Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Лютеція 📚 - Українською

Читати книгу - "Лютеція"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лютеція" автора Юрій Павлович Винничук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29 30 ... 82
Перейти на сторінку:
так роблю, хоч у мене зубів більше, ніж у бабці. А раніше, коли я був менший, бабуся мені дробила булку в какао й наливала його в мисочку, так що я їв какао з булкою ложкою.

Вечорами ми п’ємо чай, і хоча вечоріє, бабуся не запалює світло, бо ще Бозя світить, і крім того треба економити електрику. Я люблю такі вечори, бо тоді, як темніє, бабуся погано бачить і вже не вишиває, не плете, а лише оповідає мені казки. Казки в неї всі довгі-предовгі, часом вона й не встигає оповісти казку, заки я ляжу спати, але наступного дня я від неї не відступлюся, доки вона не дорозкаже. От тільки вона чомусь погано пригадує, про що вчора розповідала, тоді я починаю підказувати, але бабуся й далі плутається. Та коли я одного разу пожалівся мамі на бабусю, що вона, розповідаючи продовження казки, не може звести кінці з кінцями, мама пояснила, що бабуся ті казки сама й вигадує, а потім не може пригадати, що вона там накрутила.

Узимку, коли за вікном хурделить, а в грубці потріскують поліна, пахне живицею, а вітер залітає в димар, грубка починає стогнати й вищати так, мовби туди прокралися страхіття, мені навіть здається, що я впізнаю окремі слова, вони на щось жаліються одне одному, нарікають і сваряться. Їм там тісно і незручно. Я припадаю до вікна й дивлюся на вулицю — олив’яне небо густо порисоване слідами саней Снігової королеви. Самої її не видно, але я думаю, що вона ще повинна з’явитися, бо любить ганяти туди й сюди, немилосердно періщачи батогом своїх снігових коней. Я в неї закоханий, але нікому про це не розповідаю. Вона така вродлива — що в книжці, що в мультфільмі, який я дивився кілька разів. Мені не вдається побачити її в сніговій завії, бо я завжди запізнююся, бачу тільки її сліди й відчуваю її присутність десь над дахами. Бо то саме від неї ховаються ті страхіття в грубки, і коли звідти не лунає більше завивання і стогін, я знаю, що Снігова королева помчала далі, а страхіття почулися безпечними й зникли.

Коли ми з бабусею приїжджаємо в село біля Кременця до її сестри Олени, збігаються всі сусідські дітваки, аби послухати бабусиних казок, а я сиджу в їхньому гурті дуже гордий, що маю таку бабусю, але нікому не признаюся, що ті казки вона сама вигадує. А ще до бабусі ходять дівчата, щоб вона їм вуха проколювала, бо бабуся це робить так, що їм не болить, опісля в дірочку засиляє чорну нитку, щоб носити її, доки не загоїться, а щойно тоді можна почіпляти кульчики. А ще бабуся варить зілля й лікує. Шкода лише, що вона себе не може полікувати. Якось я бачив, як над бабусею викочували яйце. Просто на очах воно почорніло, а знахарка винесла його на город і закопала в землю, примовляючи, щоб усі бабусині болячки теж пішли в землю.

Бабусю також чекали місцеві хлопчаки, бо це була нагода заробити. Бабуся збирала подовгастих зеленавих жучків, які аж світилися, а жили вони лише на ясенах. Хлопчаки лазили по деревах, збирали й отримували за кожного жучка копійку. Бабуся засипала жучків у пляшку, заливала олією і ставила на підвіконні на сонце, жучки спочатку перебирали лапками, спливаючи на саму поверхню, вилазили одні на одних, але поволі в’язнули в густій олії, видобуваючи зі своїх тілець жовту пасоку, яка перемішувалася з олією, аж врешті застигали на самій поверхні. Цим настоєм лікувала бабуся суглоби й коліна, накладаючи зверху пов’язку з олією і жучками, а при інших хворобах уже поїла тим настоєм, пацієнт кривився, золотаві краплі стікали з вуст. Іншу пляшку з жучками бабуся заливала самогоном, там жучки з часом лускали, мов насінини, розсипалися, бабуся долонею їх розтирала по хворому тілу, доки не залишалося саме чорне порохно, але й воно небавом зникало, а при цьому бабуся щось шепотіла, щось таємниче, що мене лякало, цей шепіт змушував мене завмирати й тривожно дослухатися, мовби це стосувалося мене, але я не розумів ні слова.

Коли я ціле літо живу в селі, то волію бавитися сам, я маю дерев’яну шаблю і воюю з татарами — будяками й кропивою, шукаю скарби, у мене є кінь — повалений великий горіх, я сиджу верхи, тримаючись обома руками за розгілля, й мчу на ворога. У клуні на піддашші за сволоком я знаходжу щось важке, загорнуте в шматину, а розгорнувши, бачу револьвер. Там куль нема, я повертаю його до свого обличчя цівкою і уважно вдивляюся в отвір. Там у темряві сталі причаїлося дідове око, воно стежить за мною, інколи викочується на долоню й грається з пальцями в піжмурки. А коли я цілюся в нього, то мружиться і моргає. Револьверові нудно. Останній зайда, застрелений ним, давно вже став перегноєм на волинській землі. Уночі його неприкаяний дух блукає над місцем загибелі й виє. У таку ніч мій дід, крекчучи, перевертається на другий бік у своїй могилі на кременецькому цвинтарі. Я загортаю револьвера назад у шматину, револьвер засинає.

Тато звечора все пильнував, аби я почистив зуби, але я звечора не люблю чистити зуби, іно зранку. Але коли тата нема, то я роблю так, як учить мене бабуся, бо вона вважає, що чистити зуби щіткою — то марна справа, а найкраще з’їсти яблуко, бо ніщо так гарно не вичистить зуби, як яблуко. І я увечері завше з’їдаю яблуко й відчуваю, що зуби мої з кожним кавальчиком стають усе чистіші й чистіші.

Тато не любить, коли я прибігаю заплаканий і жаліюся, що мене хтось вдарив. І каже: боронися. А я питаю: як? А він: отак, і показує мені, як лупити кулаком у ніс, як копати в гомілку, як підставити ногу ззаду нападникові, а тоді його штовхнути в груди. «Використовуй свій ріст, — каже тато, — хапай за шию, стискай з усієї сили й вали на землю. А тоді падай зверху і не дозволяй піднятися, аж поки не перепросить». І я незабаром переконуюся, що це й справді дуже добрий спосіб, бо розімкнути моїх рук не може ніхто.

Тюрма майже в центрі міста. Там уже вишикувалася черга на провідини. Ніхто не усміхається, усі задумливі й невеселі, усі мовчать. Не так у черзі за борошном або молоком. Я люблю ходити з бабусею на закупи. У чергах можна почути дуже багато цікавого. Кажуть, почали в Станіславові

1 ... 28 29 30 ... 82
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лютеція», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лютеція"