Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Герострати, Емма Іванівна Андіївська 📚 - Українською

Читати книгу - "Герострати, Емма Іванівна Андіївська"

410
0
30.03.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Герострати" автора Емма Іванівна Андіївська. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 30 31 32 ... 159
Перейти на сторінку:
захищати, не кажучи вже про вихваляння, ні ганити, хоч і мені багато дечого в ньому не подобається. Однак я справедливий. Усі ми ходимо до Дома підживлятися, грітися, ночувати, позичати, ніколи не віддаючи, гроші й одяг, і треба бути вже найостаннішою худобиною, аби ганити його. Певно, я не заперечую, він мас свої вади, хоч із вас усіх Один я спроможний їх викрити, та я засадничо людина великого маштабу і через це звик бачити в людях лише шляхетне. Дрібноті, яка цього не здатна збагнути, я б радив.

– Браво, бравісимо! Хто насмілюється твердити, ніби Козютко-Млодютко – Левіятан серед верховодів! – вискочив Звідкілясь гімназист.

– Любий мій, ти вчинив смертельний гріх – ти перебив мені, і я ще обміркую, яку покласти за це на тебе кару. А Покищо зваж засадничу пораду: якщо в тебе надмір зайвої енергії, то, замість марнувати час на дурні зауваги, які тільки підкреслюють твою незрілість і неспроможність розуміти, щ0 говорять інші, а життя і так коротке, – скеровуй її ліпше на вивчення словників, на щось корисне, аби радувати нас не тільки геніяльністю, а й вченістю, як, наприклад, учора. Подумай лише, скільки на світі існує ще не вивчених тобою на пам’ять енциклопедій, довідників і яка це скарбниця для повчання других!

– Козютку-Млодютку, не вбивай нашого молодого генія, – з насолодою зареготав Ціма, притримуючи мене, щоб я не вислизнув. – Дай йому відклигати від учорашнього.

– Кретини! – зірвавшися з тону, майже зойкнув гімназист і чомусь замовк, хоч його постать, як гучномовець для глухомих, настільки очевидно без звуку передавала не вимовлені слова, що мене майже не вразило, коли Ціма, наслідуючи голос гімназиста, вигукнув:

– Смійтеся з мене, скільки хочете, кретини і неуки! Лускайтеся зо сміху. Проте і вашим сміхом ви нічого не вдісте проти факту: я справді геніяльиий! Так, на зло вам, геніяльний і найрозумніший від вас усіх разом. Взагалі я такий надзвичайний, якого досі земля не родила! Смійтеся, нікчемні бездари, яким не збагнути мене, та побачимо, хто сміятиметься останній!

– Цімо, ти знехтував професією вертепника!

– А ви що, досі не знали?

– Я, як людина великого маштабу, – повторив Ко- зютко-Млодютко, якому досить важко доводилося витягати свій голос з гурту, бо він замазувався іншими, – я наполягаю на справедливості.

Вусики Козютка-Млодютка аж розцвіли від слова «справедливість», і він, наче відчувши це, поторкав їх пучками і додав:

– Мені рішуче байдуже, хоче цього хто чи ні, проте силою фактів мушу ствердити: Дом велика людина. Справді велика людина. Говорити, що Дом герострат, здатний лише той, хто Дома ніколи в своєму житті не бачив. Який же з Дома герострат, коли він нехтує будь-якою славою? Адже він ніколи нічого про себе не говорить! Ану спробуйте виявити тепер людину не говорить про себе? Вам затягло язик. Так, ця унікальність вразила і мене в ньому ще з першої зустрічі. Бож додумайте, Дом живе стільки років у цьому будинку, скільки,01 до нього заходимо, і нікому не відоме навіть його прізвище. Хіба це не диво? Прозвали його Домом чи Рамзесом та й годі, а хто він, навіть чому ми звемо його так, а не інакше, ніхто не знає. Ба більше, я навіть пробував розпитувати, от просто з цікавости (а не щоб шантажувати, якби нагода трапилася), однак щось довідатися про нього неможливо. Незбагненне дроте, що всі, кого я питав, тільки стверджували мені, мовляв, Дом був перед ними і так його й тоді звали, ніби він від створення світу вже існував у цьому будинку.

– Увага, увага, на Козютка-Млодютка найшла красномовність!

– Козютку-Млодютку, дорогий, я аж розчулився, як Дом нехтує славою. Мій батько теж нехтував славою, бо йому так за все життя і не пощастило щось вигадати, аби прославитися.

– Що можна від Козютка-Млодютка вимагати? Та я не розумію, чи хтось свідомо, чи просто з дурної голови ширить міти про Домове нехтування славою, його доброту, чи навіть його прізвище, – об’явився знову студент медицини. – Адже кожному ясно: Дом своє прізвище приховує. З добра не приховують! Хто зна, що він робив раніше, і Дом напевно не зацікавлений розкривати це перед сторонніми.

– А я вам кажу, Дом не здібний робити щось таке, аби потім приховувати своє прізвище. Запевняю вас, я досить докладно про нього випитував. Я потрапив саме тоді у скруту ^ носився з думкою, ет, що там говорити! Збагніть раз назавжди: Дом настільки не цікавиться собою, що напевно просто забув, як він зветься. Вам це незбагненне, бо вам подібного не трапиться, а це зовсім у стилі Дома. Щождо того, як він справді нехтує славою, то я вам живий доказ, хоч мені з певних причин не хотілося б оповідати історії, свідком якої я став, не зрадивши приватної таємниці. Тільки ж вам, хоч кіл на голові тецщ, Хомища невірні! Зрештою, я сам ніколи не сподівався, наскільки Дом великий, якби не випадок. Ну, гаразд. Доведеться розкрити перед вами таємницю. Сподіваюся, моя кохана, якщо вона мене справді любить, пробачить, що я проговорився. А якщо не пробачить, то значить і не любить, коли боїться неслави, а такій і не варто дотримувати слова. Коротко казавши, я ходжу до тієї молодиці, що мешкає поруч з Домом, – Ти до неї ходиш?

– Так, ходжу.

– Виключена річ!

– Як так, виключена річ?

– Я знаю, вона тобі відмовила так само, як і мені, і ти зі злости зводиш на неї наклепи!

– Тобі відмовила, а мені не відмовила. Жінки люблять ніжних, це раз. А потім не забувай одного: перед моїми чарами жодна не встоїть. Тут я собаку з’їв. Якщо хочеш домогтися в якоїсь успіху, спитай мене, як це робиться. Гонорар за поради тільки готівкою.

– Нахабне стерво! Ти ж тільки хвалишся!

– Не тільки. Ти занадто подібний до її чоловіка, аби так собі одразу полонити її. А потім ти забув найголовніше: зо мною дуже важко конкурувати.

– Козютку-Млодютку, змилуйся, не розпускай колесом хвіст.

– І гадки не маю. Хіба я винен, що на мене чіпляються?

– Та хто вже на тебе чіпляється?

– Ого-го!

– Козютку-Млодютку, мушу скласти тобі зізнання: я починаю вірити в твою уяву, хоч це не міняє моєї думки про твоє дон-жуанство. Досі я припускав, що коли забрати в тебе слухача, ти перестанеш скакати в гречку, а тепер я навіть починаю сумніватися, чи ти взагалі будь-коли в неї скакав. Чи ти, бува, не імпотентний? Бо те, що ти в своїх пригодах брешеш принаймні на половину, поза сумнівом. Мене лише цікавить, який тут відсоток брехні: так би мовити, суто

1 ... 30 31 32 ... 159
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Герострати, Емма Іванівна Андіївська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Герострати, Емма Іванівна Андіївська"