Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Нестор Махно 📚 - Українською

Читати книгу - "Нестор Махно"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Нестор Махно" автора Віктор Васильович Савченко. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30
Перейти на сторінку:
його поселення — провінційне місто Торунь. Махно і Галина з дочкою переїхали до Торуня і оселилися в місцевому готелі, у Торуні радянські чекісти знову спробували знищити Махна. Та восьма спроба його вбити знову виявилася невдалою.

За Махном був встановлений поліцейський нагляд з погрозою насильницького виселення з Польщі у випадку «будь-яких політичних махінацій». Відчуваючи постійне стеження, Махно впав у депресію і спробував покінчити життя самогубством. Через три тижні після цього Махно (разом із дружиною і дочкою) був виселений із польської держави на територію «вільного міста» Данціґ (Гданськ).

На Махна чекало нове випробування. За минулі гріхи 1918—1919 рр. Нестора і Галину заарештовує влада «вільного міста» Данціґ. Махна звинувачували в організації погромів та вбивств німецьких селян-колоністів. Безглуздя цього арешту полягало у тім, що «вільне місто» Данціґ ніякого відношення до подій в Україні не мало і не могло виступати в ролі міжнародного суду чи трибуналу. До того ж Данціґ не був моноетнічним німецьким містом і не був винятково німецьким в етнічному смислі. Але німці (через самоврядування німецької більшості міста) фактично керували цим містом, диктуючи іншим етнічним спільнотам свої закони. З німецькою педантичністю суд Данціґа зібрав свідчення про злочини махновців від потерпілих німців-колоністів, що емігрували на захід. Галина була звільнена з в’язниці уже через кілька тижнів після арешту і разом із дочкою виїхала до Парижа.

З травня 1924-го по лютий 1925 р. Махно перебував у в’язниці, а потім у тюремній лікарні Данціґа, не сподіваючись на швидке звільнення з нової пастки. Для Махна ця в’язниця стала, напевно, найважчим іспитом у житті. Фізичні і моральні сили полишали його, хвороби ставали все важчими. Махно, бачачи безцільність тюремного існування, вирішує піти з життя, намагаючись шматком скла перерізати собі горло. Але охорона тюрми знаходить його в калюжі крові, і тюремні лікарі приводять його до тями. Махно тікає з тюремної лікарні і нелегально опиняється у Німеччині.

Останні дев’ять років життя «батька українських степів» пов’язані з Парижем. У Парижі опинилося й кілька десятків анархістів та махновців з України, серед яких виділявся В. Волін та П. Аршинов. Улітку 1925 р. Махно приїхав до Парижа й оселився у квартирі феміністки Мей Пікрей. Він прибув до Парижа без копійки грошей. У нових підроблених документах з метою конспірації Махно вже значиться під прізвищем Михненко...

Махну було відмовлено французькою владою у проживанні у Франції, але завдяки заступництву депутата-соціаліста П. Фора Махнові була видана тимчасова посвідка на проживання. З весни 1926 р. родина Махна стала знімати окрему квартиру з двох кімнат у передмісті Парижа Внесені. Поруч із квартирою знаходився ливарний цех, де почав працювати Нестор. Але під кінець року він перейшов на іншу роботу — токарем на завод «Рено». Довго працювати на заводах Нестору не довелося. Здоров’я Нестора було підірване туберкульозом і численними пораненнями. Через повне незнання французької мови і конфлікти з начальством Махнові не вдавалося надовго затриматися на будь-якій роботі. Він тимчасово працював друкарським робітником, чорноробом, художником-оформлювачем на кіностудії. Зрештою, Махно обмежився домашньою роботою — плетивом домашніх шкарпеток з соломки.

Підривало здоров’я Махна і непомірне куріння і його схильність до спиртного. Махно жив з усе більшими боргами, з яких неможливо було вже вирватися. Довгий час Махно залишався безробітним і існував на пожертви, що їх збирали друзі-анархісти.

У Парижі Махно потрапив у своєрідне маленьке анархістське «гето». Махно виступав проти постійних звинувачень в організації махновцями єврейських погромів. У своєму зверненні «До євреїв усіх країн!» Махно спростував подібні звинувачення, пояснивши мету радянських та емігрантських фальсифікацій.

У березні 1926 р. під час обговорення анархістської «платформи» в одному з кінотеатрів Парижа всі присутні, у тому числі і Махно, були арештовані поліцією, причому Махно був засуджений на вислання з Франції. Тільки клопотання і гарантії мера-соціаліста Анрі Сельте дозволили відкласти вислання Махна з Франції за умови політичного нейтралітету й іспитового терміну під наглядом поліції.

У 1927 р. французькою мовою побачив світ перший том спогадів Махна. У 1929 р. перший том спогадів вийшов у Парижі російською мовою, а ще два томи спогадів були видані вже після смерті Махна. Разом з Аршиновим Махно організував у Парижі групу українських анархістів-комуністів і від імені цієї групи видавав журнал російською мовою «Дело труда» (у 1925—1930 рр. видавався в Парижі, потім у США). Махно та Аршинов закликали анархістів-емігрантів об’єднатися, пропонували створити Загальний союз анархістів на кшталт політичної партії. Мета нового союзу — анархо-революція в СРСР. Аршинов пропонував «просочуватися» до СРСР і руйнувати сталінську систему зсередини. Ідею Махна та Аршинова підхопили близько сотні емігрантів. Але союз залишився тільки на папері.

Наприкінці 1927 р. Махно вже не міг ходити. Поранення від розривної кулі в щиколотці правої ноги гноїлося, почалося загострення туберкульозу. У 1928 р. Махнові роблять операцію, що врятувала хвору ногу від ампутації і підняла Нестора на ноги.

У 1929 р. Махно бере участь у з’їзді «Чорного інтернаціоналу» в Парижі, за що знову був заарештований. Хронічна відсутність грошей у Махна іноді переривалася одержанням пожертвувань із Фонду підтримки Махна. До 1930 р. Махно одержував регулярну пенсію, зібрану міжнародними анархістськими організаціями, — тисячу франків на місяць. Болгарські анархісти звали Махна очолити «військову частину» повстання у Болгарії, іспанські анархісти запропонували Махнові очолити партизанську боротьбу в Іспанії. Однак здоров’я батька було вже цілком підірване, і він був змушений відмовитися.

У 1930 р. французька поліція закрила анархістський журнал «Дело труда» як екстремістський і вислала редактора журналу Аршинова за межі Франції. Над Махном нависла небезпека бути арештованим чи висланим. Різке погіршення здоров’я було пов’язане з загостренням туберкульозу легенів, з дистрофією поранених м’язів ноги.

У лютому 1934 р. в Парижі місцеві фашисти намагалися захопити владу. Трудова Франція відповіла на фашистський путч загальним страйком і грандіозною маніфестацією. У числі маніфестантів ішов Махно. Після маніфестації Махно надовго зліг від застуди, що переросла у загострення туберкульозу. 16 березня 1934 р. він був відправлений у лікарню для туберкульозних Тенон у передмісті Парижа. Лікарі видалили два уражених туберкульозом ребра, але батька це не врятувало. У ніч на 25 липня 1934 р. Махно помер. Через три дні урна з прахом Махна була замурована в стіні колумбарію цвинтаря Пер-Лашез. На похороні Махна був присутній цвіт анархістського світового

1 ... 29 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Нестор Махно», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Нестор Махно"