Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

297
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 58
Перейти на сторінку:
об'їдеш, - вiд­ка­зав вiн, знов смi­ю­чись.

- Легко то­бi смi­яти­ся, - ка­же во­на i ди­виться йо­му в очi, ви­жи­да­ючи.


- Легко, - ка­же вiн ве­се­ло, - де вже не лег­ко, ко­ли Тур­ки­ня ко­ло ме­не, а прий­де час, бу­дуть i ста­рос­ти. Сеї осе­нi пев­но що бу­дуть. Оця зи­ма бу­ла та­ка дов­га та тяж­ка, я стiльки за то­бою на­ту­жив­ся, а те­пер же са­мим пиш­ним лi­том ще i "ма­те­рiв" ля­ка­ти­ся? Зо мною ти не бiй­ся нi­чо­го.


I ка­жу­чи сi сло­ва гор­до й пев­но, го­лу­бить її з не­по­га­мо­ва­ною пал­кiс­тю.


- То ду­же лю­биш? - пи­тає во­на i ста­рається очи­ма збаг­ну­ти гли­бiнь тої лю­бо­вi з йо­го очей, в кот­рих свою ду­шу згу­би­ла.


- Нiкого ще так щи­ро не лю­бив, як те­бе. Ка­зав вже то­бi. Те­бе од­ну на свi­тi. Ко­би зна­ла ти, Тур­ки­не…


- А ко­би ти знав, - пе­ре­би­ває во­на по­важ­но, пiд­су­ва­ючи ви­со­ко свої чор­нi бро­ви, i чо­мусь ска­за­ла ни­ми бiльше, як по­пе­ред­нi­ми сло­ва­ми.


- Ти не знаєш, що в ме­не за сер­це, - впев­няє вiн знов i при­го­луб­лює її на­но­во до се­бе.


- А я - Гри­цю… а я - о бо­же!.. - i не до­ка­за­ла.


- Люби, зо­зу­ле, лю­би, - мо­лить вiн, - а я на ру­ках за­не­су те­бе до твоєї ха­ти.


Нараз во­на пi­дiй­має свою зак­вiт­ча­ну го­ло­ву i, мов вер­ну­ла на хви­ли­ну з дру­го­го свi­ту, нез­ви­чай­но спо­важ­нiв­ши, пи­тає:


- А як пе­рес­та­неш лю­би­ти?


- Туркине, моя зо­ре… хi­ба ж я се го­ден? Чо­му ти отак сму­т­но пи­таєш?


- Бо, мо­же, за мною ще й свис­неш, як пе­рес­та­неш лю­би­ти? - вiд­ка­за­ла. - А я, Гри­цю, а я, - ка­же во­на, i рап­том шу­кає охо­ро­ни вiд чо­гось на йо­го гру­дях, - я… - i, не до­ка­зав­ши, за­мовк­ла, мов ду­шу свою вiд­да­ла.


- Посвистував я, Тур­ки­не, - оп­рав­дується вiн по­важ­но, - пос­вис­ту­вав я, щоп­рав­да, i не за од­ною, але те­бе по­лю­бив я так щи­ро, що скор­ше пог­лу­зуєш ти з ме­не, як прий­де ба­гат­ший, нiж я з те­бе. Чи не так, Те­тян­ко? Iва­ни­ху Ду­би­ху ши­ро­ко-да­ле­ко за ба­гач­ку зна­ють, а я - Гриць. Тiльки i йо­го ба­гатст­ва, що кiнь та щи­ре сер­це. - I, ска­зав­ши се, по­цi­лу­вав i при­тис­нув її на­но­во так щи­ро i пал­ко до се­бе, що в тiм во­на вже вмовк­ла…


- Iнодi зи­мою, - по­ча­ла вiд­так во­на по якiй­сь хви­ли­нi, - за­ким ти пе­ред на­шою ха­тою ста­нув, я мов з тя­га­рем на ду­шi хо­ди­ла, все мо­ли­ла­ся, щоб йо­го гос­подь вiд­вер­нув вiд ме­не, а тим ча­сом ти сам ста­нув пе­ред ме­не, Гри­цю! - до­да­ла i об­ня­ла йо­го шию. - I вiд тої дни­ни, вiд тої го­ди­ни я вже не год­на бу­ла те­бе за­бу­ти…


- А ме­не ту­га пог­на­ла, - об'яснив ве­се­ло. - Ви­держ­ки не мав, осiд­лав ко­ня i пiг­нав до те­бе. "Що бу­де, то бу­де, - ду­мав. - Не­хай хоч по­ба­чу, не­хай хоч пог­ля­ну на тi очi, бро­ви, що ду­шу ук­ра­ли, сер­це упоїли, спо­кiй вi­дiб­ра­ли, а са­мi схо­ва­ли­ся".


- А ма­ти до­пи­ту­ва­ла­ся опiс­ля, - по­ча­ла во­на знов, - хто ти та­кий, вiд­ки те­бе знаю. А ко­ли я мов­ча­ла, во­на i со­бi за­мовк­ла, до­да­ючи лиш оце сло­во: "Ува­жай, Те­тя­но". Бо­юся я своєї ма­те­рi, Гри­цю, як во­на мов­чить, та про­те i не год­на бу­ла за­бу­ти те­бе. Крiзь сон ба­чи­ла на чор­нiм ко­нi, крiзь сон я ту­жи­ла. Вдни­ну ту­гу пра­цею ук­ри­ва­ла, а без­сон­ни­ми но­ча­ми спо­га­да­ми го­ду­ва­ла. Iнак­ше не мог­ла. Так зи­му пе­ре­жи­ла…


- Хоч би i раз, хоч би i два був би я за­вер­нув до те­бе, Тур­ки­не, - обiз­вав­ся вiн, - та са­ме гор­да твоя ма­ти з ха­ти вi­дi­п­х­ну­ла, але те­пер не за­будь за ме­не. Не за­будь лю­би­ти, а по­­ба­­чиш зго­дом, вий­де все на на­ше.


- Я не за­бу­ла. От, чи не при­бу­ла? - пи­тає i пiд­су­ває до­пит­ли­во чор­нi свої бро­ви.


- Спасибi, дiв­чи­но, моя пиш­на квiт­ко, лю­би ли­ше вiр­но i жди до осе­нi.


- А ти? - пи­тає во­на i то­не всею ду­шею, своїми очи­ма в йо­го гар­них очах. - Чи прий­деш? Не за­бу­деш? Дру­гу не по­лю­биш?


Вiн обiй­має її.


- Тебе од­ну я люб­лю. На весь свiт од­ну. В не­дi­лю прий­ду знов, бу­ду те­бе жда­ти. Вий­ди тут ось лi­сом, зац­вi­ти в нiм квiт­кою, я бу­ду тут.


- Все лi­сом? - пи­тає во­на, ва­га­ючись прис­та­ти на те, i роз­ду­мує…


- Все лi­сом.


- А мо­же, нi, - ка­же во­на на­раз бист­ро i, тру­тив­ши йо­го вiд се­бе, вiд­вер­тається жи­во.


- Туркине!


Вона не слу­хає - йде.


- Туркине!.. бi­жиш до свої ма­те­рi?


- Бiжу.


- Ов-ва!


Вона не об­зи­вається, iде.


Вiн пог­нав за нею.


- Тетянко! - бла­гає, - бач, вже й заг­нi­ва­ла­ся. Вже скiн­чи­ла лю­би­ти? А я так дов­го ждав… заст­рiль ме­не, щоб не ту­жив бiльше за то­бою… бу­де то­бi лег­ше…


Вона ог­ля­ну­ла­ся i ста­ла. Че­рез хви­лю мов­чить i мор­щить бро­ви.


Вiн по­жи­рає її очи­ма, вiд­так тяг­не її мовч­ки вос­таннє на про­щан­ня до своїх гру­дей. Мовч­ки то­не во­на в йо­го лю­бо­вi i сло­вом не опи­рається…


- Прийдеш знов? - шеп­че вiн прист­рас­но, бла­га­ючи, i всю ду­шу вкла­дає в оце од­но сло­во.


- Прийду.


- Пам'ятай!


Коли опи­нив­ся знов ко­ло сво­го ко­ня, не мiг здер­жа­ти­ся, щоб не обiз­ва­ти­ся ще хоч раз до неї.


- Лю-биш? - пог­нав йо­го го­лос до­пит­ли­во пус­тим лi­сом їй навз­до­гiн i жде…


З-поміж струн­ких ви­со­ких сме­рек, зда­ва­ло­ся, а за­ра­зом нi­би на про­тив­нiй ске­лi, че­рез яр, вiд­би­ло­ся яс­ним вiд­го­мо­ном… "Лю­биш?"


- Лю-блю! - клик­нув мо­ло­дий го­лос мо­гу­че, а до­ле­тiв­ши в гли­бiнь лi­су, на хви­ли­ну ста­нув. Вiд­так, мов мо­ло­дий ма­н­д­рiв­ник, до­бив­ся чи не жи­вi­ше че­рез лiс до йо­го слу­ху. "Люб­лю"… А до­бив­шись на мiс­це, тут на­вi­ки вмер.



***



I хо­дить Те­тя­на чи не що­не­дi­лi лi­сом. Вго­ру бi­жить лег­ким кро­ком з щас­тям в очах, щоб дов­го вiн не ждав… вдо­ли­ну знов збi­гає, щоб не опiз­ни­ти­ся, ма­тiр не прог­нi­ви­ти. А все про то мов­чить… i все спi­шиться. Не­мов од­на дни­на, збi­гає тиж­день за тиж­нем, лi­то роз­ко­шує, лю­бов їх мiц­нiє…


- Приходь, моя Тур­ки­не, лю­би­ти не жа­луй… - про­сить вiн щи­ро за кож­дий раз, i до­ки поп­ри бi­лу стеж­ку тяг­неться лiс, iде вiн з нею враз. Все жаль її по­ки­да­ти… та­ка йо­му ми­ла, та­ка гар­на.


- Вертай вже на­зад, - упо­ми­нає йо­го iно­дi, а са­ма стає йо­му в до­ро­зi, щоб да­лi не йшов.


- Жалуєш ме­нi ще хви­ли­ни? - до­ко­ряє вiн. - В ме­не стi­ль­ки щас­тя, що ти од­на на свi­тi, а ти он яка! - ос­таннє сло­во ка­же з гiр­ким до­ко­ром.


- Я - Гри­цю? Я? - пи­тає во­на, пiд­су­ва­ючи зчу­до­ва­но чор­нi свої бро­ви, а в її очах вже i жаль який­сь

1 ... 32 33 34 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"