Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський 📚 - Українською

Читати книгу - "І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський"

557
0
12.02.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "І-цзін. Книга змін" автора Є. М. Тарнавський. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 59
Перейти на сторінку:
в усій своїй повноті. Але з точки зору китайської традиції, сталість і перебування на місці вдома є переважно діяльністю дружини, тоді як чоловік покликаний діяти зовні. Тому в цьому тексті є такі вказівки: «Слабка риска — на п’ятому місці. Будеш постійним у своїх перевагах. Стійкість. Для дружини — щастя. Для чоловіка — нещастя».

6

Оскільки шоста позиція — межа цієї ситуації і перехід до наступної, то тут основна ознака, охарактеризована в цій гексаграмі, — сталість — порушується. Але це порушення, власне, відбувається не за рахунок втрати сталості, бо, як було сказано на початку цієї гексаграми, сталість має бути дотримана в найактивнішій діяльності. Тому втрата сталості, про яку каже текст, може призвести тільки до несприятливого результату, ось чому в тексті сказано: «Слабка риска — нагорі. Порушена сталість. Нещастя».

№ 33. Дунь. Утеча

Якщо сталість позначалася як ознака людини, котра, виходячи із синтезу всіх своїх попередніх досягнень, переходить до діяльності, то думати, що ця діяльність може настати відразу після досягнення синтезу, не доводиться, бо світ і діяльність людини набагато складніші, ніж може здатися на перший погляд. Існує певний момент, що розділяє готовність до дії і саму дію. Цей момент, оскільки він існує, має бути заснований, і йому «Книга змін» присвячує особливу гексаграму. Якщо людина і здатна до дії і володіє всіма необхідними для цього силами, то вона все одно має діяти обдумано. Для того щоб діяти обдумано, доведеться на якийсь час затриматися, тобто «втекти» від можливої діяльності. Тому ця гексаграма каже про втечу, про свідомий відхід від діяльності на якийсь час. Тут відбувається щось подібне до того, коли ми попередньо відступаємо на кілька кроків назад перед тим, як стрибнути з розбігу. Якщо абстраговано розглядати момент цієї затримки, то природно, що в ньому, в його межах, жодна діяльність на широку руку неможлива. Тому лише малому, лише тому, хто діє в малому, тут може бути забезпечено сприятливий результат в його ситуації. Ось чому текст тут каже: «Втеча. Звершення. Малому — сприятлива стійкість».

1

Як на шостій рисці позначається перехід до наступної гексаграми, тобто до наступної ситуації в житті, так і перша риска є такою собі ремінісценцією — спогадом попередньої ситуації. Цей спогад символічно показаний в образі хвоста. Попередня ситуація була охарактеризована частково й діяльністю. Тут, якщо в момент необхідності утриматися від дії спогадів про попередні ситуації, за інерцією триватиме якась діяльність (хвіст), то успішного результату бути не може. Тут найважливіше стійко перебувати на тому місці, на якому ця ситуація застає людину в житті. Лише поступово ситуація може розвинутися далі, перейшовши в наступну, і лише поступово людина може отримати можливість діяти. У цьому сенсі доводиться розуміти: «Слабка риска — на початку. Не треба, щоб довелося комусь виступати».

2

При розгляді п’ятої риски другої гексаграми уже згадувалася символіка жовтої барви, кольору середини. Тут на другій позиції — центральної для нижньої триграми — жовта барва з’являється цілком природно. Пізніше цю другу позицію займає слабка риска, яка символізує податливість, м’якість, а ці ознаки за символікою тварин у «Книзі змін» показані коровою. Тому для того, щоб утримати бігуна на місці, тобто допомогти людині утриматися від діяльності, потрібна ознака перебування всередині, тобто відсутності діяльності. Тому і текст каже: «Слабка риска — на другому місці. Щоб утримати бігуна, потрібна шкіра жовтої корови. Тоді ніхто на зможе випустити його».

3

Криза, характерна для третьої позиції, тут викладається дещо своєрідно. Загалом для цієї ситуації необхідне перебування на місці, втеча від діяльності. Але в перекладі мовою ситуації кризи цю втеча можна розглянути як відомий тягар, що те ж саме, що викликає саму втечу, тобто ця риска переходить у свою протилежність. Певна річ, у цьому стані неможливо провадити якусь широку громадську діяльність. Тому тут може привести до сприятливого результату тільки самообмеження, дії в межах своєї вотчини, своєї оселі. Таким чином, пов’язаний своєю втечею втікач мимоволі потрапляє в небезпечне становище і йому краще нікуди не виходити за межі своїх, можливо, й обмежених володінь. Це показано в тексті так: «Сильна риска — на третьому місці. Зв’язаному втікачеві буде недуга, небезпека. Тримати слуг і служниць — щастя».

4

Четверта позиція цілком відповідає першій. Основні ознаки, необхідні для цієї ситуації, розвиваються за правильного дотримання того, що визначено на першій. Тому на четвертій позиції, де є підтримка від тієї людини, котру символізує перша риска, можна очікувати успішного результату. Але для цього треба вміти самому зупинитися і зупинитися якраз тоді, коли зміцніє вся повнота творчих сил, а те, що тут є ця повнота творчих сил, символізує горішня триграма, яка починається четвертою рискою, триграмою творчості. На таке самообмеження здатна лише людина великої внутрішньої культури та міцної волі. Ось чому текст каже: «Сильна риска — на четвертому місці. Хороше багатство. Шляхетному чоловікові — щастя. Незначній людині — нещастя».

5

У п’ятій рисці, зазвичай, символізується максимальний прояв цієї ситуації зовні, але саме тут уся зовнішня діяльність зводиться до відходу від проявів зовні, до того, щоб не проявляти всі свої найкращі сили зовні. Тому тут можна говорити про таку втечу, яка цілком задовільна, яка може бути з цієї точки зору щасливою. У цьому, звісно, потрібна повна стійкість. Тому в тексті сказано: «Сильна риска — на п’ятому місці. Щаслива втеча. Стійкість — на щастя».

6

Остання позиція, репрезентуючи певний відрив від усієї ситуації, може символізуватися якимось польотом. Оскільки тут намічаються певні особливості цієї позиції, то її можна розглядати як втечу від самої втечі, тобто перехід до діяльності. Тут це цілком доречно. Тому короткий текст каже: «Сильна риска — нагорі. Летить втеча. Нічого несприятливого».

№ 34. Да-чжуань. Міць великого

За попередній період людина може зібрати всі сили, потрібні їй для подальшої діяльності. Весь сенс цієї тимчасової затримки в діяльності, яка була позначена раніше, полягає саме в тому, щоб у спокої сконцентрувати, можливо, велику силу, необхідну для якоїсь великої справи, яка може бути здійснена в майбутньому. Під час цього спокою виробляється велика міць, яка є темою цієї ситуації, але при цьому завжди треба мати на увазі, що велика міць може виникнути лише тоді, коли людина не покладається винятково на себе, а діє спільно з колективом. Стосовно цього треба з повною стійкістю підтримувати свої зв’язки з оточенням. Тому дуже короткий текст каже: «Міць великого. Сприятлива стійкість».

1

Ми вже вказували на стійкість. Тут для подальшого розгляду варто взяти до уваги, що стійкість (чжен) інтерпретується постійно й як слушність. І саме з цим значенням рації, правильності доводиться рахуватися. Для розуміння образу цієї риски необхідно згадати те, що говорилося в гексаграмі № 32 щодо символіки тіла в «Книзі змін». У першу мить прояву великої потуги, про яку каже ця ситуація, передусім необхідно взяти до уваги, що стійкість (вона ж — слушність) має бути

1 ... 32 33 34 ... 59
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "І-цзін. Книга змін, Є. М. Тарнавський"