Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 58
Перейти на сторінку:
лю­бов, то Мав­ра знає рiз­не, ро­зу­мiється на всiм, бу­ва­ла в свi­тi, знає во­ро­жи­ти, спо­ми­нає iно­дi i про лю­бов… лег­ше якось бу­де.

Iдучи од­но­го ра­зу лi­сом з та­ки­ми ось дум­ка­ми, за­вер­тає Те­тя­на в сто­ро­ну, де вид­нiє Мав­ри­на осе­ля, i… вреш­тi вхо­дить до неї.


- Мавро! - кли­че жи­во. - А он я до те­бе в гос­тi, хоч i не не­дi­ля, та в нас в ха­тi туж­но якось ча­са­ми i сум­но, а iно­дi аж… си­лує вий­ти… хоч би й до те­бе! - Iз ти­ми сло­ва­ми ту­литься дiв­чи­на до ста­рої при­ятельки, не­на­че ба­жає, хоч i нес­вi­до­мо, пес­то­щiв i лю­бо­вi.


- Мавро, ба­чиш, я тут… тож за те обiй­ми, по­пес­ти…


- От i при­га­да­ла! - вiд­по­вi­дає Мав­ра, та про­те пес­тить i го­лу­бить свою до­ню.


- Чому не при­хо­ди­ла? - ста­вить пи­тан­ня. - За­бу­ла вже Ма­в­ру? По­лю­би­ла яко­го хлоп­ця? Не­хай їй усе роз­ка­же, все, що б лиш не зна­ла. Во­на ж лиш її має. її од­ну на свi­тi, її од­ну над усе. Бiльше… ко­го їй лю­би­ти? Хто бiд­ною жiн­кою жу­риться? Довк­ру­ги неї лиш лiс, лiс та го­ри. А он ни­нi зра­н­ку хлоп­цi знов зве­ре­ща­ли. При­ле­тi­ли злоб­нi, на ха­ту знов спа­ли: "Та­та­ри iдуть!" - зве­ре­ща­ли. В две­рi наг­ри­ма­ли i, за­ки во­на з пе­чi злiз­ла, й по­ще­за­ли. Ко­го їй лю­би­ти? Ко­го там пес­ти­ти, як не її, зо­зу­лю, зо­зу­лю бi­леньку!


…Тетяна смi­яла­ся.


- Страхали знов та­та­ра­ми?


- Так, зле­тi­ли звiд­кись i ну ж би­ти в две­рi. "Вiд­чи­ни, Мав­ро, бо та­та­ри йдуть". Стiльки ча­су ос­та­ви­ли, що хi­ба зак­ля­с­ти, по­хо­ва­ти зiл­ля, щоб не розт­ру­си­ли.


- Багато сього лi­та зiл­ля наз­би­ра­ла? - пи­тає Те­тя­на i об­зи­­рається по за­кут­ках, де ста­ра при­ятелька дер­жа­ла на­су­ше­не ча­ро­дiй­не зiл­ля.


- Та дос­та.


- А он там на пе­чi, що се за зiл­ля? - спи­та­ла цi­ка­во


Тетяна. - Я ще не ба­чи­ла йо­го в те­бе, ще на сiм не зна­юся.


- Тото зiлля? - пи­тає ста­ра су­хо.


- Тото. Вiд чо­го во­но, Мав­ро?


- Вiд уся­ко­го ли­ха, - вiд­ка­зує знов су­хо ста­ра, - во­но з-пiд "Бi­ло­го ка­ме­ня".


- Та вiд яко­го ж ли­ха, Мав­ро? - до­пи­тується дiв­чи­на, при­див­ля­ючись уваж­но лис­тю зiл­ля…


- От, вiд ли­ха,.. - чує знов те са­ме. - Да­си на­пи­ти­ся, то й пе­­ре­мо­жеш йо­го. Пе­ре­мо­жеш сном, i вже йо­го не бу­де. Во­но дає сон… - до­да­ла вiд­так вже при­яз­нi­ше. - Не мо­жеш но­ча­ми спа­ти, зва­риш, да­си на­пи­ти­ся, i хоч би як, а му­сиш ус­ну­ти. Ма­буть, i ме­не тим зiл­лям на­поїли во­ро­ги то­дi, ко­ли мою до­лю по­рi­ши­ли i з-по­мiж се­бе ви­ки­ну­ли. Ви­нес­ли в снi з шат­ра, i я нi­чо­го не чу­ла. Де­якi в нас ро­зу­мi­ються доб­ре на зiл­лi. Ще й до них, як тре­ба, при­мов­ля­ють. Гей, гей, зiл­ляч­ко! - до­да­ла i ус­мiх­ну­ла­ся чуд­но. - Мав­ра та­кож зна­є­ть­ся на нiм. Лиш со­бi не ва­ри, доньцю, - ос­те­рi­га­ла, - хi­ба тя­ж­ко­му во­ро­го­вi. Та ще й знай, ко­ли йо­го ко­па­ти.


Говорячи отак та по­яс­ню­ючи вплив си­ли зiл­ля, во­на не­на­че ще щось за­та­юва­ла, та Те­тя­на про те й не до­пи­ту­ва­ла да­лi.


- Коли йо­го ко­па­ти? - спи­та­ла ли­ше.


- Коли? - пов­то­ряє Мав­ра. - Ось пос­лу­хай, як i ко­ли, ли­ше не за­будь. Дру­гий раз не ска­жу. Для се­бе будь-ко­ли, оди­но­ко, з во­дою в ро­тi. До схiд сон­ця во­дою на­лий, са­ма без су­сi­дiв горш­кiв зва­ри, гле­чик не ки­вай, а все мовч­ки. Так для се­бе. А про­ти ли­ха - iнак­ше.


Тетяна ус­мiх­ну­ла­ся.


Мавра пог­ро­зи­ла.


- Не смiй­ся, дiв­че, - до­да­ла по­важ­но, - а кра­ще за­тям. Мо­же, я за­ги­ну, ти од­на за­пам'ятай! Чо­му то­бi не зна­ти? То­бi не­хай не при­дасться, а зна­ти все доб­ре. Ось i знай, про­ти ли­ха… в не­дi­лю ра­но уко­пай, в по­не­дi­лок по­ло­щи, у вiв­то­рок ва­ри, в се­ре­ду ра­но на­пiй, то i гей-гей який сон ли­хо за­хо­пить!.. - i аж зас­пi­ва­ла, трiп­нув­ши пальця­ми. - Гай, гай! - i роз­ре­го­та­ла­ся. - Ой! - клик­ну­ла вiд­так з жа­лем. - Ко­ли б я бу­ла те зiл­ля то­дi ма­ла при со­бi, як вiн ка­зав ме­нi, що я од­на всьому вин­на, та ще i свис­нув - не бу­ла б ни­нi Мав­ра са­ма по лi­сах, са­ма на всiм свi­тi, а бу­ла би мiж своїм лю­дом, з своєю ди­ти­ною… ет! - до­да­ла гiр­ко i ур­ва­ла.


- То й що, Мав­ро? - пи­тає Те­тя­на, i її очi ство­ри­ли­ся на­раз ши­ро­ко, три­вож­но.


- То не­хай був би хоч зо три днi пе­рес­лав­ся, як уже не що iн­ше…


- Мавро! - крик­ну­ла дiв­чи­на з вiд­ра­зою, змор­щив­ши лю­то чор­нi бро­ви. - Грiх, що ти го­во­риш!


- Може, i грiх… - при­та­кує Мав­ра твер­до. - Але i ме­не мо­ло­ду збав­ля­ти, по­рiз­ня­ти з чо­ло­вi­ком та­кож бу­ло грiх.


- Мавро… ти йо­го лю­би­ла? - об­зи­вається знов Те­тя­на з не­с­вi­до­мою обо­ро­ною в го­ло­сi, i са­ма не знає, чо­му їй вви­жається той, ко­го во­на лю­бить, Гриць.


- Любила на свою бi­ду та на своє го­ре. Прав­да, що лю­би­ла. Лiп­ший був, як Ра­ду. Та що ме­нi з то­го? Те­пер не­ма нi йо­го, нi ди­ти­ни, нi Ра­ду, нi ро­ди­чiв - нi­ко­го. Те­тя­но, Те­тя­но, - до­дає сум­но, - що ти, доньцю, знаєш, що зна­чить у гру­дях в жiн­ки жаль. Вiн ва­ги не знає… I най бог бо­ро­нить, щоб ти йо­го заз­на­ла хоч би i зда­ле­ка. Ти збо­же­во­лi­ла б, - ос­те­рi­гає Мав­ра i нак­ла­дає люльку.


- Я збо­же­во­лi­ла б, - пов­то­ри­ла Те­тя­на сти­ха i вже за­мовк­ла, змор­щив­ши, як пер­ше, бро­ви над чо­лом. На­раз - ста­нув­ши близько пе­ред ста­рою ци­ган­кою, ка­же:


- Мавро!


- Що, доньцю?


- Ти ба­га­то знаєш…


- Хоч не так ба­га­то, а що тре­ба - знаю.


- То ска­жи ж. Чи вже всi та­кi, як один той був?


- Котрий?


- Що ти йо­го лю­би­ла, а вiн те­бе… зра­див, свис­нув за то­бою?


Мавра ди­виться на дiв­чи­ну, мов на ма­лу ди­ти­ну, приж­му­рю­ючи очi, i вiд­по­вi­дає:


- Хiба вiд­те­пер вро­диться, що та­кий не бу­де.


Тетяна не­на­че ум­лi­ває на тi сло­ва. Сi­дає мовч­ки знов на ла­ву i бiльше не пи­тає. За­те Мав­ра не мов­чить.


- Доньцю! - ка­же на­раз i ди­виться пильно на дiв­чи­ну. - Чо­му ти вiд яко­гось ча­су за­бу­ваєш про ста­ру Мав­ру? Г-а?


Тетяна стис­кає зу­би.


- Не лю­биш її вже?


- …Люблю.


- А бiльше нi­ко­го не по­лю­би­ла? Г-а-а? - пи­тає i па­кає з люльки, а чор­ни­ми очи­ма про­ни­зує бi­ле ли­це тої, що "од­ну" її лю­бить.


В Те­тя­нi на той за­пит щось бу­риться, щось здiй­має гор­до го­ло­ву, що до­сi пе­ред ста­рою слух­ня­но хи­ли­ло­ся, ко­ри­ло­ся, мов пе­ред не­ви­ди­мою чор­ною си­лою, що на­ма­га­ло­ся взя­ти верх над нею.


- А хоч би й по­лю­би­ла? - пи­тає на­раз i ди­виться не­уст­раш­но прос­то ста­рiй во­рож­цi в очi.

1 ... 26 27 28 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"