Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

250
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 173
Перейти на сторінку:
саквах, услід їм повели полонених, а в хвості пішли й загони. Сірко планував у Січі звести Іванця Брюха і Бекташ-мурзу, але Іванець навмисне відстав, і Сірко зрозумів, що той взяв із Бекташ-мурзи викуп і боїться, що мурза в тому зізнається.

Козаки говорили в путі про оконення сіром, про сагайдаки, стріли та інші обладунки. Хтось запевняв, що за викуплених ординців можна буде придбати одяг і для походів, і для сіром-безкомонців, а Сірко подумки розривався між хворим батьком і пораненими синами, між похороном побратима Артема і чутками, що гетьман Юрій лишився в Брацлаві, бо у Ведмедівці об'явив себе гетьманом Чигиринщини Степан Опара, а від Юрія відколовся шуряк — обозний Павло Тетеря і грозиться з допомогою круля перебрати собі булаву і клейноди.

Про Опару, ніби нацькованого ханом Мухаммед-Гіреєм, роздумував Сірко, плетуть нісенітницю, а ось чутка про Тетерю-Моржковського, мабуть, достовірна, бо ж при Юрії він та оті схимники-порадці фактично управляли реґіментом. Чи Тетері за цих умов, що склалися, важко і зовсім заволодіти клейнодами, коли все більше люду кляне Юрієвого батька за злуку з царем, а Польща посіла постоями усю Гетьманщину? Опара — абищиця, але затія царя призначити наказним Сомка, як і круля — Тетерю, а хана — Опару, говорить про старання поділити Гетьманщину, і бахвальства мордирці-воєводи Шереметєва, виходить, не просто хизування.

Єдиною розрадою і полегшею йому були розмови із Васюрою Вареницею в замешкливій путі до Січі.

— Я, ватаже, не бачу іншого шляху для нашого спасіння від розколу, як лиш повний розрив із ляхами, заміну гетьмана на когось іншого, більш вартого, і підтримку твоєї затії про виділення окремішньої Запорозької держави на чолі із Січчю як святої недоторканності,— обрадував він Сірка схожедумством.

Повторив те Сіркові, хоч і в іншому ключі, уже в Коші, врятований його загонами ясирник, а дотепер зіньківський сотник Петро Суховій, що не побажав лишатися на спалених ордою печищах Зінькова і попросився в Запороги.

— Я гадаю, ватаже, так,— розмірковував він.— Хто для нашого сполеченства найменш небезпечний тепер? Звісно, Орда! Отож Богдан-покійник мав рехт, і ми його мусили б наслідувати, спаявшись із ханом і на ляхів, і на московитів за єдність всієї русинської землі, а твою Запорозьку державу хто ж осудить при лихові, що може статися?..

В Коші Сірка і його загони зустрів не кошовий, а наказний, бо Іван Іваненко-Beличко перебрався на зиму для спочину у свою паланку. Тим наказним був Сацько Туровець, чоловік літній, калікуватий на ногу, але «вельми іскусний в науце», бо в Турово-Піншині та Берестейщині був екзархом і настоятелем після Острозького колегіуму, а потім святим отцем, спершу у війську Кричевського і Небаби, а пізніше — у Гаркуші.

Оскільки писар Гнат Стасик напередодні прибуття Сіркових загонів після чималої болісті попрощався зі світом, то на прохання Сірка Туровець згодився призначити зіньківського сотника Петра Суховія наказним скрибом-писарем Коша.

Нічого сказати, відвів Сірко душу в розмовах із Суховієм, згадавши і Київ, і подорожування до Чигирина, і трапунки в путі, і Павлюка, Скидана та всіх тодішніх чільців, тепер давно покійників-небіжчиків. Кілька днів на прохання наказного Туровця Сірко із ним та Суховієм складали люстрації на полонених ординців, проказували листи в Ханщину про викупи та розміщували по сотнях приведених ясирників, що не побажали лишатися на своїх, спалених ордою обійстях і осілках.

Перед самим Водохрещем у канцелярію Коша вступили два недавні стрільці Шереметєва, які попросилися ще в засідці на Січ, і, підштовхуючи один другого, стали в порозі кланятись старшинам та просити дозволу на розмову.

— Ми, того... дізналися, що ти, головний отамане, тут і що наш отаман, ось цей Сірко, теж тут, у Приказі, то... кажуть козаки, що у вас все можна говорити і оскаржувати, ось ми й вирішили...— розвів він руками.

— Ось ми й вирішили,— виручив перший другого,— оскаржити тобі, головний отамане, що отаман Сірко...— вклонився він ще раз і потяг замешкливо шапку з голови,— відпустив без викупу царського кнура Шереметька, а це неподобство! — не знав, що говорити далі.

Туровець якийсь час дивився на прийшлих мовчки, потім перевів погляд на Сірка і врешті порадив йому об'яснитися із скаржниками.

— Я дійсно, козаки, відпустив отого, як кажете, кнура, та ще й із рундою-охороною і без викупу, але ж покій у нас такий козацький із прадідів — відпускати будь-кого з ясирників, коли звільняємо його. Ми, козаки, аманатів не затримуємо, як і втікачів не віддаємо їхнім здирцям, хто б вони не були,— усміхнувся про себе Сірко.

— Ви, може, не відаєте,— зглянувся здивованим поглядом перший стрілець із другим,— не відаєте, кажу, що і Шереметько, і батько його, як і покійний дядько,— хижі звірі, палочники і лупіжці, здирці й обирані, прохири і антихристи. Вони — томителі й отравці, а Шереметько ще й зглядця царя у Києві. Ми це достеменно знаємо, як і те, що він змусив своїх слуг викрасти екзарха Родіона і попровадити його в Москву. Він за копу мідниць чи злотицю у церкві п.....! Він роз'ївся, яко блошиця, на хлопських харчах та удовиних сльозах!..

— А так, як ота делба-кадь жлуктова, як квакша, а ти його без викупу, отамане! А ти його ще й з рундою попровадив обдирати смердний люд! — докинув другий злобиво.

— Не вільно, козаки, за нашими звичаями ясирника не відпустити, як отаманові Сіркові було не вільно вас на вимогу отого кнура віддавати йому на кару, бо ж не свавільці ми, не самочинці! — заступився за Сірка наказний.

— До нього ті звичаї, воєводо,— зовсім осмілився перший стрілець,— не мають касання!

— А так, Шереметько — одна шкода для сіромного люду, одна злочинність,— поміг першому другий, тупцюючи в личаках.— Адже тепер

1 ... 29 30 31 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"