Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Панські жарти, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Панські жарти, Франко І. Я."

216
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Панські жарти" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30
Перейти на сторінку:
табору.

Устиянович Микола Леонтійович (1811-1885) - український поет і прозаїк. Після революції 1848 р. Відійшов від прогресивних позицій.

Хоч від тарнівського пожару - натяк на події, що відбулися в Західній Галичині 19-22 лютого 1846 р., коли повсталі польські селяни арештовували панів і доставляли їх до Тарнова, де їм виносили присуд народні маси.

Ценглевич Каспер (1807-1886) - польський революційний діяч, писав вірші революційного змісту польською та українською мовами.

Куфштайн - містечко в Тіролі на березі р. Інн (в Австрії).

Дембовський Едвард (1822-1846) - польський революційний діяч, філософ, літературний критик.

Гицлівська гора - невисока гора недалеко від Янівського кладовища у Львові, де відбувалися страти засуджених (до 40-х років).

Вішньовський Теофіл (1806-1847) - польський революційний діяч, під час подій 1847 р. брав участь у підготовці селян Східної Галичини до повстання проти австрійської монархії.

У Луцьку чи в Холмі свячених - так називали малописьменних попів, які ледве вміли читати і писати. Особливо багато таких священників висвячували єпископи в Луцьку і в Холмі.

Постулатовий сойм - шляхетський польський сейм у Галичині в 1817-1848 рр., який міг приймати всякі прохання, домагання (постулати), але законодавчих прав не мав.

Інвентарі - майнові податкові книги за часів кріпаччини у Галичині. В них записувалися панські і селянські грунти та майно, визначалися розміри панщини.

Юр - собор святого Юра у Львові, при якому була консисторія - церковна уніатська влада на чолі з митрополитом. Цей реакційний осередок був надійною опорою царського уряду у здійсненні соціального і національного гніту трудящих Галичини.

Великопісне пущання 1846 р. - кривава помста, що її влаштували польські селяни своїм поміщикам у лютому 1846 р.

…піп тримає грунт між громадою з двох пар.- Попівський грунт записувався в інвентарях серед селянського (рустикального) грунту. Його можна було обробити двома парами тяглої худоби.

Рада народова у Львові - реакційна організація, заснована у Галичині після придушення революції 1848 р. для захисту інтересів польської шляхти.

Гвардія народова - польська військова організація з головним осередком у Львові, заснована з метою підтримки австрійського уряду під час революції 1848 р.

 

 

Франко І. Я.

 

ПАНСЬКІ ЖАРТИ

 

поема

 

 

077

 

 

 

Друкований текст для вичитування взято з:

Іван Франко. Зібрання творів у п’ятидесяти томах.

т. 2. Поезія. Київ, «Наукова думка», 1976.

 

 

 

 

Відмінна якість:

електронний текст книги повністю відповідає друкованому оригіналу!

 

Більшість електронних текстів взято з сайту https://www.i-franko.name/

© Остаточне вичитування, форматування і оформлення тексту: OpenBook, 2020

 

© Електронна бібліотека

класики української та світової літератури «Відкрита книга»

 

2020

1 - Другий том 50-ти томного видання творів Івана Франка ми розбили на чотири частини. Це зроблено для зручності завантаження книги. Прим. «Відкрита книга».


2 - Рецензент Г. Ц. (Григорій Цеглинський), ставлячися взагалі дуже негативно до збірки ліричних поезій, що входили в склад книжечки «З вершин і низин», вбачаючи в них лише «римовану прозу і революційну тенденцію», в «Панських жартах» добачив monumentum aere perennius [пам’ятник міцніше міді (лат.).- Ред.]. «Вони,- писав д. Г. Ц.,- суть окрасою не тільки поезій Івана Франка, але руської поезії взагалі. Ми не вагаємся сказати, що від Шевченка немає кращої поезії в літературі руській. Під смирним написом «Оповідання» криється тут епічна поема першорядної краси і першорядної ціни. Поет ніби оповідає подію одного села, але се подія з життя цілого народу; його село - се лиш специфікований тип цілого народу малоруського; його терпіння й гуманність - се риси не одного села, а цілого народу».


3 - І. Франко пронумерував рядки поеми і подав перед текстом поеми зміст складений із заголовків окремих епізодів. В нашому виданні нумерація рядків не наводиться, натомість заголовки розставлені у відповідних місцях тексту.


4 - О, до біса! Чому ж би й ні! (нім.).- Ред.


5 - Поговоріть з матусею (польськ.).- Ред.


6 - Знаю, тож вам подобається Манюся. Це дуже жобре, але ви повинні говорити з батьком, бо без нього я сама цього не вирішую (польськ.).- Ред.


7 - Ну, пийте ще до половини! (польськ.).- Ред.


8 - Ну, яка ж, пане добродію, ваша думка в справі, про яку пані казала (польськ.).- Ред.


9 - О, прошу, прошу, крам дешевий! Ще сьогодні, зараз-таки вночі, я зроблю все, що в моїй силі, щоб нам обом не було кривди (польськ.).- Ред.


10 - Еге, так (нім.).- Ред.


11 - Даремний (нім.).- Ред.


12 - Дуже гарно (з польської мови).- Ред.


13 - Нічого з того не буде (нім.).- Ред.


14 - Бувайте здорові (нім.).- Ред.


15 - Натяк на пам’ятні події в великопісне пущання 1846 р. в Мазурщині.


16 - Горе мені (з єврейської мови).- Ред.


17 - Чорт забери! (нім.).- Ред.


18 - Ну, що чувати? (нім.).- Ред.


19 - Пане

1 ... 29 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Панські жарти, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Панські жарти, Франко І. Я."