Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Червона Офелія 📚 - Українською

Читати книгу - "Червона Офелія"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Червона Офелія" автора Лариса Підгірна. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 60
Перейти на сторінку:
поцілунків і обіймів, — молодий ти ще. А раптом зустрінеш іншу, молодшу за мене, вродливішу…

— Добре, — відповів, — поговоримо після твоїх гастролів, коли повернемось із Волочиська. Але я не відступлюся, Олесю. Так і знай…

* * *

До Волочиська добиралися, як у Маків через Краків. Нічого путнього у той бік не їздило. Тож довелося з самого ранку спочатку потягом трястися до Проскурова, а вже звідти усім товариством — до Волочиська. Бо якось воно було негоже, артистам — і підводами. Микола Савович пригадував, що на початках його театральної кар’єри в Україні, саме так все і було, і з жодного корона не падала: ні з Садовського, ні з Крушельницької… Однак не поскупився і взяв квитки на все товариство у купейний вагон.

Інакше було з декораціями, одягом та особистими речами артистів. Їх повантажили на дві підводи і відправили навпростець до Сатанова, а там старим сатанівським трактом просто до Тарноруди, де у колишньому маєтку Мордвінових місцеві обіцяли акторів облаштувати з усіма можливими зручностями. Підводи мали над’їхати лише пізно вночі, доставити особисті речі, а далі — на Волочиськ, до театру, аби вивантажити костюми та декорації, тож із собою довелося взяти найнеобхідніше. Правда, Олесине «найнеобхідніше» заледве помістилося у валізу, і Марко не приховав посмішку, коли зрозумів, що то Олесине. Тепер, прилаштувавши валізу під ноги, вона дрімала у його обіймах, під рівномірний стукіт коліс, як і належить примі — в окремому купе. Ольга Татарінова, що мала бути її сусідкою, завбачливо пересіла в купе Миколи Крамовського, де зібралися й інші актори з театральної трупи. Сиділи всі принишклі та смурні.

Загибель Анни Головацької наче наклала печать мовчання на уста кожного.

— Незрозуміла, глупа смерть, якої просто не мало бути! — проказав нарешті колишній наречений Анни, Антін Кропивницький. Він дивився просто перед собою почервонілими від безсонної ночі очима, крізь усіх, крізь купейний перестінок. — Я не йму віри, що Ані вже немає… Якби ж я знав, чого вона подалася у ті купальні сама! Розпитував слідчих — нічого не зрозуміло… Просто застрелили! Один постріл! Хто? Навіщо? Які у Анни могли бути вороги?

— Друзі мої, хоч скорбота за нашою дорогою Анною і крає нам усім серце, маємо зібратися з силами і зіграти спектакль так, наче нічого не сталося, — нарешті проказав Крамовський. — Загибель нашої колеги зобов’язує нас до того. Ми зіграємо «Гамлета» на її честь, Антіне, і ти маєш бадьоритися, а не впадати у прострацію!

Крамовський потягнувся вгору, дістав з полиці свою валізу, а звідти — срібну флягу з чимось міцним.

— Зачекайте, друзі, одну мить! За упокій душі Анни Головацької, доброї, щирої, терплячої нашої.. Нехай земля буде їй пухом…

Відкоркував, потягнув із фляги добрий ковток, хухнув у кулак.

— Ось, Ольго Борисівно, і ви… За упокій душі нашої Ганнусі. Я розмовляв з її родиною. Тіло протримають у мрецькій не менше тижня, бо усілякі там слідчі процедури, розтин… Дасть Бог ми встигнемо повернутися з Волочиська.

Татарінова прийняла флягу з його рук і пригубила, скривилася від міцності напою.

— А чому Олесі Дмитрівни немає з нами? — поцікавився за мить Микола Крамовський, огледівшись. — 3 нею усе добре?

— Здається, ми її втрачаємо… — проказала Ольга Татарінова із вдавано-сумною посмішкою, — Олесю Дмитрівну, маю на увазі. Вона із своїм красенем-кавалером… Пан Марко вирішив супроводжувати її під час гастролей. Боюся, як би ми до наступного літа усім колективом хрестини не справляли…

— Ну, Ольго Борисівно, хрестини таки краще, ніж похорон, — зітхнув Крамовський. — І якщо Олеся Дмитрівна знайде своє щастя, я буду тільки радіти за неї… Однак з театру я її не відпущу, хай і не сподівається!

Ольга стиснула губи і знизила плечима.

Фляга з напоєм пішла по колу, а Татарінова поринула у свої думки, притулившись чолом до розігрітого на сонці скла.

Хоч Біличенко і була їй подругою, та все ж кожного разу Ольга ревнувала її. Ревнувала до прихильності Крамовського, ревнувала до творчого успіху, а ось зараз і до красеня-юнака, який заради Біличенко вирушив разом із ними до Волочиська. Ревнувала і заздрила, боячись, що їй ніколи не дорівнятися до неї навіть у мріях. Потай картала себе за це, намагаючись зрозуміти, з якого дива Савович носиться з Олесею, наче з писаною торбою. Може, тому, що вони разом переїхали до Кам’янця з Харкова й були наче земляками? А можливо, їх пов’язувало щось інше, окрім харківського театру?

Того вона не знала.

У Крамовського запитати не наважувалася, а Біличенко не розповідала…

Що ж… На роль Офелії, на яку Крамовський так великодушно призначив Олесю, претендувала й вона сама. І справилася 6 не гірше, а може, навіть і краще! У неї довге гарне волосся, виразні сумні очі й мова співуча, тиха, як у блаженної… Стосунки з Крамовським додавали у її життя того, офеліївського божевілля досхочу.

А що Біличенко зі своїм причіпним волоссям, гострим поглядом та якоюсь чужою гортанною вимовою? Їй би грати Орлеанську діву чи когось подібного… Тільки не ніжну Офелію, з її відірваністю від реалій світу!

Хіба Біличенко знає, що то є кохати чоловіка, якому байдужі жінки? Бути його ширмою, затуляючи від усього світу його згубну хіть?

Олесине «Знайся кінь з конем, а віл з волом» в образі Наталки-Полтавки зі сцени звучало куди переконливіше, ніж намагання втілити образ коханої Гамлета. Та усі перші й найвигідніші ролі Микола Савович незмінно віддавав їй, Олесі Біличенко, ліплячи з лайна кулю! До того ж…

Ольга Татарінова відчула, як звична образа на Крамовського разом із випитим коньяком заповнює легені гарячою хвилею.

Видихнула і спробувала заспокоїтися.

Вона вже давно міркувала над тим, аби покинути і Крамовського, і кам’янецький театр. Оці гастролі і стануть, вочевидь, останніми. Можна податися до Варшави чи Відня, у неї є гроші, матиме за що жити…

Двері купе відчинилися раптово, без стуку, Татарінова аж здригнулася.

То був не провідник, а якийсь юнак. Здається, Ольга бачила його неодноразово в театрі, на спектаклях… У військовому френчі без погонів, з розкуйовдженим від протягу волоссям.

— Перепрошую, а де я можу знайти актрису Олесю Дмитрівну Біличенко? Мені сказали, вона має бути у цьому купе, — запитав ввічливо, але без особливого каяття на обличчі, що увірвався отак, без стуку.

Крамовський, трохи захмелілий від випитого коньяку, підвів погляд.

— А ви, власне, хто будете, юначе?

Той усміхнувся.

— Перепрошую, панове, — проказав, стоячи у дверях. — Не представився… Кость Чорницький, давній знайомець Олесі Дмитрівни і палкий шанувальник її таланту.

Татарінова не втрималася, пирхнула:

— І ви?

— Перепрошую, що означає «і

1 ... 32 33 34 ... 60
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Червона Офелія», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Червона Офелія"