Читати книгу - "Зовнішня історія. Penis. Керівництво з експлуатації"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Скидається на те, що й нирки були незначущими для єгиптян. Цю думку підтверджує той факт, що в численних медичних папірусах не було знайдено жодного слова на позначення нирок. Чимало єгиптологів, щоправда, вважають, що на нирки дивилися як на важливі спіритуальні органи і тому залишали в мертвих тілах. Однак ніщо не свідчить про те, що ниркам відводили особливо важливу роль у функціонуванні організму. Нині ж ми знаємо, що це абсолютно незамінні органи нашого тіла.
Вода, стоки й очищення
Щоразу, коли серце помпує кров, 20 % її напряму надходить до нирок. Упродовж п’яти хвилин крізь ці органи проходить уся кров в організмі. У жодні інші органи не постачається більше крові. Для порівняння скажемо, що, наприклад, головному мозку відводиться лише 12 % загального кровообігу. Саме цей величезний потік крові дає ниркам унікальну здатність виконувати свої головні завдання: регулювати рідинний баланс та очищувати кров від шлаків.
Якщо нирки раптом припинять працювати, це призведе до смерті впродовж двох-трьох тижнів, якщо не раніше. Спершу тіло роздується, ноги стануть як довбні, й дихання поступово утрудниться. Стане складніше концентруватися, людина швидше втомлюватиметься і матиме проблеми з перебуванням у стані бадьорості. Серцебиття буде нерівномірним і швидким. За короткий проміжок часу безниркове створіння спатиме більшість часу, і його щоразу важче буде розбудити, аж поки воно зрештою не засне назавжди.
Перелік осіб, смерть яких була безпосередньо або опосередковано пов’язана з відмовою нирок, включає Ґрету Ґарбо, Альфреда Гічкока, Марлен Дітріх та Боббі Фішера. У наші дні життєдіяльність організму можна підтримувати навіть за повної відмови нирок завдяки діалізу – терапії очищення крові, яка виконує роботу нирок для організму.
Рідинний баланс
Людський організм десь на 60 % складається з води. Ця частка дещо змінна і залежить від віку, статі та ваги, однак у тілі однаково багато води. Окремі органи містять іще більшу її кількість. Головний мозок складається з води на 70 %. Приблизно таку саму частку її знаходимо в серці, тоді як легені складаються з води на понад 80 %. Ми можемо кілька тижнів прожити без їжі, однак без води помремо впродовж кількох днів. Оскільки підтримання водного балансу є невід’ємною умовою нашого виживання, в організму мають бути точні механізми забезпечення цієї рівноваги. Про це і дбають нирки.
Сечовивідні шляхи чоловіка
Ті, хто займається спортом, знають, що людина втрачає багато рідини впродовж виснажливого тренування. Те саме стосується перебування в спекотних краях. Більшість рідини втрачається через потіння. У найгірших випадках людина втрачає понад десять літрів води впродовж одного дня. Рідина, що виходить із потом, забирає із собою також солі, вкрай необхідні організму. Саме через це піт солоний на смак. Якщо ми втрачаємо надто багато рідини й організм зневоднюється, він змушений вживати заходів, щоб компенсувати втрати.
Спершу мозок апелює до здорового глузду і закликає нас пити більше, активуючи відчуття спраги. Однак до здорового глузду ми не завжди дослухаємось, тож мозок одночасно звертається до нирок, які значно слухняніші. Нирки одразу ж починають заощаджувати воду.
Головний мозок комунікує з нирками з допомогою гормону АДГ (антидіуретичний гормон). Він виділяється гіпоталамусом – невеликою, проте вкрай важливою частиною головного мозку, що функціонує як зв’язкова ланка між нервовою і гормональною системами. АДГ швидко транспортується через кров до нирок, де дає команду заощаджувати воду. Нирки роблять це, концентруючи сечу. Вони обмежують кількість води, що випускається вниз, у міхур. Ви це помічаєте, коли сеча стає темно-жовтою і набуває сильного запаху, а в окремих випадках спричинює печіння в сечовипускному каналі.
Оскільки організм усе ще повинен позбуватися шлаків, нирки не можуть повністю перекрити продукування сечі. Це спричинило б накопичення шкідливих речовин у крові, що, в свою чергу, призвело б до того, що низка важливих органів припинила б як слід функціонувати.
У випадку накопичення надмірної кількості води в організмі, що трапляється, наприклад, за серцевої недостатності, спрацьовуватимуть протилежні механізми. Тоді гіпоталамус закручує АДГ-кран і в такий спосіб дає ниркам команду випускати рідину.
Обидва механізми діють за секунди, і якщо обидві нирки добре функціонують, організм швидко встановить якомога кращий рідинний баланс.
Узагалі-то буде помилкою сказати, що для цього потрібні дві нирки, бо ми здатні чудово обходитися й однією. Нирки мають велику резервну здатність, тож якщо ми втратимо одну, ефект іншої зросте, і вона підтримуватиме ниркову функцію практично без змін.
Обробка відходів
Наш організм не особливо чистоплотний. Він увесь час продукує шлаки у великих кількостях. Це відбувається через розщеплення їжі та напоїв, а також через постійне розкладання і відбудову тканин, таких як м’язи і кістки. Усе це потрапляє у кров у формі благословенної суміші речовин, яких ми потребуємо, і тих, яких нам слід позбутися. Роль нирок – відфільтрувати кров для того, щоб необхідні складові залишилися, а шлаки були виведені з сечею.
Щоб упоратися із цим завданням, нирки повинні повсякчас знати, яких речовин організм потребує, а яких він може і повинен позбутися. Тут знову надходить великий потік крові до нирок. Позаяк уся кров проходить крізь них упродовж п’яти хвилин, нирки можуть постійно зчитувати ситуацію про весь організм і одразу ж уживати заходів, якщо виявляють брак або надмір якоїсь речовини.
Коли кров припливає, більшість води відфільтровується і залишає по собі первинну сечу, яка тоді проходить крізь вигадливу трубчасту систему ниркової тканини. Ця система дуже ефективна – нирки продукують близько 180 літрів сечі протягом доби! Якби ми були змушені усе це випісювати, то в людей не залишалося б часу на багато інших занять. Та нирки знають, що й до чого. Коли первинна сеча звивається крізь ниркову тканину, більшість рідини всмоктується назад у кров, і зрештою ми продукуємо десь півтора літра сечі на добу.
Під час утворення первинної сечі з крові надходить не лише вода, а й більшість інших речовин окрім клітин крові. Тому ця первинна сеча складається з безлічі інгредієнтів, яких потребує організм, а ще більше з тих, яких він не хоче. За якийсь час, коли вода знову абсорбується в кровообіг, нирки подбають про те, щоб необхідні речовини повернулися назад, а шлаки залишилися в сечі.
Система регулювання нирками води і шлаків в організмі надскладна і вельми захоплива. Очевидно одне: більшість водоочисних та переробних споруд була б вельми задоволена, маючи хоча б половину ефективності, яку здатна продемонструвати людська нирка.
Болісні камінці
Чоловіків, які стверджують, що відчувають такі самі інтенсивні болі, як у жінок під час пологів, слухають зазвичай із поблажливим похитуванням голови. Однак трапляються випадки, коли це справді так. Напади через камені в нирках – один із таких прикладів.
Під час опитування 2017 року групу жінок, які народжували і в яких було виявлено камені в нирках у минулому, запитали, що болісніше. Більшість опитаних винесли камені в нирках на найвищий щабель шкали больових
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зовнішня історія. Penis. Керівництво з експлуатації», після закриття браузера.