Читати книгу - "1000 фактів про Україну"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
* * *
Чорноморський біосферний заповідник не тільки входить до міжнародної мережі біосферних заповідників, але його ще занесено до переліку водно-болотних угідь світового значення. На його території – букет ландшафтів: і ліси, і луки, прибережно-водна та водна рослинність, солончаки. Тут є усі необхідні умови для охорони птахів, які зимують, гніздяться та зупиняються у цих місцях при перельотах.
* * *
Кримський природний заповідник вважається одним із найстаріших в Україні: його було створено у 1923 році на місці колишнього заказника імператорського полювання та земель, що до нього прилягали. Сьогодні його площа складає 44 га. До нього входить і філія «Лебедині острови», яка має міжнародне значення як місце існування водоплавних та болотяних птахів. Щоб познайомитися із цим заповідником, варто відвідати дуже цікавий Музей природи, який знаходиться в місті Алушта.
* * *
Значно старший за інші українські заповідники Нікітський ботанічний сад, заснований у 1812 році. «Батьком» його став російський ботанік Х. Стевен, який очолював його протягом перших 10 років. Ботанічний сад розташовано на березі Чорного моря, неподалік від селища Нікіта. Його площа складає 996 га. Тут росте близько 30 тисяч видів, сортів та гібридів рослин із різних куточків земної кулі. Серед них – каліфорнійський дуб, який в Україні ніде більше не зустрічається, мирт, фейхоа, орхідейне та «залізне» дерева. За час існування Нікітського ботанічного саду його спеціалісти ввели в культуру більше 360 видів рослин, створили найбільший у Європі гербарій та 4 ландшафтні парки.
Нікітський ботанічний сад
* * *
Донецька область відома своїми орнітологічними заказниками. Серед них найбільший – «Бакаї» (576,6 га), є місцем для гніздування рідкісних видів водоплавних птахів, багато з яких (пісочник, гоголь, коровайка, чорний лелека, рожевий пелікан та ін.), занесені до Червоної книги України.
* * *
Ці та інші види рідкісних птахів (кулик-сорока, кроншнеп великий, журавель сірий) прилітають для гніздування та відпочинку під час перельотів також до іншого орнітологічного заказника Донецької області – «Єланчанські Бакаї». Його площа становить 289 га.
* * *
На узбережжі Каховського моря в Запорізькій області на площі 4 км2 розташовано ще один орнітологічний заповідник України. Тут гніздяться численні види птахів: іволга, ремез, лиска, сірі та білі чаплі, золотаві бджолоїдки та ін.
* * *
На 36-кілометровій піщаній косі, яка заходить у Азовське море, у 1980 році було засновано ландшафтний заказник загальнодержавного значення – «Обиточна коса». Тут у всьому розмаїтті представлено степову рослинність, живе більше 100 видів птахів, 70 видів риб, 20 видів ссавців.
* * *
Гідрологічний заказник «Молочний лиман» у Запорізькій області включено до Міжнародного кадастру Рамсарських територій – місць, де мешкають водоплавні птахи, які мають міжнародне значення.
* * *
У Миколаївській області біля міста Вознесенська розкинувся державний заказник національного значення «Рощинська дача». Тут живуть олені, кабани, косулі, зайці та фазани, росте більше 1000 різноманітних порід дерев. Гордістю заказника є березовий гай та стадо бізонів, за якими можна спостерігати в природних умовах під час кінної прогулянки.
* * *
У селищі Тростянець Чернігівської області розташовано дендрологічний заповідник, заснований гетьманом Лівобережної України Іваном Скоропадським. На його території знаходиться і його могила.
* * *
Національний ботанічний сад України було створено тільки у 1935 році, та вже сьогодні він має найбільшу колекцію рослин у країні. Тут на площі 130 га відтворено рослинність усієї планети. Проходячи алеями саду, можна потрапити до українського степу, кримських субтропіків, на Кавказ, до Середньої Азії або на Алтай. Особливу увагу приділено відтворенню рідкісних рослин української флори: тут росте 59 ендеміків, 33 релікти, 136 видів, занесених до Червоної книги України.
* * *
У Кіровоградській області є чудовий дендропарк з дивовижною назвою «Веселі Боковеньки», яке він позичив у сусіднього з ним села. Дендропарк було засновано у 1893–1912 роках за допомогою ученого-ботаніка А. Регеля. За колекцію рідкісних рослин, штучні озера та водоспад його нерідко прирівнюють до славетної «Софіївки». Сьогодні в ньому представлено 950 видів рослин, серед яких реліктове дерево гінкго, залізне дерево, цеглясте дерево, західний платан. Та найбільше парк прикрашає навесні велика колекція різноманітних сортів бузку.
* * *
Регіональний ландшафтний парк «Кінбурнзька коса» в Миколаївській області було відкрито у 1992 році. Цей унікальний природний комплекс складається з мозаїки піщаних степів, сагових лéсових гайків, різноманітних водно-болотяних угідь та штучно створених соснових насаджень. Тут представлено рідкісну флору: березу дніпровську, волошку короткоголову, чебрець дніпровський, орхідею болотну та ін. На території коси мешкають близько 60 видів тварин, занесених до Червоної книги України: скарабей священний, тушканчик звичайний, гага, гадюка степова та ін.
* * *
Регіональний ландшафтний парк Миколаївщини «Гранітно-степове Побужжя» – це справжня гірська країна посеред українського степу. З-поміж сотень рідкісних видів рослин, що тут ростуть, чотири занесені до європейської Червоної книги. Таким же багатим є і тваринний світ парку. Досить сказати, що ніде, окрім нього, на європейській території не збереглась популяція лісового полоза.
* * *
Ще одним сумнозвісним «заповідником» країни можна вважати Чорнобильську зону, що утворилася після аварії 1986 року на Чорнобильській АЕС. Та в останні роки вона знаходиться в рейтингу найекзотичніших місць для туризму: на третьому місці в світі після Галапагоських островів та Антарктиди. Щорічно сюди приїздять тисячі іноземних туристів.
* * *
Лісостепова зона країни відома своїми родючими ґрунтами – чорноземами. Хоча подібні ґрунти зустрічаються і в Маньчжурії (КНР) і в долинах ріки Міссісіпі (США), українські чорноземи визнано унікальними. Ще до революції 1917 року їх зразок з гумусовим шаром більше 1,5 м було вивезено з Добровеличківського району Кіровоградської області до Парижа. Він досі зберігається там як еталон найплодючішої землі.
* * *
Україна багата на різноманітні корисні копалини. Загальний перелік мінералів, що містяться у її надрах, складається з 680 назв. Країна займає перше місце в Європі за запасами залізної та марганцевої руди, кам’яного вугілля, графіту, калійної та кам’яної солей, а за запасами сірки – перше місце у світі. На її території загалом зосереджено 5 % світових мінеральних ресурсів.
* * *
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.