а в ко­го знай­дуть - той не ми­не розст­рi­лу.


Видимо, це спра­ва па­ни­ча Льольо. Пус­ти­ли жи­вим, а те­пер лю­дям бi­да. Тре­ба бу­ло зра­зу за­би­ти, а то­дi вже па­ли­ти. Та пiз­но. Ра­ди не­ма.


- Що дi­ять? Як ря­ту­ва­тись?


Лихо так зне­нацька пiдк­ра­лось i так нес­по­дi­ва­но впа­ло, що нiх­то на­вiть не ва­жив­ся ду­мать, чим за­по­бiг­ти. Звiст­ку прий­ма­ли, як спо­дi­ва­не щось, як щось не­ми­ну­че, як по хо­ро­бi смерть.


Деякi, прав­да, ма­ли на­дiю об­ря­ту­ва­тись. Во­ни ниш­ком ски­да­ли в став заб­ра­те за­лi­зо, або хо­ва­ли в зем­лю, що в ко­го ли­ши­лось. Та хi­ба се по­мо­же? Хi­ба, як що до чо­го, не ви­ка­жуть лю­ди?


Проте нiч ми­ну­ла спо­кiй­но, а яс­ний хо­лод­ний день i зов­сiм зас­по­коїв се­ло.


Хтось ви­га­дав, вид­ко. За що б ма­ли ка­ра­ти, ко­ли навк­ру­ги бу­ло те са­ме. Скрiзь по­па­ли­ли i роз­би­ли па­нiв, бо та­ке пра­во нас­та­ло.


Минало з по­луд­ня, а в се­лi ти­хо, не­ма нi­чо­го. Про­кiп ха­зяй­ну­вав на панськiм по­лi, орав на зяб, кiн­чав пiз­ню сiв­бу. Ро­бо­та iш­ла своєю чер­гою - пан не вер­тав­ся од­би­рать зем­лю, па­нич Льольо теж, вид­ко, не мав охо­ти ди­ви­тись на по­жа­ри­ще. Скрiзь бу­ло спо­кiй­но i по­го­лос­ки гас­ли. Нiх­то їм бiльше не вi­рив.


Минула i дру­га нiч. Тi, що пов­ки­да­ли у став доб­ро, те­пер жал­ку­ва­ли.


Однак но­ви­на впа­ла, як грiм з яс­но­го не­ба. Те­пер вже на­пе­в­но. Олек­са Бе­зик їздив в мiс­теч­ко, але з до­ро­ги вер­нув­ся. В се­ло Тер­нiв­ку при­бу­ло вiй­сько. Зiг­на­ли лю­дей, ко­го по­ст­рi­ля­ли, ко­го по­ру­ба­ли, iн­ших заб­ра­ли в го­род.


Трусять, в'яжуть i б'ють.


- Ждiть i до нас. Те­пер не­ми­ну­че.


Тепер не­ми­ну­че. Се бу­ло яс­не.


Панас Канд­зю­ба дов­го, упер­то чу­хав за ву­хом.


- То се i нас пост­рi­ля­ють?


Його на­ля­ка­нi очi, пов­нi не­ро­зу­мiн­ня, на­да­рем­не шу­ка­ли пiд­мо­ги.


Олекса Бе­зик на­че нi­чо­го не знав. Вiн здвиг­нув пле­чи­ма.


- Я не па­лив, ме­нi нi­чо­го не бу­де.


- Хiба ти з на­ми не був?


- Я? Бо­ро­ни бо­же. Я си­дiв вдо­ма.


- Отак. Я ж те­бе ба­чив на влас­нi очi.


- Кого? Ме­не? Хай то­му по­ви­ла­зять, хто ме­не ба­чив. Сам пi­д­па­лив, а ка­же на дру­гих.


- Я пiд­па­лив? А ти до­ка­жеш?


- А до­ка­жу.


Винуватих не бу­ло. Од­нi ски­да­ли ви­ну на дру­гих, а тi на iн­ших. Ви­хо­ди­ло так, що всi бу­ли вдо­ма, а ко­ли хто й за­бiг на гу­ральню, то тiльки на те, щоб по­ди­ви­тись. Ко­му ж не вда­ва­лось за­тя­тись, той всiх ви­ну­ва­тив. Усi роз­би­ва­ли, гра­бу­ва­ли й па­ли­ли. Се­ло ви­ну­ва­то, се­ло бу­де i од­вi­ча­ти. Але се­ло не хо­тi­ло. До­ко­ри i свар­ки пi­дiй­ма­ли ста­ру во­ро­ж­не­чу, на­по­верх спли­ли за­бу­тi крив­ди й грi­хи. Спо­кiй­нi­шi всiх га­му­ва­ли. Цитьте. Нi­чо­го не бу­де. Те­пер на­ша си­ла i на­ше пра­во.


В по­луднє од пе­реїжджих по­чу­ли про Осьма­ки. Там ко­за­ки пiд­па­ли­ли се­ло, бо лю­ди не схо­тi­ли ви­ка­зать ви­ну­ва­тих. Се­ло го­рить.


Тодi пiш­ли на­рi­кан­ня. За що всiм ги­нуть? Хi­ба не Хо­ма пiд­мов­ляв? Не вiн скли­кав на­род? Хо­ма i Анд­рiй. Не ми­не ли­хо, вид­ко, й за панську зем­лю. По­ки не бу­ло Гу­щi, в се­лi був спо­кiй. Що тут ка­за­ти. Гу­ща i Про­кiп збун­ту­ва­ли на­род, во­ни у всьому вин­нi. Ка­за­ли - на­род­не пра­во, на­ша зем­ля, а те­пер - ко­за­ки.


Панас Канд­зю­ба хви­лю­вав­ся най­бiльше.


- А що? На моє вий­шло. Озуть па­на у пос­то­ли… от i озу­ли.


Пiд ве­чiр на се­лi по­явив­ся Пiд­па­ра. З то­го ча­су, як прий­шов ма­нi­фест, йо­го нiх­то не ба­чив, вiн на­че щез. Те­пер iшов спо­кiй­ний, ви­со­кий, пох­му­рий, не­мов тро­хи прис­та­рiв. Йо­го не зай­ма­ли. Нав­па­ки, ус­лiд йо­му зазд­ро ди­ви­лись.


- Такому нi­чо­го не бу­де. Вiн си­дiв ти­хо.


Його ува­жа­ли хит­рим, ро­зум­ним i обе­реж­ним.


Що ж те­пер ро­би­ти?


Тривога обiй­ма­ла се­ло. Пе­ре­ка­зам не бу­ло кiн­ця. Опо­вi­да­ли, що в Осьма­ках од куль ко­зацьких по­ляг­ли не тiльки до­рос­лi, а й дi­ти. Що не­до­би­тих скла­да­ли на вiз, як сно­пи, i так вез­ли в тюр­му. Крiзь щаб­лi во­за цi­лу до­ро­гу ка­па­ла кров. Що жiн­ки го­ло­си­ли так сильно, аж чут­но бу­ло на да­ле­кiм шля­ху. Що од пiд­па­лу по­го­рi­ла ху­до­ба i хлiб. Жах ма­лю­вав усе страш­нi­шi й страш­нi­шi кар­ти­ни. Од нес­по­кою лю­ди не мог­ли вси­дi­ти в ха­тi. Що тре­ба ро­би­ти? Як ря­ту­ва­тись? Хто знає? Бi­да не­ми­ну­ча. Уяв­ля­лись вог­нi, руїни i кров. Дi­ти сто­ро­жи­ли шлях за се­лом, най­мен­ший га­лас бу­див три­во­гу.


Звiсно, та­кий Хо­ма або Анд­рiй не ма­ли чо­го бо­ятись. Що ти з них вiзьмеш? Нi ко­ла, нi дво­ра. Хар­па­ки, злид­нi приз­ве­ли до бi­ди та й по­хо­ва­лись. Сьогод­нi спа­ли­ли гу­ральню, а завт­ра пiд­па­лять у ко­гось хлiб. Не­дур­но ка­же Пiд­па­ра: не жди доб­ра од

1 ... 26 27 28 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"