Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вересові меди 📚 - Українською

Читати книгу - "Вересові меди"

282
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вересові меди" автора Надія Павлівна Гуменюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 95
Перейти на сторінку:
class="book">Поїхав Федір. І Юрка у селі враз не стало. Навіть не попрощався з Даною. Навіть матері не сказав, де його шукати. А може, й сказав, але Катерина не хотіла говорити. Чи він так велів. Дана довго трудніла[52]. Сплакалася, спала з лиця, ходила як тінь. Сподівалася, що ось-ось появиться Юрко. Кляла Федора. Була впевнена: це через нього Юрко поїхав. Образився, приревнував і поїхав. Що він подумав? Чого з нею не поговорив? Хіба ж вона того Федірка до себе в гості запрошувала? Хіба вона… Ох Юрасю, Юрасю!

Сватання упало на Данину голову, як сніг на зелене листя. Думала, Степцьо вже й забув про свої наміри. Він же добре знав про Юрка – у селі нічого не приховаєш. «Полетів Книга в ирій, – підсміювався якось на прадьонках. – Така вже пташина натура, і не жати й не орати, тіко по білому світу без діла никатися». Виходить, знати знав, але надії на своє не втрачав.

На третій день Великодня, коли вже звечоріло, у сінях затупотіли чобітьми і на порозі хати став Дем’ян Друшляк, Степців хрещений.

– Пустіть, люди добрі, подорожників до хати. Ми в лісі на куницю полювали, а вона щезла, тіко хвоста показала. Оце пішли по сліду, а він до вас і привів. То дозвольте подивиться, чи є у вас наша куниця.

– Дозволяємо, дозволяємо! – заметушилася мама. – Ви-те заходьте, заходьте, гості подорожні. Може, то ваша куниця перетворилася у нашу красну дівицю.

Дем’ян оступився вбік, пропустив наперед Степана. Степцьо став на порозі – червоний як рак, у руках величезний книш на рушнику. Стоїть, головою одвірка підпирає, очей з Дани не зводить. Вона ніби закам’яніла. Та їй і не треба було нічого говорити. Говорили старости і батьки. Говорили і за себе, і за неї. Договорилися на Трійцю – більш як на місяць після сватання весілля відкладати не гоже.

Трійця завтра.

16

А вчора об’явився Юрко. Чи хтось сповістив його, що у Дани весілля, чи душа його сама почула. Прибіг на подвір’я – сам не свій, зблідлий, схудлий, очі горять. Постукав у вікно. Дана як вгледіла – обімліла, кинулася до дверей. А біля воріт уже Хотинчині кремпаї, середульший і молодший, – як з неба впали. Налетіли на Юрка, схопили за плечі, скрутили руки, потягли від хати. Вона до них: «Назарчику! Сяню! Не чіпайте його! Благаю вас, братики!» Але де там!

Юрко вирвався, відштовхнув її непроханих сторожів. Сорочка порвана, кров з розбитого носа цебенить, а він притиснув Дану до себе:

– Не йди за нього! Ти ж його не любиш! Ми ж поклялися! Забула хіба? Давай утечемо! Пам’ятаєш, ти казала про театр? Що дуже хотіла б… Загурський зараз у Мацейові… Можна до нього попроситися.

Не договорив. Назар і Сянько підбігли, розлючені, розпасійовані, відірвали його від Дани, загамселили кулаками, знов скрутили руки. Зчинилася бійка. Юрко виривається, повертає голову до Дани.

– Пам’ятай, що ти казала! – кричить.

Мама вибігла у двір, потягла Дану до хати. Замкнула двері, стала перед ними, руки навхрест розкинула:

– Не роби встидоту на всеньке село! Пошкодуй нас! І гонор май. Той злидень десь блудив світами штири місяці, а тепер зновика явився і тебе зораблює[53]. Авжеж, таку дівойку забирають, от і конозиться, і дуріє, як затмєніє на него найшло. Ніц йому не буде, переказиться та й укоськається.

Прибіг тато. Довго грюкав у зачинені двері.

– Що це тута за тарапата[54] вчинилася? Чого це ти, Настино, з дівчиною воюєш? Не неволь її. Хай вийде, хай вони собі поговорять. Поговорять та й розійдуться. Не судьба, значить. Але хай усе по-людськи буде…

Але мама затялася.

– Хіба я для свеї дитини, для їднесенької свеї, як сонце в небі, щістя не хочу? Нащо нам теї поговори по селі? Нащо то, щоб усеньке життя тарабаньки тарабанили, що їдиначка Ясницьких перед самим весіллєм з иншим обнімалася? А Степцьові ж як? А свати що ж скажуть? Той оцибенський Книга зновика повіється кудись, а нам тута жити. Казали мені, що якогось вовчого білєта йому в ніверситеті видали. Мо’, він вовкулака який? От і бігає десь лісами у подобі звіра як неприкаяний. А тоді обертається чоловіком і сюди приплентується. Від тих Книг усього мона сподіватися.

– Тю на тебе, жвандо туричівська! І ще три рази тю! Дурні плетухи мелють, а ти вієш! – тато грюкнув дверима і вийшов.

Так Дану вчора з хати й не випустили, хоч вона сльозами обливалася. А сьогодні на горище випхали, щоб сиділа тихесенько, як миша у норі, допоки парубоцьке «військо» віднайде її, на землю спустить і молодому за викуп віддасть. Та чи ж вона…

Витерла сльози, що горохом покотилися з очей. Поколінкувала до ляди, щоб спуститися з горища, але драбина під нею зникла. Забрали, значить. Щоб парубки не вилізли чи щоб вона не злізла? А може, Степцьо сподівається, що її таким чином не знайдуть і він зекономить на викупі? Але ж такого ще на жодному весіллі не було. Напад на хату молодої і обряд викрадення мають свою гру, свої правила і обов’язково однакове закінчення – за молоду треба заплатити.

Дана повернулася на те ж саме місце біля причілка, визирнула через тоненьку щілину між снопами. У дворі ще всі бігають і репетують, вдають, що шукають

1 ... 32 33 34 ... 95
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вересові меди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вересові меди"