Книги Українською Мовою » 💛 Фентезі » Vita Nostra 📚 - Українською

Читати книгу - "Vita Nostra"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Vita Nostra" автора Марина та Сергій Дяченко. Жанр книги: 💛 Фентезі. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29 30 ... 111
Перейти на сторінку:
хвилин. Кивнув секретарці, відконвоював Сашку вздовж коридором, сходами нагору й ще одними сходами — в хол, де під покровом гігантського вершника сидів Костя. А більше у величезному приміщенні, як не крути головою, не було нікого. Навіть будка вахтерки була порожня.

— Іди й берися до роботи, — сказав Портнов, звертаючись до Сашки, але дивлячись на Костю. — Перед тобою просто непочатий край, гора, море роботи. Я б на твоєму місці не витрачав дорогоцінного часу на дурниці.

— До побачення, — попрощалася Сашка.

Портнов гостро глянув на неї поверх окулярів.

Гмикнув. Вийшов. Сашка тільки тепер відчула, як стомилася. І як відтягує плече клята сумка. І як хочеться просто лягти, заплющити очі й ні про що не думати.

Вона сіла поряд із Костею на гранітний постамент і притулилася спиною до бронзового копита.

— Я ось чого не можу зрозуміти, — сказав Костя замислено. — Ця штукенція, кінь тобто, вона ж у жодні двері не влізе. Виходить, спочатку збудували пам’ятник, а вже потім довкола нього інститут… Як це може бути?

Сашка мовчки помотала головою.

— Чого він од тебе хотів? — запитав Костя на тон нижче.

Сашка витягла з сумки свій новий підручник. Яскраво-червоний. Потертий.

— Це що? — запитав Костя.

Сашка розгорнула книжку. Ні передмови, ні авторів, ні бодай якихось пояснень. «Вправи, перший щабель».

— Уже легше, — сказав Костя. — Принаймні слова знайомі.

«Номер один. Уявіть сферу, зовнішня поверхня якої червона, а внутрішня — біла. Не порушуючи цілісності, подумки деформуйте сферу таким чином, щоб зовнішня поверхня виявилася всередині, а внутрішня — зовні…»

— Як? — безпорадно запитала Сашка.

Костя взяв у неї книжку. Пробіг очима. Повернув.

— У тебе вдома все гаразд?

Це запитання, таке двозначне й таке точне, розсмішило її, незважаючи на втому.

— У мене всі вдома. Так. Якщо ти це мав на увазі.

* * *

Лив дощ. Вода шелестіла в стічних трубах. Сашка перепорпала валізу й зрозуміла раптом, що приїхала на навчання влітку, в джинсах і футболці, а купа одягу, яку запихала до валізи мама (всупереч гучним Сашчиним протестам), купа, що здавалася громіздкою і непотрібною, не тільки необхідна, а навіть слабенька перед близькими вже холодами.

Куртка. Вовняний светр і ще один, наполовину вовняний. Плетені шкарпетки. Тонкі рейтузи, щоб натягати на колготки. Незважаючи на заклеєні вікна, в общазі було промозкло й холодно; знову відключили гарячу воду. Митися доводилося в тазах, а воду гріти на кухні у великій каструлі. Білизна на холодних трубах не висихала не те що за ніч, а навіть за добу.

«Уявіть дві сфери більшого й меншого діаметра. Подумки розмістіть першу всередині другої за умови, щоб діаметр обох сфер не змінився…»

Робити ці вправи виявилося ще гірше, ніж читати безглузді параграфи й учити напам’ять нісенітницю. Портнов роздав задачники всій групі «А», ще за день — групі «Б». Крім того, кожному першокурсникові дістався новий текстовий модуль із цифрою «два» на обкладинці, щодня доводилося читати й учити параграфи. Англійська, історія, філософія — усе летіло шкереберть, на все бракувало часу. Тільки фізкультура, де добрий Дім Дімич замість кросів і нормативів пропонував першокурсникам баскетбол, волейбол і спортивні танці, була проблиском світла в шпарині бетонної стіни зубріння.

Контрольний Сашчин день — субота — наближався невблаганно, з п’яти вправ вона сяк-так навчилася робити дві. Заплющуючи очі перед тим, як заснути, вона бачила в темряві всі ці сфери, спіралі, труби, котрі ніяк не бажали прослизати крізь інші, меншого діаметра. Від вправ свербіли очні яблука й дерло в горлянці.

— Саня, ми тут мужиків посилаємо по горілку, — повідомила Оксана, повертаючись із кухні. — Давай грошики, й тебе візьмемо до спілки. Бо вже задубла зовсім.

— Я не п’ю горілки.

— Ну, розведеш пепсі-колою.

— Слухай, мені завтра п’ять вправ здавати, а я…

— Від роботи коні дохнуть. Уночі довчиш. Пішли до нас, грітися будемо!

Сашка завагалася.

— А можна, я Коженникова приведу?

— Приводь! Тільки нехай щось прихопить із їдла там, із випивки. Ми на кухні другого поверху, велкам!

Ліза сиділа за письмовим столом перед розгорнутим задачником. Очі її, не відриваючись, дивилися в одну точку. Можливо, цієї самої миті вона вивертала навиворіт уявні сфери.

А може, пригадувала щось. Сашка не зважувалася з нею говорити звідтоді, як наново здобула мову.

Костя, застуджений і млявий, опирався недовго. Його сусіди-другокурсники пиячили десь у своїй компанії, в тумбочці одного з них знайшлася банка кильок у томаті.

— Я Захарові потім віддам, — пообіцяв Костя чи то Сашці, чи самому собі. — Пішли.

На кухні було задимлено й навіть спекотно.

— Група «А» прийшла! — гукнула Оксана, підхоплюючи зі столу два чистих пластикових стаканчики. — За вічну дружбу між нашими групами, першими літерами алфавіту!

Костя випив півсклянки горілки й так посоловів, що відразу зажадав добавки. Банку кильок розкраяли іржавим консервним ножем, і вона пішла по руках: алюмінієвою ложкою виловлювали здохлих рибок із глибини криваво-червоного соусу, викладали на товсті скиби житнього хліба, підлива розтікалася багряною калюжею, банку передавали далі. Сашка й Костя спорудили собі по бутерброду й сіли на ледь теплу батарею. Сашка відшукала на столі пляшку з пепсі-колою та розвела горілку в своїй склянці: вийшло солодке, в міру алкогольне пійло.

— Не жалкую, що живу я часто з ким попало, тільки знаю, що в один з найкращих днів… — красиво й надривно співав хлопець із групи «Б». Сашка знала, що його звуть Антоном, а прізвища ніяк не могла запам’ятати.

Її повело.

У теплій кухні, з килькою в зубах, у клубах сигаретного диму, вона відчула себе вільною. І відповідно, щасливою.

Костина рука опустилася їй на плече.

— Усе повернеться! — незлагодженими голосами співали дівчата. — Неодмінно ще повернеться! І природа! Й погода, і друзів тепло!

Сашка обійняла Костю щосили. Зараз це була найближча їй людина. Ближча за маму. Бо маму вже соромно так обіймати, а в Кості дужі руки з великими долонями й ребра відчуваються крізь светр. Сашка згадала, як ще рік тому мріяла сидіти ось так, у компанії, поруч із хлопцем, обіймати його, пити з пластикового стаканчика й співати, сміятися…

— Люди! — гукнув хтось, влітаючи в кухню. — У душовій гарячу воду дали!

«Люди» відгукнулися радісним ревінням, немов юрба вболівальників на стадіоні. Костя нахилився до Сашки й поцілував її в губи. Вона спробувала ухилитися — їй першої хвилини було неприємно, — але потім впокорилась.

А ще за хвилину зрозуміла, що їй подобається.

— Ти що, ні з ким не цілувалася?!

Сашка хотіла сказати, що вона виродок серед дівчат, який золоте отроцтво провів за письмовим столом, але не змогла.

1 ... 28 29 30 ... 111
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Vita Nostra», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Vita Nostra"