Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу 📚 - Українською

Читати книгу - "Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу" автора Йошка Фішер. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29 30 ... 110
Перейти на сторінку:
у горнилі Першої світової війни: «Досі війни зазвичай були чимось на взірець народної прогулянки, на яких вигравались або програвалися блискучі битви, винагороджували національних героїв і всі долучалися до слави, що випадає на долю держави [...] Втім, чи ж належить розглядати це величезне, жахливе суперництво у систематичному винищуванні в такому світлі, коли великий, виразний факт, на який доводиться реагувати уяві, — то є невимовне людське горе? [...] Чи може ще існувати слава, що відповідала б мільйонним людським жертвам, без яких у сучасній війні не обійтися, коли йдеться про захоплення й оборону Вердена?»[102].

З появою народного суверенітету завдяки американській революції, а трохи згодом — Великій Французькій, у відносинах держав новітньої доби з'явився новий революційний чинник. Цей революційний чинник народного суверенітету поламав досі ефективну майже виняткову орієнтацію сучасних європейських територіальних держав на інтереси і зсунув її у бік політичних і моральних ідеалів, ба — світських переконань. «Національний конвент заявляє від імені французького народу, що гарантує братерство й захист усім народам, які прагнуть відновити свою свободу, і надає генералам повноваження видавати необхідні накази, щоб стати у пригоді цим людям і захистити громадян, які зазнають або можуть зазнати утисків через свої ліберальні погляди»[103]. Так було сказано в урочистій заяві Революційного Конвенту в Парижі 1792 року.

Кабінетні війни часів абсолютизму точилися навколо реальних або гаданих інтересів держав і правительських династій, війни в ім'я суверенітету народу і нації потребували, натомість, інших, додаткових причин. Вони мали б виходити радше з високої моралі та емоційно переконливих ідеологічних засад, аніж із тверезого насильницько-політичного розрахунку на інтерес, аби мобілізувати людей на війну і смерть. Уже з перших військових успіхів революційної армії за межами Франції, щоправда, виявилася суперечність між мораллю й інтересами[104]. Тим-то стирання кордонів і руйнівна міць релігійних воєн, на які з XVII століття, схоже, незалежна держава знайшла управу, розійшлися з новою силою, хай і у світській формі і, як згодом виявилося, заявили себе у війнах європейських держав ще страшніше. Доба тоталітаризму кинула свої перші похмурі тіні.

Для Козімо Медічі справа з владою стояла ще насправді просто: «з чотками в руках державу не втримаєш»[105]. Утім, щонайпізніше слідом за вибухом двох великих революцій XVIII століття ця «справа» вже значно ускладнилася. Бо народний суверенітет, свобода, республіка, — це були революційні принципи, які захитали досі ефективну майже виняткову орієнтацію держав на інтереси. З того часу відносини держав істотно ускладнилися, принаймні там, де йшлося про держави, що спиралися на ідеали великих революцій, і мимоволі виявилося, що пошук зручного балансу між новими ідеалами та традиційними старими інтересами у політиці — це не жарти.

Цей коефіцієнт напруження у зовнішній політиці західних демократій існує донині: ідеали, як-от права людини, з одного боку, протистоять інтересам, безпеці та торгівлі, — з іншого[106]. Ця проблема, одначе, трапляється майже виключно у відносинах між демократичними і авторитарними чи навіть диктаторськими режимами. Протиріччя між ідеалами та інтересами у відносинах між демократичними державами, отже, мають менше значення, бо у внутрішньополітичному плані суперечність ця розв'язується здебільшого в інститутах і влаштованих на демократичний лад спільнотах. У світлі подій 11 вересня та їхніх наслідків постало питання, чи не замінити, бува, надалі в стосунках демократій з диктатурою або так званими екстремістськими державами (rogue states) превентивні заходи, спрямовані на відвернення війни, на колишні норми міжнародного права[107].

Таким чином, європейський ідеал балансу сил у державній системі на схилі XIX століття відстав од реальності, з урахуванням змін у системі, що їх викликали великі політичні й соціальні струси, масові армії, а також промислова та науково-технічна революції. Його місце посіла небезпечна суміш, яка складалася зі страхів, суперництва й

1 ... 28 29 30 ... 110
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу"