Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29 30 ... 58
Перейти на сторінку:
су­сiдст­вi жи­ве Наст­ка i вiн не хо­че її сму­ти­ти. До то­го й батько йо­го не хо­че зем­лi вiд­дi­ли­ти - ка­же жда­ти… з же­няч­кою ще не ква­пи­ти­ся, i вiн му­сить батько­вiй во­лi пiд­да­ти­ся. Та жду­чи отак i пле­ка­ючи в сер­цi бог знає якi на­дiї про Тур­ки­ню, вiн все-та­ки не пе­рес­тає, роз­вi­ду­ючись тай­ком про Те­тя­ну, - за­хо­ди­ти дос­хо­чу до синьоокої Наст­ки, вiд­да­ва­ти­ся то­му по­чут­тю, що йо­го в'яза­ло з нею i дер­жа­ло при нiй. Вiн не­на­че мiц­нiє ду­шею, за­чув­ши тут i там мiж то­ва­ри­ша­ми, що во­на, крiм нього, - що гу­ляє, мов но­га­ми пи­ше, - не ба­чить iн­шо­го в се­лi, в'яне за ним сер­цем i до смут­ку лю­бить…

А Тур­ки­нi не вид­но.


Однак не та­ка вже кров у Гри­ця, щоб вiн дов­го з ту­гою в сер­цi во­зив­ся. Од­но­го по­ран­ку осiд­лав сво­го чор­ног­ри­во­го ко­ня i по­дав­ся в се­ло, де жи­ла Iва­ни­ха Ду­би­ха з своєю гар­ною донькою, їздить там по се­лу, вда­ючи, що за спра­вун­ка­ми, а за Iва­ни­ху Ду­би­ху все поп­ри те роз­пи­тує. Чи гор­да во­на ду­же i неп­рис­туп­на? Стро­га ду­же па­нi?


- Горда ду­же, - ка­жуть, - i стро­га, а для своєї доньки то, зда­ється, чи не са­мо­го бо­яри­на ви­жи­дає.


- А донька? - пи­тає.


- За жод­но­го не хо­че й чу­ти. До­сi вiд­мов­ляє всiм як од­но­му, - роз­ка­зу­ють. - Ка­же, що не "по ду­шi" i не хо­че.


- От жва­ва, що й бiд­них лю­бить, - ви­хо­пи­ло­ся якось Гри­це­вi з уст.


- Та яке там вже "лю­бить"! На жод­но­го, а на бiд­но­го вже й тiльки не ди­виться.


- А гар­на яка? - до­пи­тує да­лi Гриць, вда­ючи, що не знає дiв­чи­ни.


- Сам вже при­ди­ви­ся, - по­да­ють у вiд­по­вiдь. - Пок­ло­ни­ся їй низько, пог­лянь на бро­ви, то­дi осу­диш влас­ни­ми очи­ма, хто та­ка Ду­бiв­на, хто та­ка Тур­ки­ня.


В Гри­ця аж за­го­рi­ло в ду­шi. От йо­го Тур­ки­ня - спа­лах­ну­ло в дум­цi. Доб­ре ка­жуть: на жод­но­го не гля­не. На нього во­на ди­виться, ота Ду­бiв­на, до нього лас­ка­ва, прек­рас­на та Тур­ки­ня.


Дивиться? Гри­цю, Гри­цю… ува­жай, що дiєш! "Га­даєш, я за­раз для кож­до­го?" - при­га­ду­ються йо­му її сло­ва.


"Я не для кож­до­го…"


Та Гри­це­вi бай­ду­же про сло­ва дiв­чи­ни. Вiн її лю­бить. I щось здiй­має в мо­ло­до­му хлоп­це­вi гор­до го­ло­ву, не­на­че упо­ми­нається про своє пра­во… а все iн­ше йо­му бай­ду­же. "Для кож­до­го, не для кож­до­го, а йо­го во­на бу­де! Ще не бу­ло та­кої, що йо­му опер­ла­ся б". I їде Гриць впрост вiд­важ­но сам до Iва­ни­хи Ду­би­хи. Хоч по­ба­чить Те­тя­ну, сло­во-два спи­тає. Мо­же, вий­де з ха­ти…


Вийшла Тур­ки­ня, спа­ле­нi­ла i зчу­ду­ва­ла­ся бро­ва­ми. З ша­п­кою в ру­цi стоїть Гриць пе­ред нею.


- Я прий­шов, Тур­ки­не, - ка­же вiн по­кiр­но.


- Гаразд, - вiд­по­вi­ла во­на i всмiх­ну­ла­ся очи­ма. А за нею ма­ти - ви­со­ка, стро­га… в чор­но­му одi­та.


- В яких спра­вах, мо­ло­дий газ­до? - за­пи­та­ла су­хо i про­шиб­ла хо­лод­ним оком Гри­ця i доньку.


- Не пи­та­ли зран­ку лю­ди тут за ним?


- Не пи­та­ли, - ще зим­нi­ше вiд­ка­за­ла.


- Чоловiк та й жiн­ка…


- Не пи­та­ли, ка­жу! - З тим i обер­ну­ла­ся i ввiй­шла у ха­ту.


- I ти, донько, входь, над­во­рi не гай­ся! - так прий­ня­ла йо­го Iва­ни­ха Ду­би­ха - i бiльше її не ба­чив.


- Iду, мам­цю… - об­зи­вається слух­ня­но Те­тя­на, а са­ма з мi­с­ця не ру­шається.


- Вийди, де лиш за­хо­чеш, я усю­ди прий­ду, або хоч до це­р­к­ви, - про­сить Гриць, вкло­нив­шись знов по­кiр­но. - Ра­зом по­­су­муємо, ра­зом по­го­во­ри­мо.


- Не вий­ду. На­вiть i не жди, - вiд­по­вi­ла твер­до.


Вiн жде хви­ли­ну, мне шап­ку в ру­ках, по­тiм ози­вається:


- А в лiс вес­ною прий­деш? - пи­тає i з ти­ми сло­ва­ми схи­ля­ється пе­ред нею, до­ти­ка­ючи сим ра­зом шап­кою са­мої вже зем­лi.


- В лiс вес­ною прий­ду. А те­пер вер­тай.


- Як за­зе­ле­нiє, - прит­ри­мує Гриць, а сам аж гу­бить очi на її чор­них бро­вах, на ус­мiх­не­них ус­тах, на всiй її кра­сi.


- Як за­зе­ле­нiє, - пов­то­рює во­на i знов ус­мi­хається.


Гриць кла­няється.


- Спасибi, Тур­ки­не, що ти вий­шла з ха­ти, що ска­за­ла сло­во, спа­си­бi ще раз.


- Спасибi то­бi, що до­дер­жав ти сло­ва - та про­те вер­тай - ма­ти не жар­тує…


Вiдлетiв Гриць на чор­нiм ко­нi, i ти­хо ста­ло ко­ло ха­ти, лиш на ча­сок, нi­би десь на спо­гад там ко­мусь, ос­тав­ся ту­пiт кiнських ко­пит у воз­ду­сi.


"В лiс вес­ною прий­деш?" - пов­то­рює Гриць в се­бе вдо­ма заєдно своє пи­тан­ня, то­не в нiм, ку­ди б не хо­див, за що б не брав­ся.


"В лiс вес­ною прий­ду!"


"Як за­зе­ле­нiє…"


"Як за­зе­ле­нiє…" Гос­по­ди бо­же, от Тур­ки­ня i лю­бить!


"Весно, прий­ди! - ту­жить, мо­лить нi­мо йо­го мо­ло­да грудь, зiт­хає га­ря­че йо­го сер­це. - Вес­но, прий­ди!.."


Повеселiв Гриць. Обiй­має Наст­ку, ту­лить i го­лу­бить з по­тай­но­го щас­тя синьооку її. Вдо­во­ляє батька-ма­тiр, а сам до се­бе ус­мi­хається. В лiс вес­ною прий­деш?" - пи­тає йо­го сер­це.


"В лiс вес­ною прий­ду".


"Як за­зе­ле­нiє?.."


"Як за­зе­ле­нiє…"


Зеленiйте, сос­ни!..



***



Весна нас­та­ла.


Стоять сме­ре­ки рiв­ни­ми зе­ле­ни­ми хо­руг­ва­ми, вi­та­ються шу­мом, кло­няться ко­ро­на­ми од­на дру­гiй, а все то­му, що от вес­на прий­шла.


Цвiтуть вже i цвi­ти, ко­ли­шуться i дзвiн­ки ко­ло скал, ка­мi­н­ня, а все в честь вес­ни, все в честь її по­во­ро­ту.


Порозпукувалися вже й ма­ки мо­ло­дої Те­тя­ни, i от-от не­за­дов­го во­на їх зiр­ве вже, зак­вiт­чається ни­ми, пос­пi­шить зе­ле­ним лi­сом пруд­ки­ми но­га­ми до ста­рої Мав­ри або й дальше…



***



Одної та­кої чу­до­вої вес­ня­ної дни­ни пус­тив­ся Гриць в по­ло­ни­ни ог­ля­ну­ти ху­до­бу, де­якi ко­ли­би та на при­каз батька виб­ра­ти кiлька кра­щих штук ху­до­би на про­даж. Пе­ре­хо­дя­чи че­рез се­ло на про­тив­ну го­ру, де са­ме прос­тя­га­ли­ся по­ло­ни­ни йо­го батька, по­ди­бав по до­ро­зi ста­ро­го, з ди­тинст­ва вже йо­му зна­но­го дi­да Анд­ро­на­тi, що все раз на кiлька ро­кiв яв­ляв­ся в їх се­лi i пос­ту­пав до їх ха­ти!


Заходив - як по що. Ча­сом з лож­ка­ми на про­даж, iно­дi впрост по ми­лос­ти­ню, iно­дi впро­шу­вав­ся на сам вiд­по­чи­нок, а все пос­ту­пав. По­ба­чив­шись те­пер з ци­га­ном стар­цем на пус­тiй до­ро­зi, Гриць поз­до­ро­вав­ся з ним, за­дер­жав­ся.


Старець ци­ган при­лу­чив­ся до мо­ло­до­го хлоп­ця, i ма­ло-по­ма­лу опо­вi­ли со­бi обид­ва, як їм жи­веться, що пе­ре­бу­ли за час, не ба­чив­шись, i все та­ке iн­ше з жит­тя.


Старий ци­ган роз­ка­зав Гри­це­вi, що во­ло­читься вже до двад­ця­ти ро­кiв на свi­тi, ли­ше гли­бо­кою зи­мою опи­няється в Угор­щи­нi, не­да­ле­ко пус­ти, де ту­литься ко­ло iн­ших ци­га­нiв. Жiн­ка в нього по­мер­ла ще пе­ред двад­цятьма ро­ка­ми, не­дов­го по ут­ра­тi од­нi­сiнької доньки, яку пос­тиг­ло не­щас­тя, i во­на або вмер­ла, або, мо­же, ти­няється де по свi­тi. Ди­ти­нi тiєї доньки, щоп­рав­да, по­во­диться доб­ре, го­во­рив вiн, не див­ля­чись при

1 ... 28 29 30 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"