Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Листи, Федькович Юрій 📚 - Українською

Читати книгу - "Листи, Федькович Юрій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Листи" автора Федькович Юрій. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34
Перейти на сторінку:
участі в них. У першій книжечці серії (Львів, 1869) надруковано Федьковичеву байку для дітей «Коник каже...».

108 - Мова йде про поезії «Куда?» і «Дезертир» («Розстріляти мня ведете?...»). З них тільки першу надруковано в «Правді», і то аж у 1872 р.


109 - На початку червня 1869 р. Ю. Федькович просив М. Бучинського, який тоді вчився у Відні: «Тогід післав я до Фр. Шусельки, редактора «Реформи» у Відні, мої німецькі поезії в манускрипті, єму їх дедикуючи. Потрудіться, добродію, до того пана (National Hotel) і запитайте в єго, чи він мій манускрипт дістав і чи я го в чім не осердив, бо ні письма, ні відповіді від него не маю» (Писання, т. 4, с. 188).


110 - 31 серпня 1869 р. Ю. Федьковича було призначено інспектором шкіл Вижницького повіту.


111 - У 1869 р. М. Бучинський видав у Відні своїм коштом «Співаник для господарських діточок» Ю. Федьковича. Незабаром поет підготував другу частину цієї збірки, але твори з неї побачили світ лише у чернівецькій «Бібліотеці для молодіжі» (1885-1886).


112 - «Співаник для господарських діточок» вийшов «друком о[тців] мехітаристів», тобто у друкарні духовного ордену.


113 - Тараса Шевченка.


114 - «Основа» - громадсько-політична газета «народовців», виходила у Львові в 1870-1872 рр.


115 - Очевидно, на той час Федькович уже був підготував свій колядник, що вийшов у 1873 р. у Львові під назвою «Руські церковні і народні коляди і щедрівки». Зібрані поетом колядки і так звані маланчині пісні (зимовий обрядовий фольклор) увійшли до Писань, т. 1, с. 604-700.


116 - Кулішівка - запропонований П. Кулішем фонетичний правопис. В Галичині уперше був прийнятий журналом «Мета» (1863), за ним пішли й інші «народовські» видання. Загалом гостра боротьба за правопис («азбучна війна») точилася в Галичині від часів «Руської трійці» до перших десятиріч нашого століття.


117 - Після невдалих спроб видати «Буквар» Ю. Федькович склав невеличку популярну книжку для читання, яка вийшла 1873 р. у Львові на кошти «Просвіти». На титулі заголовок: «Вечерниці. Читанка для сельських людей. Написав Ю. Федькович». Були тут і його, і чужі твори. Як видно з цього листа, Федькович готував до друку й другу книгу читанки, проте з якихось причин вона не вийшла.


118 - Лессінг Готхольд Ефраїм (1729-1781) - видатний німецький байкар, драматург і літературний критик, один із основоположників німецької класичної літератури.


119 - 24 березня 1875 р. О. Партицький писав Ю. Федьковичу: «Я з другим півроком видавати буду газету для учителів сельських. Попри школьних річах хотів би я утворити й фейлетон белетристичний. Отож велику честь зділали б Ви мені, наколи б я в первих зараз числах міг помістити Вашу яку повісточку,- та єще, єсли можна, з учительського життя. А може, зложили б Ви яку пісню школярську на взір «Співаника…» - я єї надрукую в газеті враз з нотами» (Писання, т. 4, с. 241).

Видання, про яке говорить О. Партицький, мало назву: Газета школьна. Письмо педагогічне під ред. Ом. Партицького. Виходило воно у Львові в 1875-1879 рр. Ю. Федькович участі в ньому не брав.


120 - Ю. Федькович турбувався про розпродаж тиражу, проте його «Довбуш» німецькою мовою так і не вийшов.


121 - У липні 1872 р., прийнявши пропозицію «Просвіти» стати редактором її видань, Ю. Федькович приїхав до Львова. Однак поетові не були створені нормальні умови для праці. До того ж диктувалися теми, передусім релігійно-моралізаторські, написане правили на свій смак. Витерпівши «14 чорних місяців», поет повернувся на Буковину. Однак, зв’язаний з «Просвітою» угодою, змушений був ще деякий час працювати на неї дома.


122 - О. Партицький, будучи заступником голови «Просвіти», замовив Ю. Федьковичу «Казку про білого коня-віщуна золотогривого, або як то царівна Єлена за старшого чорта віддалась і що вона у пеклі виділа» (Федькович Юрій. Твори. В 2-х т., т. 2, с. 488).


123 - Гонта Іван (?-1768) - один із керівників антифеодального повстання на Україні, відомого під назвою Коліївщина. Страчений польською шляхтою. Драматичного твору про Гонту Ю. Федькович не написав.


124 - «Кара Дьордій»- Трагедії під цією назвою Федькович не написав.


125 - Драгоманов Михайло Петрович (1841-1895) - український публіцист, літературознавець і громадський діяч буржуазно-демократичного, потім ліберально-буржуазного напрямку. Переслідуваний за політичну діяльність, змушений був емігрувати з царської Росії. Тривалий час жив у Женеві, Софії. Мав значний вплив на культурно-громадське життя Галичини. Зустрічався з Ю. Федьковичем у 1873 і 1875 рр., зібрав і видав його прозові твори (Повісті Осипа Федьковича. К., 1876). Активно листувався з І. Франком, М. Павликом, М. Бучинським.


126 - Йдеться про лист Драгоманова зі Львова. «Восени,- звертався він до поета,- писав я Вам з Києва про повісті Ваші і про місце в Одесі, та не дістав од Вас ніякого одвіту. Тепер я у Львові, привіз з собою 150 екз. Ваших «Повістей...» з моїм «Переднім словом про галицьке письменство» і 2 ф[унти] нашого чаю. Посилаю тільки 1 екз. «Повістей...», кілька брошурок нових - київського видання і чай, а інше зоставляю на руки д. Лонгина Лукашевича - в редакції «Правди», з тим, що він поступить з ним, як Ви звелите, пошле по способу, який Ви укажете» (Писання, т. 4, с. 253).


127 - На підставі наклепницького доносу на Ю. Федьковича йому загрожував судовий процес. Поет надто драматизував становище - справа закінчилась простіше, ніж він гадав.


128 - Остання телеграфна станція: Вижниця, Буковина (нім.).- Ред.


129 - Воробкевич

1 ... 33 34
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Листи, Федькович Юрій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Листи, Федькович Юрій"