Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34 35 ... 56
Перейти на сторінку:
чу­дуючись, на­че на вертеп абощо. А там стоять, збившись у купу, понурі го­лови. Потупивши очі, похилившись на киї або на косови­ща, старі гольтяпаки слухають кобзаря. Іграє він їм, сидячи посеред, підобгавши ноги, як ляхи Україну плюндровали або як батько Богдан збирав козацтво поміж людом да ставав супротив дук і шляхти. Інші, підвипивши вже добре, прегі­рко плакали, слухаючи пісню; тілько і між веселими, і між смутними купами одна ходила з серця до серця думка: Брю­ховецького величали другим Хмельни­ць­ким, що іще раз стає за Вкраїну супротив її ворогів і дарує мирові волю.

Минаючи і тих, що скачуть, і тих, що плачуть, Петро про­товплявсь усе дальш, чи не вздрить червоних жупанів за­по­ро­зьких. Що глибше в кут, то все був люд одягніший, бу­ли тут уже й міщани в личаках і в синіх каптанах, було й го­ро­дове козацтво в блакитних да в зелених жупанах, а кар­­ма­зи­н­ні шаровари або жупан запорозький хоть би один. Дійшов він і до самого коша, до віщового раднього місця. Тут скрізь було вирівняно і посилано піском гарно. Не видно було ні димних печей, ні бочок, ні возів з при­пасами; тілько козаць­кі намети кругом стояли. І сюди й ту­ди, і вдовж і впоперек знай швендяють люде. Гомін такий, як у тих бджіл у ульні. Те­пер тілько постеріг Петро, що запорожці тут не одрі­зня­лись одежею од простої сіроми. Знати їх було хіба по дов­го­му оселедцю з-під шапки да по шаблях і пістолях: шаблі й пі­с­толі були в деяких дорогії.


Зупинивсь і розглядає добрих молодців, чи не вздрить Кирила Тура. Аж дивиться - іде збоку чоловік середнього ро­с­ту й віку, а за їм і по боках його ціла юрба усякого люду - і за­порожці, і городове козацтво, і міщане, і прості мужи­ки-гречкосії. «Іван Мартинович! Іван Мартинович!» - знай круг його гукають. Петро й постеріг, хто се такий, і почав приди­влятись, що там за Брюховецький. Що ж? Він думав, що сей пройдисвіт ізробивсь тепер таким паном, що й через губу не плюне, думав, що весь у золоті да в блавата­сі; аж де тобі! Чо­ловічок сей був у короткій старенькій сви­тині, у полотняних штанях, чоботи шкапові попро­топ­ту­ва­ні - і пучки видно. Хі­ба по шаблі можна б дога­дуватися, що воно щось не просте: шабля аж горіла од зо­лота; да й та на йому була мов чужа. І постать, і врода в йо­го була зовсім не гетьманська. Так наче собі чоловік простенький, тихень­кий. Ніхто, дивлячись на нього, не подумав би, що в сій го­ло­ві вертиться що-небудь, опріч думки про смачний шма­ток хліба да затишну хату. А як придивишся, то на виду в його щось наче ще й приязне: так би, здається, сів із ним да погуторив де про що добре да мирне. Тілько очі були якісь чудні - так і бігають то сю­ди, то туди і, здається, так усе й чигають ізпідтишка чоло­віка. Іде, трошки згор­бив­шись, а голову схилив набiк так, наче каже: «Я нi од кого нiчого не бажаю, тiлько мене не чi­пайте». А як у його чого поспитаються, а вiн одвiтує, то й плечi, наче той жид, пi­дi­й­ме, i набiк одступить, що б ти сказав - вiн усякому дає до­рогу; а сам знiтиться так, мов той цуцик, ускочивши в хату.


Отакий-то був той Брюховецький, такий-то був той га­дюка, що наварив нам гіркої на довгі роки!


- Дітки мої! - каже тоненьким, ницим голоском. - Чим же ме­­ні прохарчити вас, чим вас зодягти? Бачте, я й сам увесь об­бивсь, як крем'ях!


- Батько ти наш, Іване Мартиновичу! - озвались запорож­ці. - Аби твоє здоров'я, а ми між добрими людьми не заги­не­мо.


- Їй-богу, правда! - крикне, покриваючи всіх, один міща­нин. (Хто ж той міщанин? - Київський Тарас Сурмач. На­їха­ло до Іванця виборних з усіх городів на чорну раду). - Їй-бо­гу, - ка­же, - правду добрі молодці говорять! Та аби твоє, пане ге­ть­мане, здоров'є, а ми тебе і хлібом, і одежею об­ми­сли­мо - і те­бе, і твоє товариство, не попускай тілько нас ні­ко­му­ ув обиду!­


- Ой, боже мій милосердний! - каже здихнувши Брюхове­цький. - Нащо ж і живе наш брат запорожець на світі, коли не на те, щоб стояти за православних християн, як за рі­дних бра­тів своїх? Чи нам золото, чи нам срібло, чи нам панські бу­динки треба? Не про те ми, братці, гадаємо. Аби добрим лю­дям було добре жити на Вкраїні, а ми про­жи­ве­мо і в зли­днях, проживемо і в землянці, на одному хлібі та воді. Ска­зано: «Хліб та вода - то козацька їда».


- Їй-богу, так воно й є! - кричать міщане й мужики. - За­по­­ро­жець ради нас усяку нужду з Січі приймає, білої со­ро­чки зро­ду не бачить: як же нам не любити, братці, добрих мо­ло­д­ців? Як нам не волити Івана Мартиновича собі ге­ть­маном?


А Брюховецький каже:


- Дітки мої! Господь з вами і з вашим гетьманством! У нас у Сі­чі чи гетьман, чи отаман, чи так собі чоловік - усе рі­­вний товариш, усе християнська душа. То тілько ваша го­родова старшина завела так, що коли не пан, то й не чо­ловік. Не про гетьманство наш брат запорожець думає: думає він про те, як би та як допомогти вам у вашій тяжкій долі! Серце моє болить, дивлячись на ваше убозтво. За бать­ка Хмель­ни­ць­ко­го текли по Вкраїні медовії ріки, люд уби­равсь пишно та кра­сно, як мак у городі; а тепер до­ста­лись ви таким ста­р­ши­нам та гетьманам, що скоро й шкуру з вас іздеруть. Над ва­ми, мої дітки, воістину справдились святії словеса: «Хіба не ба­гатії вас утискають? Хіба не вони тягнуть вас на суди? Хіба не вони зневажають ваше добре ім'я, узи­ваючи вас хамами та рабами неключи­мими?»


- Їй-богу, так! Їй-богу, так! - репетує кругом сірома. - Про­кля­тії кармазини швидко видеруть у нас душу з тіла, не то що! Коли б не ти, батьку гетьмане, заступивсь за нас при лихій годині, дак хто б нас і пожалував!


А Брюховецький знов до запорожців:


- Ви знаєте, моє товариство миле, мої ріднії братчики, у яких саєтах, із якими достатками прийшов я до вас у Січ. І де ж те все подівалось? Чи я пропив, чи прогайнував? Ні, не пропив я, не прогайнував, не промантачив, не проциндрив без пуття: усе спустив з рук, аби б тілько як-небудь при­крити ваші злидні. Не

1 ... 33 34 35 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."