Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34 35 ... 149
Перейти на сторінку:
Настки, що вона не допустить ніякого зближення з ним аж до весілля... Якось раніше ото і вже сьогодні під вечір вона розповіла мені, що мусила обманути тебе тим прядивом, щоб нині побачитися ще раз і попрощатися з Лавриком, який взавтра вже іде в похід,— задумалась, змовкнувши, Домна.— Ніколи не знаєш заздалегідь, де твоє щастя і нещастя ходить, тож, Ївго, думаю, не заважай дітям у радості і сумоті, ніби ти й не знаєш нічого.

— Як же мені не заважати? — ледь не плакала Ївга.— Ось гляньте, посестро,— розвернула вона принесеного із собою вузлика.— Оця хустка була схована у прошві її подушки. Як вона туди потрапила, отака коштовна?

— Таку достеменно мені подарував Івась через Максима,— кинулася Домна до своєї скрині.— Ось вона, подивіться!

— То й цю, може, подарував він, але чому ж ніхто не сказав мені про те?

— Це подарунок, думаю, Настусі від Лаврика, може, і за Івановим велінням.

— Он воно що! Яка ж я дурна: думаю, як це він отаку дороговизну їй подарував? Адже Гуки із отим своїм виводком дуже незаможні!

— Аж дуже незаможні,— чомусь зітхнула Домна співчутливо, вкладаючи свою хустку знову в скриню.— Певна, що він так любить дівчину, що не лише хустку, а й життя їй подарує!

Сиділи ще довгенько жінки, перебираючи в розмовах то те то се, аж Корній вернувся з гминної хати. Ївга ще поговорила із війтом про сіножаті та вспольні пасовиська та так і пішла невдовзі, розраджена, додому. Але хоч і заспокоєна ніби була, та спокою на душі не знаходила. Так і хустку назад у прошву поклала, і Дмитра на всю ніч чатувать на бекеті випровадила, так і в постіль лягла. Та заснути, як не намагалася, не змогла аж до досвітку. А як запіяли перші півні, почула, як рипнули обережно двері і навшпиньки, нечутно в хату вернулася Настка. Вернулася як тінь і спішно стала роздягатися, стримуючи дихання.

— Ти, Настко? — спитала Ївга пошепки, вдаючи сонну.

— Я, матусю! Тато на бекеті, то, може, я ляжу коло вас? — попросилася дочка.

— Лягай, коли хочеш,— сказала, як лиш уміла, байдуже мати.— А як воно, не пізно ще тепер?

— Ні, мамочко мила! — кинулася до Ївги, вмент роздягнувшись, Настка в сльозах, тулячись і тиснучись.

— Бог з тобою, дитино! Чого ти плачеш? Хто тебе образив? — не знала в тривозі, що й думати і як повестися Ївга.— Що скоїлося в тебе?

— Ні-і-чо-го-о, мамцю-у! Від радості, мамочко! Від щастя плачу,— почала дівчина палко цілувати матір.— Грішна я, мамцю, перед вами! Обманювала вас. Полюбилися ми з Лавриком Туковим! Покохалися,— затряслася в плачі і нервовому сміхові дівчина.— І оце аж три вечори ходили на луку, а щойно розлучилися, бо когути заспівали про засвіт. То простіть мені, матусю рідна, прошу вас!

— Бог простить тебе, дитино! Чого ж плачеш, дурненька? — притисла тремтливу доньку до грудей і погладила по голові Ївга.

Довго Настка пошепки, хоч у хаті нікого, крім них, не було, оповідала, як на сповіді, все, що у них, молодят, відбулося. Не втаїла вона і про хустку, яку зведенець-брат Іван дав Лаврикові, щоб той подарував Настці. Сказала і про вечорниці, шитво, оте вигадане тітчине прядиво та прощання з любим, уже зовсім заспокоївшись. І Ївга оцінила чесність Настчину, як і прихильність до молодят доброї Домни. Так, обнявшись, вони нарешті й поснули, аж як в слюдяні віконця уже зазирав благодатний трудовий світанок...

9.

Ще з ночі загахкали і запугали, перекликаючись, сальви в козацькому таборі. Їм услід забили литаври, заграли сурми, бадьоро затужили дзвони із церков, Покровського собору і Байдиної каланчі, запищали і загромихали перевантажені понікуди повози-балагули і дараби-мажі, фіри і берлини, цуги і двоколісні бігунки-бідарки, впряжені чи воднокінь, чи водновіл-бовкун. Заіржала, замукала і замекала худоба в заплавах на всіх збочинах спершу Чигиринщини, потім Черкащини, слідом Корсунщини, Білоцерківщини і нарешті аж Вінниччини.

Основна маса військ Хмельницького — понад двадцять добротних полків — пливла різношерсним плавом із самої тодішньої столиці через Гончариху і Остропіль. Обік, степом, у тому ж напрямку, по путі грабуючи навколи, на захід балками та байраками попасно сунули і татарські орди із запасними — для перевозу майбутньої здобичі — кіньми, цього разу на чолі із самим ханом Іслам-Гіреєм Третім.

Не один козацький старшина шкодував нині, що Тугай-бей лежить у себе на Перекопі ледь живий і не може бути в цьому поході. Особливо пікся тим сам гетьман та гетьманич Тиміш, який за рік перебування при ханському палаці закладником подружився не лише із обома султанами-ханчуками, а й із Тугаєвим сином, бейчуком...

Сірко на чолі об'єднаного, злитого із чигиринців та приведених ним січовиків гетьманового запасного полку, вже добре оконеного, вирядивши заздалегідь волячі забарні валки з повозами і поклажами припасів, з частиною пішців на чолі з обозним Іваном Стягайлом та бунчужним Гнатом Турлюном, приласканий гетьманом і за січові та донські ровти, і за збережені та привезені назад чималі гроші, передані скарбничому гетьмана,— повільно посувався за обозом Хмельницького, час від часу спиняючись то на попас, то для всіляких поладунків.

У душі він гризся, а то й обурювався, коли ні з того ні з сього гетьманова генеральна кавалькада-валка «старших і знатних» із непомірно великим обозом зупинялася на бивак, ставила намети і починала бенкети і прийоми суплікаторів-прохачів та чолобитників або коли раптом виникали військові ради та суди і все те завантажувало

1 ... 33 34 35 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"