Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 58
Перейти на сторінку:
цих сло­вах на мо­ло­до­го хлоп­ця. А йо­го лиш та од­на дум­ка при жит­тi дер­жить, що вiн ко­лись ко­ло тої ди­ти­ни за­ту­лить очi. Але по­ки те бу­де, вiн му­сить во­ло­чи­ти­ся по свi­тi, а як нас­та­не час, що йо­го внук од­ру­житься, то­дi вiн прий­де до нього й ос­та­не.

Зимою пе­ред ро­ком, - роз­ка­зу­вав, - пе­ре­хо­див вiн ту­тей­шi се­ла, зби­ра­ючи ми­лос­ти­ню, бо ци­га­ни, ко­ло кот­рих ту­лив­ся зви­чай­но, пос­ва­ри­ли­ся мiж со­бою i пог­на­ли йо­го шу­ка­ти хлi­ба в свi­тi. Але який вже в нього за­ро­бi­ток, вiд­ко­ли не го­ден сми­ком по стру­нi во­ди­ти, но­ча­ми пе­ре­сид­жу­ва­ти, по ве­сiл­лях гра­ти? I за­ма­ни­ло йо­го й оцим се­лом пi­ти, де ба­чив ос­тан­нiй раз свою доньку: але жа­лу­вав. Зай­шов­ши в лiс яко­юсь стеж­кою, ку­ди, зда­ва­ло­ся йо­му, до­ро­га ближ­че, - вiн заб­лу­див. I хо­ча впро­шу­вав­ся до якоїсь там ха­ти­ни в лi­сi, все-та­ки не дiс­тав­ся до теп­ла i ма­ло що не за­ги­нув в снi­гу з го­ло­ду та хо­ло­ду. I вже вiд­то­дi жи­ве зи­мою в до­лах. Але вiн вже ос­лаб цiл­ком; чує смерть за со­бою. I здається йо­му iно­дi, що гос­подь дер­жить йо­го лиш то­му на но­гах, щоб вiн iще прис­лу­жив­ся в де­чiм свой­ому вну­ко­вi.


- В чiм? - спи­тав Гриць.


А от се труд­но оз­на­чи­ти ста­ро­му дi­до­вi… Але так йо­му вви­жається. Ок­рiм то­го, хо­че йо­му на ве­сiл­лi заг­ра­ти на скрип­цi, хоч і ста­ре­чи­ми пальця­ми. Слав­ний му­зи­ка Анд­ро­на­тi заг­рає йо­му ще на ве­сiл­лi… по­тiм… не­хай би й за­раз по­мер. От що!


Розказуючи ота­ке, ста­рий ди­вив­ся з-пiд брiв виг­ре­бу­щим оком на мо­ло­до­го хлоп­ця, як той здо­ро­во, мов олень, гнав вго­ру i, щоб не ос­тав­ля­ти ста­ро­го по­за со­бою, вiд ча­су до ча­су при­сi­дав на зем­лю та, жду­чи, при­див­ляв­ся бай­ду­же на тяж­кий крок стар­ця i на йо­го са­мо­го.


- Тебе, син­ку, я оце тре­тiй раз ба­чу, - об'яснив да­лi ста­рець мо­ло­до­му. - Ти, ма­буть, не маєш ро­ди­чiв?


- Кажуть, "нi", - вiд­по­вiв ко­рот­ко Гриць, що не лю­бив, як йо­му зга­ду­ва­ли, що вiн го­до­ва­нець.


- Але то­бi доб­ре? - до­пи­ту­вав­ся цi­ка­во ста­рець; i не­мов лиш ждав, щоб сло­во "доб­ре" пе­рей­шло ус­та мо­ло­до­го.


- Та доб­ре, - чує знов ко­рот­ку вiд­по­вiдь.


- В ба­га­чiв жи­веш?


- Та нi­би в ба­га­чiв, їсти, пи­ти маю, оде­жi гар­ної та­кож ста­­ра­ють, ко­ня най­кра­що­го з ста­да та­кож да­ру­ва­ли… - i, не до­кiн­чив­ши дум­ку, вмовк.


- А чо­го не­дос­тає то­бi ще? - пи­тається ста­рець i ус­мi­ха­є­ть­ся. - Люб­ки?


Гриць мах­нув ру­кою.


- Є, - ка­же, - їх дос­та, де б не за­хо­тiв. А з-по­ме­жи тих є ви­б­ра­нi двi.


- А ба­гач­ки? - роз­вi­дується знов ста­рець, i йо­го очi за­го­рi­­ли зах­лан­нiс­тю.


- Та - нi­би ба­гач­ки. Чор­ня­ва, ка­жуть, ба­гач­ка, то, мо­же, й не схо­че її ма­ти да­ти за ме­не; але синьооку, бi­ля­ву, мої ро­ди­чi хо­чуть, а ме­не її ро­ди­чi. I доб­ра во­на i не­по­га­на; як­раз, ка­жуть, ме­нi пiд па­ру. Зреш­тою, бог знає, кот­ра ме­нi суд­же­­на. I кот­ра бу­де, то бу­де. От… - i мах­нув при тiм сло­вi зне­­важ­ли­во ру­кою, - всi во­ни од­на­ко­вi.


- Що? - пи­тає ста­рець i роз­ту­ляє ус­та, бо ча­сом не до­чу­ває доб­ре.


- З то­го всього я пi­шов би в свiт! - ка­же.


- Куди? - аж крик­нув ста­рець.


- У свiт.


- У свiт? Як той ци­ган? От-то, i на­го­во­рив. Бi­ду­ва­ти, як я?


- Е, нi, - як ви по ми­лос­ти­ню; а так со­бi, щоб ба­чи­ти свiт. Нав­ку­чи­ло­ся ме­жи гор­ба­ми. Так, дi­ду, iно­дi ме­не тяг­не де­iн­де в свiт, - го­во­рить май­же з ту­гою Гриць, - що гос­по­ди бо­же! От­же, нi.


- Дiвчат шко­да? Що? - спи­тав ста­рий i розс­мi­яв­ся.


- Може, i шко­да тої, з чор­ни­ми бро­ва­ми, - вiд­ка­зав Гриць прос­то. - Во­на нi­ко­ли не нав­ку­чується. Все те­бе нi­би чи­мось но­вим го­дує. Щоп­рав­да, дi­ду - гар­на дiв­чи­на.


- А я то­бi ка­жу, си­ну, все пус­те. Гар­на чи не­гар­на, бi­ла чи чор­ня­ва - як ба­гач­ка, то бе­ри! Ду­же гар­ної на­вiть сте­ре­жи­ся. Бу­де за дру­ги­ми спо­зи­ра­ти, - при­учує ста­рий.


Гриць розс­мi­яв­ся.


- А я вiд чо­го бу­ду? - спи­тав. - Але во­на гар­на, мов бо­я­р­сь­ка доч­ка. А бi­ля­ва за­те лю­ба i до­год­жує. Що б не за­хо­тiв я, во­на вже зро­би­ла. За ти­ми дво­ма хлоп­цi го­ло­ви да­ють. А я ще не знаю, кот­ру пос­ва­таю. Жаль од­ну по­ки­да­ти, а шко­да i дру­гу ли­ша­ти. Гей, Тур­ки­не, Тур­ки­не! - клик­нув на­раз ту­ж­­но. - Ти в ду­шу за­па­ла, а са­ма, мов ча­рiв­ни­ця… доб­ре за­хо­­ва­ла­ся! Гей, дiв­ча­та, злий­те­ся в од­ну, i я вас пос­ва­таю!


При тих туж­ли­вих, а за­ра­зом i га­ря­чих сло­вах розс­мi­яв­ся ста­рець прик­ро. Йо­му при­га­да­ла­ся нi­би дав­ня якась каз­ка, не­щас­на лю­бов­на при­го­да йо­го доньки Мав­ри. I Ра­ду сво­го лю­то­го лю­би­ла, i ма­дярсько­го бо­яри­на лю­би­ла, а са­ма од­на ос­та­ла­ся… в свi­тi десь про­па­ла…


- Одну лю­би, син­ку… - пе­рес­те­рi­гає по­важ­но. - Од­ну лю­би, та щи­ро.


А да­лi i сам умовк. Нi­би боїться свої сло­ва по­яс­ни­ти, удо­вiд­ни­ти [23], щось роз­ка­за­ти, що на ус­та рветься. Мов­чить, щоб не вi­дiпх­ну­ти вiд се­бе до­ро­го­го хлоп­ця, не вiдст­ра­ши­ти чим на­вi­ки…


- Мабуть, бi­лу пос­ва­таю, - обiз­вав­ся на­раз сам Гриць. - Дар­ма, що чор­ноб­ри­ву, мо­же, й бiльш люб­лю. I де во­на? Хто її вдер­жить? Во­на… тут i там, тут i там, а хо­чеш її об­ня­ти, до се­бе при­гор­ну­ти, во­на "не для те­бе". Бог знає, як то ще бу­де. За бi­ля­вою ста­ри­ня по­тя­гає, а чор­ня­ву я один лиш знаю. Ми лю­би­ли­ся по­тай, схо­ди­мо­ся в лi­сi… Тур­ки­не, вий-ди! - гук­нув туж­ли­во, нез­ва­жа­ючи на при­сут­нiсть ста­ро­го, мов був сам-один на го­рi. - Вий­де, як за­зе­ле­нiє!.. А от вже i зе­ле­нiє, - до­дав, звер­та­ючись до дi­да, яко­го нi­би ли­ше ще в ос­тан­нiй хви­лi спос­те­рiг. - А ти!.. У-х! - клик­нув уд­ру­ге туж­ли­во з усiєї гру­дi, а вiд­так, трiп­нув­ши ка­пе­лю­хом до зем­лi, ки­нув­ся i сам на тра­ву.


Старець до­лiз до нього i ста­нув, вiд­по­чи­ва­ючи.


- Любитеся по­тай з чор­ноб­ри­вою? - спи­тав.


- Сходимося все в лi­сi. До ха­ти ста­ра ще не прий­має, чи­гає над нею, як вов­чи­ця, на­вiть го­во­ри­ти не хо­че! Тож ми лi­сом криємо­ся.


- Зле, хлоп­че, - пе­рес­те­рi­гає знов ста­рець i то­не в яки­хось дум­ках. - Зле. Сте­ре­жись. Свi­том iдуть прокльони, мо­же й те­бе хтось з жа­лю за нею прок­ляс­ти.


- Але-бо i крас­на! - по­яс­нює Гриць, не зва­жа­ючи на сло­ва ста­ро­го, i, ста­нув­ши блис­кав­кою на но­ги, су­не з чо­ла сва­вiльно ка­пе­люх на­бiк. - За нею всi хлоп­цi го­нять. Але я, та­т­ку, - до­дає гор­до i щи­ро, не­на­че вдо­во­ляє щось у со­бi, пiд­да­ючись йо­го ба­жан­ню го­во­ри­ти, - я один бу­ду її ма­ти. Кра­с­на, - ка­жу, - i як ди­ка ко­за шми­гає по лi­сi;

1 ... 29 30 31 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"