Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 149
Перейти на сторінку:
й без того завантаженого гетьмана, особливо п'явкососні прохання про надання сіл, міст, висілків та нічийщин у довічне, врядове, чи рангове, або й приватне користування. І що далі кавалькада-валка Хмельницького рухалася вперед, то отих суплікаторів густішало й більшало. І ради на них не було! І кінця обурові Сірковому не було видно...

На одній із військових нарад у Білій Церкві Морозенко, обидва Нечаї, Богун, Подобайло, Голота, Товпига, Гловач, Небаба і Золотаренко, а по її закінченні й Сірко — водностай виказали гетьманові свої конечні поради: мирські справи на час походу він мусить відкласти чи передати полковникам на місцях, щоб не відволікатися від основного і йти якомога швидше на ляхів, поки вони із окремих загонів не з'єдналися в міцний кулак на чолі з королем Яном-Казимиром Другим.

Та сильні були генеральні переконувачі навколо Хмеля, впливові і напосідливі, хитрі й лукаво-далекоглядні, бо і Морозенко, і Нечай та Богун, і Подобайло, Гловач, Махненко та інші по отому своєму ворохобному виступові були спішно відряджені хто куди. Січовики із Сіркового полку були виділені і передані Іллі Голоті та Богданові Товпизі, а відтак їх було спішно послано разом з Небабою, Гловачем, Подобайлом і Махненком у поміч наказному серед литовських русинів гетьманові Кричевському проти Радзивілла і його підручних — в Загалля, Мозир, Сож, Лоїв, Холмич, а до решти Сіркового запасного полку було долучено добрий полк роздягнутих, неозброєних, невишколених і голодних людей, прибулих із волостей.

— Не вільно мені і нерозумно лишати впливових невдоволених позаду себе на волостях, добродію Іване, коли вирішую долю України! — відповів у роздратуванні, погрозливо і водночас втомлено гетьман Сіркові на докір.— Казав же й кажу, що ви не бачите того, що бачу я! Оці нові маєтники,— додав згодом спокійніше,— завтра можуть стати не маєтниками... А з простим людом немає нам ради. Бери їх, годуй, оконюй, голубе, формуй, зодягай, озброюй і вчи в путі, бо ж у бої ведеш!..

І Сірко, хоч і губився, як те зробити, хоч і пікся в розпачі, хоч і обурювався, та розсудливість врешті брала своє, і він годував, зодягав, учив, оконював полк, дійшовши навіть до конокрадства цілих табунів чи позичок коней у татар. Гетьман був владний, і перечити йому в діях було ворохобством і злочином.

Часом Сіркові здавалося, що не він із отим своїм полком рухається вперед, а попутні пострішшя, отиньковані двори, утеплені очеретом, рогозом, коноплею і віниччям хати та деінде землянки, садки, ліски, греблі, байраки і яри сунуться їм навстріч, впряжені в нужду. І що більше терся тепер Сірко між старшими і знатнішими, тим частіше згадував і тим більше визнавав правоту батька Дмитра Прихідька та кошового Макара Худолія, що дійсно йде стихійна заміна одних визискувачів-чужинців, які втратили протягом тривалого часу людську гідність, другими, своїми, що зводяться і непомітно сідають на плечі бідного народу.

«Січ і тільки Січ лишається твердинею, куточком, де ще живе і може діяти народовладдя!» — доходив він висновку і не раз ділився ним із побратимами, часто-густо виказував і Хмельницькому, Зорці-Трачу, Виговському та іншим... Такою вже була його вдача, бо ненавидів насилля і визиск всім єством своїм...

Як і в усіх попередніх народних рушеннях, революціонізована Хмельниччина в боротьбі за свої спершу туманні, а згодом ясніші ідеали поволі знищила своїх найстійкіших та найпалкіших зачинщиків і надійців, січовиків і посполитих, а найпаче їхніх первопровідців, як ото: Кривоніс, Морозенко-Мрозовицький, Голота, Махненко, значна частина з яких тепер ще несла своє життя на смерть за життя бідного люду свого. Нищила, поки не знищила, одних та підняла на поверхню і посадила на «вільні місця» тих, які, ніби продовжуючи попередників, загальні традиції і полум'яно-визвольні захоплення, рвалися більше до самовладдя, запопадливого користолюбства і наживної зажерливості, ховаючись від поспольства палкими гаслами патріотизму.

Іван Сірко, як і чимало інших, непросвітлених, чи більш-менш просвітлених грамотою привідців, геть байдужий до влади і наживи, коли не рахувати пристрасті до доброго коня та вишуканої зброї і збруї, не бачив іншого виходу в тому становищі, як продовжувати збройно і безкомпромісно стягувати із народних пліч отой п'явкососний чужинський гніт, сподіваючись, що із своїм ще невкоренілим панством народові пощастить впоратися потім, позавтра...

...Вже позаду лишилися Біла Церква і Вінниця, вже поминули Брацлавщину і Подолію, Старокостянтинів, коли козацькі війська нарешті підійшли торішнім протореним шляхом під Збараж, підминаючи дрібні спротиви окремих польських загонів по путі, і спішно стали на горбі для приготування до бою.

Отут, помалу зібравшись і згуртувавшись у Збаразькій фортеці-твердині, їх очікували ворожі полки Фірлея й Вишневецького, що невбарі поповнилися і найманими загонами коронного гетьмана Станіслава Лянцкоронського, воєвод Заславського та Конецпольського. Обіч були розкидані загони Вітовського, Сапеги, Болдвина, Оссолінського, Денгофа, Любомирського, Гумбольдта, Вольфа та інших — зі слугами, служками та нефрунтовими людьми.

Був розквіт літа, кінчався липець, як, врешті, козаки шістнадцятьма лавами пішли в обхід на Збараж і його фортецю, несучи в перші дні великі втрати. Вже третього дня козацьке військо зусібіч окільцювало у Збаражі і ляхів, і німецьких рейтарів та інших найманців, насипавши неймовірним трудом свої вали вище фортечних стін-мурів та поставивши на них гармати, і почало смертельну осаду міста, весь час відчуваючи поміч місцевого рідного русинського населення...

Сірко, як і Богун, Нечай, Джалдлій та інші, практикував, крім насипу валів, підкопів та колісно-підкітних бекетів і возово-дарабних рухливих вужаків, вихватки, обманні засідки і наступи, виклики на герці, замани супротивника-ворога в засідки.

— Побратими! Звитяжці!..— звично звертався він до козаків підлеглого йому полку.— Допомагайте один одному, але себе і сил своїх не шкодуйте для загалу, рідного поспольства та нашої козацької держави!.. Хай нам поможе Бог, відвага, взаємодопомога, кмітливість та побратимство!.. За мною, козаки! Гайда!..— вигукував він голосніше, перехрестившись, і нісся на огирі із піднятою догори шаблюкою чи списом стрімголов на супротивника...— За мною, козаки-и-и!.. Я з вами!..

Коли навіть Сірко бував позаду, то і тоді вела усіх його засада хитрості, навальності і грізності. І

1 ... 34 35 36 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"