Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

297
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 58
Перейти на сторінку:
class="p">- Тодi не вiр!

- А як по­вi­рю?


- То вiд­так не жа­луй! - Ос­таннє сло­во ви­мов­ляє Мав­ра ма­й­же з пог­ро­зою.


- Я не по­жа­лую.


- Посилав уже ста­рос­тiв? - пи­тає Мав­ра за­мiсть всього i знов про­ни­зує дiв­чи­ну оком аж до гли­би­ни ду­шi.


- Ще вiн їх пiш­ле.


- З на­шо­го се­ла який?


- Нi.


- Здалека?


- Не знаю. Нi­чо­го не знаю.


- I ти йо­го лю­биш?


- I я йо­го люб­лю.


- Кажеш - вiн те­бе пос­ва­тає?


- Вiн ме­не пос­ва­тає.


- Коли?


- Не знаю.


- Сеї осе­нi?


- Не знаю.



- Тетяно! - ос­те­рi­гає Мав­ра з щи­рою стро­гiс­тю ї грiз­но ки­ває пальцем. - Те­тя­но!


- Що та­ке? - опи­рається про­ти чо­гось у го­ло­сi ста­рої Мав­ри мо­ло­да дiв­чи­на.


- Уважай, Те­тян­ко!


- Вiн же ме­не лю­бить!


- I ти йо­го лю­биш?


- I я йо­го люб­лю.


- I не з на­шо­го се­ла вiн?


- Не з на­шо­го.


- А ма­ма про те знає?


Тетяна зво­ро­хо­би­ла­ся. Са­ма дум­ка, що в її лю­бо­вi до Гри­ця хо­тiв би хто ста­ти на сто­ро­жi або пе­реш­ко­дi, зво­ру­шує її на­раз i наст­роює бун­тiв­ни­че. Во­на туп­ну­ла но­гою, як чи­ни­ла в ди­тинст­вi, ко­ли не спов­ня­ло­ся її ба­жан­ня, i вiд­вер­ну­ла­ся лю­та.


- Їй - ма­ма! - крик­ну­ла розд­раз­не­но, - на­що ще й ма­мi зна­ти. Вiн приш­ле вже в час ста­рос­тiв, то­дi й дiз­нається. А те­пер не тре­ба.


- А як те­бе хто iн­ший пос­ва­тає сеї осе­нi?


- То не пi­ду, - вiд­по­вi­дає рi­шу­че i гор­до.


- А як ма­ма ска­же?


- Мама не ска­же.


- А як при­си­лує?


- Мавро! - ки­ну­ла­ся до неї дiв­чи­на з не­опи­са­ним розд­раз­нен­ням, не­мов хо­тi­ла її вда­ри­ти, а очi в неї за­iск­ри­ли­ся лю­то. - Ма­ма не при­си­лує!


- Нi, нi, доньцю, - ути­хо­ми­рює зат­ри­во­же­на розд­раз­нен­ням дiв­чи­ни Мав­ра, як за ди­ти­ня­чих її лiт. - Ма­ма не при­си­лує.


- I ти до­по­мо­жеш, Мав­ро? - про­сить Те­тя­на, при­ка­зу­ючи.


- I я до­по­мо­жу, доньцю, вмов­лю ма­му.


- Доки вiн ста­рос­тiв не приш­ле, Мав­ро?


- Доки ста­рос­тiв не приш­ле.


- Хоч би i дру­гi прий­шли i ма­ма си­лу­ва­ла? - пи­тає Те­тя­на з при­тис­ком, нi­би за­без­пе­чу­ючись вiд­те­пер Мав­ри­ною по­мiч­чю.


- Хоч би i так, ди­ти­нонько. Але не жу­ри­ся. Не час тим жу­ри­ти­ся.


Тетяна сi­дає близько ко­ло пе­чi, де тлiє кiлька вуг­ли­кiв, i мов­чить.


- А хоч ба­га­тирський син вiн? - пи­тає по якiй­сь хви­ли­нi знов Мав­ра.


- Авжеж, - вiд­по­вi­дає Те­тя­на згор­да, i її го­лос зас­те­рi­гає со­бi заз­да­ле­гiдь iн­шу дум­ку в ста­рої при­ятельки, як ту, що вiн ба­га­тирський син.


- А крас­ний?


- …Ну-у-у! - вiд­по­вi­дає лиш мо­ло­да дiв­чи­на з при­тис­ком i пiд­су­ває бро­ви, вiд­так до­дає: - Та­кий, ма­буть, лиш твiй був, Мав­ро…


- Нехай бог бо­ро­нить, щоб та­кий вже вдав­ся.


- Красний - ка­жу, Мав­ро.


- Я чую, доньцю, - вiд­по­вi­дає Мав­ра i хи­тає жа­лiс­ли­во го­ло­вою. - То­му я про­па­ла, - до­дає, май­же спi­ва­ючи, пiв­го­ло­сом. - Ду­шу за ним да­ла - за йо­го очи­ма.


- За йо­го очи­ма… - пов­то­рює розм­рi­яно, за­ду­ма­но Те­тя­на.


- А як йо­го звуть?


Тетяна ва­гається, вiд­так ма­хає ру­кою зне­важ­ли­во i бай­ду­же до­дає:


- Подибала раз…


- Раз? I вже по­лю­би­ла?


- Раз, i дру­гий, i тре­тiй, а чет­вер­тий по­лю­би­ла.


- Тайком?


Тетяна мов­чить, спус­тив­ши го­ло­ву.


- В мли­нi? - роз­пи­тує, розг­ре­бує дi­во­чу тай­ну Мав­ра.


Тетяна зно­ву по­та­кує мовч­ки го­ло­вою, а вiд­так за­пе­ре­чує.


- Не хо­чу прав­ди ска­за­ти.


- Тетяно! - ос­те­рi­гає Мав­ра, май­же мо­лить. - Ка­жи, най при­си­лає ста­рос­тiв. Са­ма не ви­ходь до нього!


- Сам приш­ле вiн сва­тiв, - об­зи­вається твер­до дiв­чи­на.


- Най бог по­ма­гає. I да­лi сте­ре­жи­ся, Те­тя­но! Бо хто, до­нько, лю­бить, той не раз i гу­бить, - до­да­ла про­ро­че.


- Губить, - пов­то­рює ледь чут­но ше­по­том Те­тя­на, а вiд­так вмов­кає…


Тишина… Мов­чан­ка.


Мавра, за­ду­мав­шись, па­кає люльку, а Те­тя­на знов бо­ре­ть­ся з чи­мось, мов­чить який­сь час; вiд­так ки­дається до Ма­в­ри, ту­литься до неї i бла­га­ючим го­ло­сом до­пи­тується:


- Мавро, чи вже справ­дi всi та­кi, як ти пе­ред­ше ка­за­ла?..


Мавра вiд­зи­вається твер­до, мов ка­мiнь, що, впав­ши в во­ду, по­во­ро­ту не знає:


- Хiба вiд­те­пер вро­диться - що та­кий не бу­де.


- Мавро!!


- Доньцю моя до­ро­га, як ти нi­ко­ли не вi­ри­ла Мав­рi, то сим ра­зом по­вiр! Ти в ме­не од­на на свi­тi…


- В нього щи­рi очi… я йо­го люб­лю, - вiд­по­вi­дає i нi­би бо­реться мо­ло­да дiв­чи­на з не­до­вiр­ли­вiс­тю ста­рої ня­нi.


- Любиш, доньцю? Лю­биш? - вiд­ка­зує сум­но Мав­ра, - Тож лю­би щас­ли­во, бо я - од­на на всю го­ру, на весь лiс, на всю са­мо­ту, да­ле­ко-ши­ро­ко од­на та й од­на.


Зворушена вер­тає осiн­нiм ти­хим лi­сом Те­тя­на, i вже не йде до Мав­ри, її бо­лить, як Мав­ра за­го­во­рить про них а з тим i про то­го, яко­го й не знає.


Не пi­де. Не доб­ре їй з Мав­рою. Що б i не по­ру­шив, во­на на все ки­дає тiнь. А Те­тя­на лю­бить. Во­на знає Гри­ця. I вiн її та­кож лю­бить. Своє доб­ро во­ни зна­ють.


Вона ви­жи­дає до­ма ста­рос­тiв вiд нього. Iно­дi i мо­литься. Ко­лись вiн лиш над'їде - го­во­рить її сер­це - чор­ний кiнь за­р­же, i вiн увiй­де в ха­ту. Здiй­ме ка­пе­люх, як не раз вже в лi­сi, i, вкло­нив­шись по­кiр­но, ска­же: "Я прий­шов, Тур­ки­не! Те­­бе од­ну я люб­лю, од­ну на всiм свi­тi".


Куди б не хо­ди­ла, за що б не бра­ла­ся, а в її ду­шi грає од­на i та са­ма пiс­ня: "Гриць її по­лю­бив, а во­на Гри­ця…"


Звiльна ми­нає день за днем осiнь, наб­ли­жається зи­ма - аж i нас­та­ла вреш­тi. Бi­ла, чис­та i мо­ро­зис­та. Пу­шис­тий iнiй уги­нає сос­ни, а гру­ба верст­ва снi­гу зас­те­ли­ла бi­лу стеж­ку. Весь лiс, ку­ди не гля­ну­ти, при­ки­нув­ся на час в якусь бi­лу мрiю…


З-пiд гус­тих сме­рек, об­тя­же­них бi­лим снi­гом, са­ме над яром в'ється про­зо­ро-си­ня­вою га­дюч­кою дим iз Мав­ри­но­го ко­мин­ка. Во­на зи­мує…



***



Поволi про­хо­дить мо­ло­до­му Гри­це­вi осiнь i зи­ма. Зра­зу виїжджав iще за крас­ною Тур­ки­нею, та пе­рес­вiд­чив­шись хут­ко, що во­на дер­жить сло­во, не яв­ляється, як при­обi­ця­ла, що "не прий­де", вiн аж по­сум­нiв. "Якби лю­би­ла, то ви­хо­ди­ла б, - го­во­рив заєдно, - хоч раз один, а все-та­ки вий­шла б, по­ка­за­лась би - щоб бо­дай по­ба­чив, пог­ля­нув на неї. А то за­тя­ла­ся i анi раз". Хо­лод, мо­роз ви­та­ють по го­рах, а Гри­ця все ще вид­но вiд ча­су до ча­су на чор­нiм ко­нi, як ку­дись же­не i вер­тає по­вiльним кро­ком сум­но. Лиш як мо­ро­зи по­ча­ли на доб­ре при­тис­ка­ти, а да­лi i снiг на­ля­га­ти на ши­ро­ких вi­тах сме­рек бi­лою ва­гою, пе­рес­тав вiн ви­жи­да­ти дiв­чи­ну в лi­сi. Тим ча­сом ту­га заг­нiз­ди­ла­ся в йо­го ду­шi, скiльки не роз­ва­жу­ва­ла її нес­вi­до­мо своїми пес­то­ща­ми, ще­бе­тан­ням та слух­ня­нiс­тю бi­ло­ли­ця Наст­ка. Гриць мов не той вже, що був. Пос­мут­нiв. Ста­рос­тiв до Те­тя­ни вiн та­кож не мо­же сла­ти, бо в йо­го

1 ... 27 28 29 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"