Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

297
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 31 32 33 ... 58
Перейти на сторінку:
виїжджає Гриць на своїм чор­нiм гус­тог­ри­вiм ко­нi в лiс за Тур­ки­нею i не дiж­деться її. З на­дiєю виїжджає, з су­мом вер­тає. Мо­же, зас­ва­та­ли її М'ясни­ця­ми, ду­має ча­сом нес­по­кiй­но, а мо­же, i вiд­да­ла ма­ти десь да­ле­ко звiд­си, а вiн нi­чо­го не знає, вiд нi­ко­го про неї не чує, - нiх­то нi­чо­го не ка­же.

В йо­го сер­цi ро­зiг­ра­ла­ся ту­га. Ту­га ши­ро­кою струєю, i як вже нiх­то iн­ший про те не знає, то чор­ний кiнь йо­го один пев­но знає. Ви­жи­да­ючи її отут лi­сом не­терп­ли­во, вiн iно­дi i го­ди­ну стоїть, спер­тий на нiм, за­ду­мав­шись або вис­пi­ву­ючи туж­ли­ву пiс­ню, або знов надс­лу­ху­ючи ше­лес­ту, що за­по­вi­дав би її при­сут­нiсть у лi­сi, або виг­ра­ває на со­пiл­цi. А вкiн­цi, зне­тер­пе­ли­вив­шись, сi­дає на нього i же­не ско­рим кро­ком ку­ди-не­будь на роз­ра­ду, а бо­дай до ще­бет­ли­вої, слух­ня­ної синьоокої Наст­ки, кот­ра вiд­так все ла­го­дить. Так i ни­нi.


Спершися на сво­го чор­ног­ри­во­го дру­га, вiн ди­виться ос­т­рим оком, мов яст­руб, на ту бi­лу стеж­ку, що прос­тя­га­ла­ся з го­ри з зе­ле­но­го гус­то­го лi­су хил­ком про­ти нього.


"Прийде во­на?" - ду­має.


Не зна­ти.


А он со­неч­ко вже хи­литься з по­луд­ня чим­раз ниж­че, а її ще не­ма.


Вже всiх яст­ру­бiв, що пла­ва­ли чис­тим воз­ду­хом, пе­ре­чис­лив, тем­ний яр, що ним гнав шум­ли­вий по­тiк, змi­рив вздовж i вшир своїм оком, ви­пов­нив туж­ли­ви­ми дум­ка­ми, а во­на й ни­нi не прий­шла.


"В лiс вес­ною прий­деш?" - пи­тав її то­дi зи­мою.


"В лiс вес­ною прий­ду".


"Як за­зе­ле­нiє?.."


"Як за­зе­ле­нiє", - вiд­ка­за­ла, ус­мi­ха­ючись, i от як до­дер­жує сло­ва! Во­на не то лиш що не при­хо­дить, але i не по­ка­зу­ва­ла­ся ще сього лi­та, i вiр дiв­ча­там! То не так, як йо­го Наст­ка: що за­баг­неш, во­на вже знає, що по­ду­маєш, во­на вже ска­же. От та­ка та Наст­ка, що вiн її го­лу­бить. Во­на ж йо­му щи­ра. Раз по прав­дi щи­ра. А Тур­ки­ня?


Гриць за­тис­кає зу­би з не­терп­ли­вос­тi i прок­ли­нає "чор­ти­­цю", що пус­то-дур­но зду­ри­ла то­дi взи­мi, обi­ця­ючись на вес­ну, а са­ма от i в гад­цi не має яви­ти­ся.


Пiд час та­ких не­ве­се­лих ду­мок здiй­має на­раз йо­го кiнь ви­со­ко свою го­ло­ву, за­ди­вив­ся чор­ни­ми блис­ку­чи­ми очи­ма не­по­во­руш­но в од­ну сто­ро­ну лi­су, нас­тор­чив­ши ву­ха, i мов жде. Май­же цi­лим ту­ло­ви­щем своїм жде…


Широкi, кри­ла­тi вi­ти сме­рек, десь не­да­ле­ко них, роз­дi­лю­ються гнуч­ко i без ше­лес­ту, i з-по­ме­жи них ви­зи­рає на­раз дi­во­ча го­ло­ва, прист­роєна дво­ма ве­ли­ки­ми чер­во­ни­ми ма­ка­ми, i знов зни­кає. Кiнь жа­хається, а Гриць, не по­мi­тив­ши в за­ду­мi, що з йо­го дру­гом зай­шло, ки­дається за ним. Чо­­го зля­кав­ся, спо­ло­хав­ся? По­ба­чив яко­го вед­ме­дя? Чи, мо­­же, сер­ну тон­ко­но­гу, що хо­тi­ла бi­лу стеж­ку пе­рей­ти, спо­ло­ха­ла­ся їх ви­дом i схо­ва­ла­ся знов? Вiн ус­по­коїв по­лох­ли­во­го ко­ня, i знов нас­та­ла по­пе­ред­ня ти­ши­на. Знов нi­що не ру­хається. Ждуть.


Не ру­хається справ­дi нi­що?


Нiщо.


Ба про­тив­но: десь щось ру­хається. Який­сь час сто­яв кiнь спо­кiй­но, не­по­во­руш­но, од­нак те­пер по­чи­нає на­но­во не­по­коїти­ся. Вiд­чув­ши десь щось нi­би чу­же, вiн по­чав нас­лiд­ком своєї ве­ли­кої по­лох­ли­вос­тi бист­рим оком роз­зи­ра­ти­ся, пiд­няв­ши го­ло­ву ще ви­ще, як пер­ше. Та вже не жа­ха­є­ть­ся так сильно, як пер­ше. Гриць прив'язав йо­го до якоїсь сме­­р­е­ки, а сам iде бi­лою стеж­кою впе­ред уго­ру. Од­нак не уй­шов дальше, як кiлька­над­цять кро­кiв впе­ред се­бе, ко­ли са­ме не­да­ле­ко нього поп­ри стеж­ку роз­чи­ня­ються, як пер­ше, кри­ла сме­рек, ус­ту­па­ють мiс­це дi­во­чiй пиш­но зак­вiт­ча­нiй го­ло­вi, а да­лi й цi­лiй ви­со­кiй струн­кiй ста­тi Те­тя­ни.


- Туркине, то ти?! - крик­нув Гриць вра­ду­ва­ний.


- То я.


То я! То во­на!


I са­мi не зна­ють, як се зло­жи­ло­ся, що вже три­має вiн її в своїх обiй­мах i що їх ус­та, мов на при­каз, са­мi з се­бе злу­чи­ли­ся.


- Пусти! - до­ма­гається во­на стро­го i звiльняється, збен­те­же­на, з йо­го рук, що нi­би на­вi­ки взя­ли її в по­лон, iн­ший рух за­бу­ли.


- Туркине! - пов­то­рює вiн, не тям­ля­чись з ра­дос­тi. - Я стi­льки ра­зiв тут наж­дав­ся вже на те­бе, стiльки на­ту­жив­ся за то­бою, а ти аж те­пер прий­шла.


- Аж те­пер, - пов­то­рює, смi­ючись, а вiд­так до­дає: - То­му й пу­с­ти, - i ос­во­бод­жується з йо­го рук не­терп­ли­во. - Я не йшла са­ма, - оп­рав­дується вiд­так квап­но, - а йшла з од­ною жiн­кою (нi­ко­ли не мог­ла пе­ре­мог­ти се­бе про Мав­ру за­го­во­­ри­ти)… Цить, - до­дає по­тай­но, пiв­го­ло­сом, - во­на хо­дить ча­­сом сю­ди i пiд "Бi­лий ка­мiнь", i шу­кає там яко­гось зiл­ля…


- Лиш тут най не йде! - пе­ре­би­ває вiн її i при­тис­кає знов до гру­дей. - Тут не­хай не йде, бо за­раз ки­ну в яр. Ни­нi не­дi­ля, ти вреш­тi прий­шла… дiж­дав­ся те­бе, моя зо­ре, тож не­хай не йде.


Вона ди­виться на нього, пiд­су­ва­ючи чор­нi бро­ви вго­ру, i, ус­мi­ха­ючись, пи­тає:


- Ти, ка­жеш, ждав тут не раз вже на ме­не?


- Нинi чет­вер­ту не­дi­лю як жду.


- А я хо­ди­ла по лi­сах, та все за­вер­та­ла­ся з до­ро­ги на­зад, не мог­ла звер­ну­ти­ся до те­бе…


Вiн заг­ля­дає їй в очi, що нi­ко­ли не ба­чи­ли зла i все див­ляться прос­то та щи­ро, всьому чу­ду­ються, вi­рять…


- Зозуле ти! - ка­же, цi­лу­ючи її, i ту­лить, го­лу­бить її раз по раз до гру­дей. - Зо­зу­ле!


- Не мог­ла, не мог­ла, - впев­няє да­лi, - ма­му вдо­ли­нi я ду­ри­ла, не ска­зав­ши по прав­дi, чо­го йду в лiс, то­му i сум­лiн­ня все здер­жу­ва­ло…


- Любити, Тур­ки­не?


- Любити, Гри­цю.


- А он, бач, я мо­жу.


- Любити i ду­ри­ти?


- Дурити i лю­би­ти! - вiд­по­вi­дає, не на­ду­му­ючись, i смi­є­ть­ся.


- А я все ва­га­юся…


- Бо не лю­биш щи­ро, як я.


- Грицю!!.


- Туркине!..


Вона об­ня­ла йо­го за шию i мов­чить.


- Туркине… ти лю­биш щи­ро?


Мовчанка…


Вiдтак:


- Може, Гри­цю…


- Зозуле!


Нараз пiд­ня­ла го­ло­ву i знов ди­виться прос­то з щи­рiс­тю в йо­го очi.


- Нiколи так не пи­тай, - про­сить якось з наг­лим жа­лем.


- Коли ти зав­ше та­ка чуд­на до ме­не, - вiд­ка­зує вiн, оп­рав­ду­ючись.


- Нi, Гри­цю, нi… - впев­няє йо­го i ту­литься з не­опи­са­ним до­­вiр'ям i чут­тям до нього. - Як­би ти знав…


- Що, дiв­чи­но моя?


- Як тяж­ко ду­же, ду­же лю­би­ти, а при­тiм ту лю­бов пе­ред ма­тiр'ю… - i ур­ва­ла на хви­лин­ку, а вiд­так до­кiн­чи­ла квап­но, - таїти.


- Чому таїти? - пи­тає вiн впрост. - Чи се со­ром­но лю­би­ти?


- Не пус­тять хо­ди­ти в лiс, - до­дає во­на. - Ска­жуть, щоб ти при­си­лав сва­тiв, а по лi­сах не пус­тять схо­ди­ти­ся. О… моя ма­ти нi­ко­ли не пус­тить.


- Ов-ва! - по­тi­шає вiн її i смiється.


- Так, так, Гри­цю, - пов­то­рює во­на по­важ­но, - ма­ма моя не знає жар­тiв. Про­ти хлоп­цiв во­на стро­га - не вi­рить їм.


- А про­те їх i ко­нем не

1 ... 31 32 33 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"