Читати книгу - "Останній пророк"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Захарій не дався. Увесь сьогоднішній день, сповнений насильства й образ, вибухнув у нім жадобою помсти. Він стріпнувся щосили й скинув зі себе напасника. Ухопився обома руками за чиюсь горлянку, але прудкий удар у підборіддя знов кинув його безвладного на долівку. Напасник сидів на нім і цупко тримав його за горло, гальмуючи дих.
— Пусти, — зміг лише з останніх сил прохрипіти Захарій.
— Будеш мовчати? — звучав зверху притишений голос. Стиск на горло послабшав, але цупкі пальці трималися горлянки, приправлені до дальшого тиску.
— Чого ти хочеш?
— Будеш мовчати?
— Буду! Лише пусти!..
— Присягнися страшною присягою!
— Присягаюся… страшною… присягою…
Пальці віддалилися від горла, стало легше дихати, але напасник і далі тиснув тіло долі, і щось холодне доторкнулося гарячої горлянки.
— Добре! Але як зрадиш — меч!
Так, це дійсно був меч. Його прохолодне лезо посунулося плазом по горлі й зникло. Знизу бачив Захарій, як над ним піднеслася довга постать. Потім рука посунулася по його руці й потягла догори.
— Устань!
Захарій сів, хотів устати, але знов сів, бо закрутилася голова. Тінь знизилася біля нього на долівку.
— Чого ти хочеш од мене?
— Нічого, Захарію. Хочу лише перебути в тебе, поки втихомиряться всі храмові подвір’я. Після піду геть. Говори лише тихше! Не бійся, Захарію!
— Перебудь тут. Звідки ти знаєш моє ім’я?
— Його сьогодні знає цілий храм.
— Поможи мені на ліжко.
Постать ухопила його попід руку, й Захарій ледь-ледь підвівся, зробив два кроки й знову лежав, простягшись на ложі. Постать присіла біля постелі. Біля дверей почулися кроки, шарудіння, рипнули двері, відступилася завіса, й голос левітського слуги обізвався до середини:
— Як тобі, Захарію?
— Добре, добре, Вараво!
— Потребуєш світла?
— Ні, ні! Дякую! Нічого не потребую! Буду спати!
— Спи з миром! Будь здоров!
— І ти теж, Вараво!
Захарій говорив із острахом, чув легке шарудіння біля постелі: незнайомий зник. Але кроки уже віддалялися від дверей, і темна постать пересунулася кімнатою. Обережно зашарудів дверний засув.
— Ти добре позбувся слуги, Захарію! Тепер я вірю тобі!
— А хто такий ти? Як твоє ім’я?
— Що тобі до того?
— Ти був серед тих на дворі?
— Так.
— Хто ти такий? Як твоє ім’я?
— Що тобі до мого імени, Захарію?
— Ти маєш меча. Значить, ти зелот{24}!
Захарій часто чув про цих фанатиків закону й народу, цих ненависників римлян, що завжди ходили з короткими мечами-сіками під плащами. Цього меча кожний зелот був готовий устромити, при зручній нагоді, в римського леґіонера або ідумейця. Були це члени страшного братства. Їх витереблювали іродіяни, боялися фарисеї й ненавиділи садукеї. Зненавиджені всіма пануючими й сильними, вони були джерелом безконечних леґенд, були уосібленням геройських Макабеїв, особливо серед молоді. Декого з них часом ловили, катували, засилали до страшних підземель гірської цитаделі Йотапати на довічні муки. Але викорінити їх не могли. За років тиші й спокою було їх мало, але вони не переводилися ніколи. Ставало народові гірше, й вони винурювалися у кожному закутку землі. Особливо ж там, де бували занадто вже незадоволені римлянами або Іродовими посіпаками. Тому панам землі здавалося, що ними заморена ціла Палестина.
— То ти зелот?
— Більше ніж зелот. Але не він.
— Садукей, фарисей?
— Ніколи!
— Хто ж ти? Чи не есей{25} часом?
— Ах, Захарію! Есеї не носять мечів і не ходять до храмових подвір’їв! — у голосі
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останній пророк», після закриття браузера.